Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: nowe czary "sztukmistrza z Londynu"

07.01.2013

Producenci kitu i naparu z lipy są przerażeni rosnącą konkurencją ze strony ministra finansów J. V. Rostowskiego. Ledwo minęły 3 dni Nowego Roku, a resort magicznych, finansowych sztuczek naszego, wybitnie kreatywnego „sztukmistrza z Londynu” podliczył dokładnie, że dochody budżetu za 2012r. wyniosły 293.376 mld zł, zaś wydatki 328.765 mld zł .

Taka niespotykana precyzja i profesjonalizm zapanowały pod koniec roku na Świętokrzyskiej. Tam już wiedzą nawet jaki był polski PKB i relacja długu do PKB za ubiegły rok, choć GUS dokładnie to policzy i będzie wiedział dopiero w maju tego roku. MF wyszło też, w cudowny sposób, że deficyt budżetu państwa wyniósł zaledwie 31 mld zł, a nie zakładanie 35 mld zł. Choć ten uczciwie i precyzyjnie policzony wynosi co najmniej o trzydzieści kilka miliardów więcej i zbliża się do słynnej dziury MF J. Bauca czyli 90 mld zł. Nie podano jednak, o dziwo, ile miliardów złotych mniej wpłynęło do budżetu z podatku VAT, CIT, a nawet akcyzy. I co jeszcze ważniejsze i ciekawsze ile miliardów mniej od zakładanych wpłynęło ze składek do ZUS i NFZ. A tu sytuacja robi się absolutnie dramatyczna, pieniędzy z tego tytułu już w 2012 r. mogło wpłynąć mniej, aż o 4-5 mld zł.

Dodatkowo MF i rząd przegrały sprawę z emerytami w TK i trzeba będzie zwracać pieniądze wraz z odsetkami pracującym emerytom, którym wcześniej FUS zawiesił wypłaty. Powstała więc nie tylko w budżecie, ale i w FUS wielka „dziura Rostowskiego” w tak ogromniej skali, że w tym roku, nie wystarczy już blisko 40 mld zł dotacji do FUS i kilkumiliardowe pożyczki z budżetu  i banków. Początkowo rząd Premiera D. Tuska zaplanował owe pożyczki dla FUS z budżetu na kwotę 6 mld zł. Jednak niespodziewanie w Senacie, w czasie prac budżetowych, podniósł ów ratunkowy zastrzyk finansowy, aż do kwoty 12 mld zł. To absolutny rekord. Tak wyglądają w większości te trafne prognozy rządowych optymistów.

Przypomnijmy, że nadal minister finansów nie zapłacił szpitalom blisko 3 mld zł, za tzw. nadwykonania świadczeń medycznych, ani blisko 3 mld zł roszczeń z tytułu budowy dróg i autostrad, zwłaszcza małym polskim przedsiębiorcom. Trwa właśnie audyt drogowy ze strony KE na wniosek zagranicznych wykonawców, którym być może trzeba będzie zwrócić kolejne miliardy złotych.

Rząd sięga coraz głębiej do płytkich kieszeni, a przed nami prawdziwa lawina bankructw, która dodatkowo zmniejszy jeszcze wpływy podatkowe, składki do ZUS i NFZ. Oznacza to konieczność szybkiej nowelizacji obecnego budżetu i załamanie się systemu dochodów podatkowych już w 2013 r. w kwocie co najmniej 20-30 mld zł. O manipulacjach z długiem publicznym lepiej nie wspominać. Mamy nową wielce kreatywną metodę liczenia długu a’la Rostowski, dalsze zamiatanie długów pod dywan i manipulację statystykami i wskaźnikami. Stąd dług liczony według standardów unijnych w relacji do PKB wynosi dziś 56 proc. zaś metodą Rostowskiego tylko 53 proc. Tyle tylko, że tego ukrytego długu mamy dodatkowo od 60 do 80 mld zł, czyli tak naprawdę jesteśmy już powyżej  60 proc. progu konstytucyjnego. A w 2013 r. polski PKB znacząco spadnie, dodatkowo pęknie bańka na polskich obligacjach i polskim złotym.

Pracodawcy i przedsiębiorcy w 2012r. pobili też kolejny smutny rekord – winni są pracownikom ponad 210 mln zł z tytułu nie wypłaconych wynagrodzeń.  To aż o 80 mln zł więcej niż w2011 r. Ten zaś rok będzie w tej materii jeszcze gorszy. Rozwiązaniem dla budżetu nie będzie ani podatek śmieciowy, ani podatek od deszczu i powierzchni dachów, ani tym bardziej Republika Radarowa Rostowskiego – czyli mandaty, kary i grzywny zaplanowane  w tegorocznym budżecie na absurdalnym poziomie 1,5 mld zł. Tak naprawdę jest to kolejny ukryty nowy podatek od poruszania się autem po kraju. Nielegalnie i pokrętnie wprowadzony, który powinien zostać poddany osądowi Trybunału Konstytucyjnego. W finansach publicznych już mamy stan przedzawałowy, gospodarka szoruje już brzuchem po dnie, ale to dno zapada się coraz głębiej z każdym miesiącem. Prawdziwy jednak dramat czeka nas w tym i przyszłym roku z bezrobociem, które może sięgnąć poziomu 15-18 proc. Z powodu spekulacyjnie napompowanego polskiego złotego – najsilniejsza waluta świata w 2012r., załamać się może eksport branży samochodowej, meblarskiej, stalowej, spożywczej oraz usług transportowych i budowlanych.

Nic już nie dadzą kompromitująco spóźnione obniżki stóp procentowych NBP i RPP. I choć jak mawia premier, że „pesymizm nie jest synonimem mądrości i to optymiści zmieniają świat na lepsze.” To prawdą jest też, że najwięcej optymistów jest wśród idiotów, a pesymista to z reguły lepiej poinformowany optymista, zwłaszcza w naszym kraju.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook