Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe kłamstwa ZDF

22.07.2013

Czyn ten, owa publikacja, wyczerpuje wszelkie znamiona perfidnego i dokonanego z całą mocą złej woli oszczerstwa i prowokacji - pisze Maciej Świrski.

Oświadczenie Reduty Dobrego Imienia/Polish League Against Defamation

Niemiecka telewizja publiczna ZDF, producent niesławnego miniserialu „Unsere Mütter, unsere Väter”, podała na swoich stronach internetowych zapowiedź, że inna niemiecka stacja, ARTE, wyemituje 15 lipca 2013 roku film dokumentalny o wyzwoleniu Majdanka i Auschwitz. W tej zapowiedzi ZDF nazwał te obozy „polskimi obozami zagłady” (Die Entdeckung der polnischen Vernichtungslager Majdanek und Auschwitz). Nazwy tej użyto bezsprzecznie celowo i z premedytacją, ponieważ sama telewizja ARTE, informując o swoim programie, użyła poprawnego określenia „nazistowsko-niemieckie obozy zagłady”.

Czyn ten, owa publikacja, wyczerpuje wszelkie znamiona perfidnego i dokonanego z całą mocą złej woli oszczerstwa i prowokacji. Przypominamy, że po emisji wspomnianego na początku paszkwilanckiego filmu i po protestach, zarówno Reduty Dobrego Imienia oraz innych polskich organizacji takich jak m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, Polskiego Towarzystwa Historycznego w Niemczech oraz przesłaniu tysięcy listów protestacyjnych, przewodniczący Rady owej telewizji, Ruprecht Polenz obłudnie zapewniał, że ZDF nie miało intencji Polaków obrazić, a jego stacja będzie dążyć do poszerzania wiedzy o naszej wspólnej historii. Z kolei Nico Hofmann, producent wykonawczy tego serialu, zapewniał, że darzy Polskę i wielu Polaków przyjaźnią, oraz ubolewał, że ktoś mógł odebrać ten film jako obrazę.

Ostatnia haniebna potwarz ma chyba tylko jedną korzystną stronę – kurczy się pole manewru do udawania, że takie „pomyłki” powstają z rzekomej niewiedzy, że to tylko geograficzne określenia i że to odosobniony przypadek, a nie planowa strategia.

Działania mające na celu zrzucenie winy za zbrodnie II wojny światowej na nasz naród stają się coraz lepiej widoczne.

Reduta Dobrego Imienia wyraża swoje najwyższe oburzenie faktem powyższej publikacji i zapowiada, iż przyjmie ono poza werbalnymi formami wyrazu, także postać działań prawnych. Wspierać będziemy i współorganizować wszelkie pozwy sądowe przeciw szkalującym Polskę i Polaków działaniami. Ogłaszamy również wsparcie dla poglądu wyrażonego już przez byłego prezesa IPN Leona Kieresa oraz byłego dyrektora Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (pionu śledczego IPN)

Witolda Kuleszę, że określnie niemieckich obozów zagłady jako „polskich” powinno być kwalifikowane jako kłamstwo oświęcimskie. Reduta będzie inicjować i wspierać działania mające na celu formalne rozszerzenie definicji pojęcia tego kłamstwa na określenie „polskie obozy” i to nie tylko w Polsce, lecz oczywiście w całej Unii Europejskiej.

Wzywamy Sejm i Senat, Rząd RP - a szczególnie Ministra Spraw Zagranicznych oraz Prokuratora Generalnego do podjęcia wreszcie energicznych, systemowych i proaktywnych działań w sprawie oszczerstw jakie spotykają Polskę i Naród Polski ze strony niemieckiej publicznej telewizji ZDF. Dotychczasowe działania w postaci listów Ambasadora RP czy komentarzy w telewizji są nieskuteczne.

Rozzuchwaleni oszczercy czują się całkowicie bezkarni – już czas aby odczuli gniew Rzeczypospolitej!

Oszczerstwa wobec Narodu Polskiego i naszej Ojczyzny muszą być karane z całą powagą polskiego prawa.

Warszawa, 21 lipca 2013 r.

Maciej Świrski

Założyciel i Dyrektor Wykonawczy

Reduta Dobrego Imienia/Polish League Against Defamation

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook