Jedynie prawda jest ciekawa


Nowek: Bezpieczeństwo sprawą priorytetowa

27.04.2012

O zamachach na Ukrainie, polskich przygotowaniach do Euro 2012 oraz zagrożeniu terrorystycznym w kraju portal Stefczyk.info rozmawia ze Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz Agencji Wywiadu.

Stefczyk.info: Z Ukrainy dochodzą do nas niepokojące doniesienia o zamachach. Ataki mają miejsce 40 dni przed rozpoczęciem Euro 2012. Czy organizacja tak dużej imprezy zwiększa poziom naszego zagrożenia?

Zbigniew Nowek: Organizacja tak dużej imprezy zawsze zwiększa zagrożenie Polski. Takie wydarzenia jak olimpiada, mistrzostwa świata czy Europy w popularnej dyscyplinie zawsze budzą ogromne zainteresowanie milionów kibiców. Przeprowadzenie zamachu w czasie takiej imprezy jest więc nie lada gratką dla terrorystów. Przed takim wydarzeniem, jak Euro wszystkie służby powinny się skupić na zapewnieniu bezpieczeństwa.

Czy w Pana ocenie jesteśmy dobrze przygotowani do Euro?

Przed zamachami do końca nie da się uchronić. Trzeba jednak robić wszystko, by jak najlepiej ochronić dziesiątki tysięcy kibiców. Dziś trudno powiedzieć, jak Polska jest do tego przygotowana. To zawsze okazuje się dopiero, gdy coś się dzieje. Natomiast trzeba zwracać uwagę, że ta sprawa powinna być absolutnym priorytetem. Z niektórych wypowiedzi przedstawicieli MSW można sądzić, że resort nie przykłada do tego odpowiedniej wagi.

Jak w tym kontekście ocenia Pan problemy w polskiej policji? Mamy już 8 tysięcy wakatów, wielu funkcjonariuszy odchodzi ze służby z racji niepewności dot. emerytur.

Podejście rządu do emerytur mundurowych jest całkowicie niepoważne. Porównywanie funkcjonariuszy mundurowych do kasjerki w supermarkecie, jakiego dokonał minister finansów, świadczy o głębokim nieporozumieniu. Trudno również poważnie traktować rząd czy premiera w obecnej sytuacji. On mówi o jakimś kompromisie, znacznie ograniczającym jedyną korzyść ekonomiczną płynącą ze służby, czyli obecne rozwiązania emerytalne. Jeszcze obecna zmiana nie weszła w życie, a minister mówi o kolejnych zmianach. Obecnie o włączeniu służb do powszechnego systemu emerytalnego. Chciałbym zobaczyć np. 67-letniego żołnierza. Oczywiście możemy takich mieć w Polsce, ale ciekawe jak sobie poradziliby walcząc w Afganistanie. Albo, jakie będą mieli wyniki 67-letni policjanci w walce z bandytami. Trzeba mieć trochę wyobraźni, żeby się zajmować takimi zmianami.

Jak to wpływa na służby?

Wypowiedzi przedstawicieli rządu w tej sprawie powodują zupełną destabilizację służb. Z tego, co wiem, skutkuje to tym, że z policji i służb specjalnych odchodzą doświadczeni funkcjonariusze. Deprecjonuje się ten sektor działalności państwa. W kontekście zagrożeń związanych z Euro jest to bardzo niepokojące.

W ostatnich latach nie mieliśmy w Europie Zachodniej czy USA zamachów. Wydaje się, że Polacy są jakby uśpieni. Jak dziś wygląda zagrożenie atakami Polski?

Zagrożenie aktami terrorystycznymi w Polsce jest znaczne. Jesteśmy członkiem koalicji, która walczy w Afganistanie, jesteśmy członkiem NATO. Przy braku możliwości przeprowadzenia aktu terrorystycznego w krajach, w których zamach byłby bardziej spektakularny, jak USA, ktoś może wpaść na pomysł, by przeprowadzić atak w Polsce. Rzeczywiście brak bezpośredniego zagrożenia dla nas w ostatnich latach mógł spowodować pewne uśpienie w tej kwestii. Tymczasem polskie służby już dawno powinny się skupić właśnie na sprawie walki z zagrożeniami terrorystycznymi, co powinno mieć np. swoje odbicie w priorytetach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ona powinna się skupić właśnie na sprawach zagrożenia terroryzmem, walką ze szpiegostwem oraz sprawą tajemnicy państwowej. To są bardzo poważne zagrożenia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook