Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: nowe czary "sztukmistrza z Londynu"

07.01.2013

Producenci kitu i naparu z lipy są przerażeni rosnącą konkurencją ze strony ministra finansów J. V. Rostowskiego. Ledwo minęły 3 dni Nowego Roku, a resort magicznych, finansowych sztuczek naszego, wybitnie kreatywnego „sztukmistrza z Londynu” podliczył dokładnie, że dochody budżetu za 2012r. wyniosły 293.376 mld zł, zaś wydatki 328.765 mld zł .

Taka niespotykana precyzja i profesjonalizm zapanowały pod koniec roku na Świętokrzyskiej. Tam już wiedzą nawet jaki był polski PKB i relacja długu do PKB za ubiegły rok, choć GUS dokładnie to policzy i będzie wiedział dopiero w maju tego roku. MF wyszło też, w cudowny sposób, że deficyt budżetu państwa wyniósł zaledwie 31 mld zł, a nie zakładanie 35 mld zł. Choć ten uczciwie i precyzyjnie policzony wynosi co najmniej o trzydzieści kilka miliardów więcej i zbliża się do słynnej dziury MF J. Bauca czyli 90 mld zł. Nie podano jednak, o dziwo, ile miliardów złotych mniej wpłynęło do budżetu z podatku VAT, CIT, a nawet akcyzy. I co jeszcze ważniejsze i ciekawsze ile miliardów mniej od zakładanych wpłynęło ze składek do ZUS i NFZ. A tu sytuacja robi się absolutnie dramatyczna, pieniędzy z tego tytułu już w 2012 r. mogło wpłynąć mniej, aż o 4-5 mld zł.

Dodatkowo MF i rząd przegrały sprawę z emerytami w TK i trzeba będzie zwracać pieniądze wraz z odsetkami pracującym emerytom, którym wcześniej FUS zawiesił wypłaty. Powstała więc nie tylko w budżecie, ale i w FUS wielka „dziura Rostowskiego” w tak ogromniej skali, że w tym roku, nie wystarczy już blisko 40 mld zł dotacji do FUS i kilkumiliardowe pożyczki z budżetu  i banków. Początkowo rząd Premiera D. Tuska zaplanował owe pożyczki dla FUS z budżetu na kwotę 6 mld zł. Jednak niespodziewanie w Senacie, w czasie prac budżetowych, podniósł ów ratunkowy zastrzyk finansowy, aż do kwoty 12 mld zł. To absolutny rekord. Tak wyglądają w większości te trafne prognozy rządowych optymistów.

Przypomnijmy, że nadal minister finansów nie zapłacił szpitalom blisko 3 mld zł, za tzw. nadwykonania świadczeń medycznych, ani blisko 3 mld zł roszczeń z tytułu budowy dróg i autostrad, zwłaszcza małym polskim przedsiębiorcom. Trwa właśnie audyt drogowy ze strony KE na wniosek zagranicznych wykonawców, którym być może trzeba będzie zwrócić kolejne miliardy złotych.

Rząd sięga coraz głębiej do płytkich kieszeni, a przed nami prawdziwa lawina bankructw, która dodatkowo zmniejszy jeszcze wpływy podatkowe, składki do ZUS i NFZ. Oznacza to konieczność szybkiej nowelizacji obecnego budżetu i załamanie się systemu dochodów podatkowych już w 2013 r. w kwocie co najmniej 20-30 mld zł. O manipulacjach z długiem publicznym lepiej nie wspominać. Mamy nową wielce kreatywną metodę liczenia długu a’la Rostowski, dalsze zamiatanie długów pod dywan i manipulację statystykami i wskaźnikami. Stąd dług liczony według standardów unijnych w relacji do PKB wynosi dziś 56 proc. zaś metodą Rostowskiego tylko 53 proc. Tyle tylko, że tego ukrytego długu mamy dodatkowo od 60 do 80 mld zł, czyli tak naprawdę jesteśmy już powyżej  60 proc. progu konstytucyjnego. A w 2013 r. polski PKB znacząco spadnie, dodatkowo pęknie bańka na polskich obligacjach i polskim złotym.

Pracodawcy i przedsiębiorcy w 2012r. pobili też kolejny smutny rekord – winni są pracownikom ponad 210 mln zł z tytułu nie wypłaconych wynagrodzeń.  To aż o 80 mln zł więcej niż w2011 r. Ten zaś rok będzie w tej materii jeszcze gorszy. Rozwiązaniem dla budżetu nie będzie ani podatek śmieciowy, ani podatek od deszczu i powierzchni dachów, ani tym bardziej Republika Radarowa Rostowskiego – czyli mandaty, kary i grzywny zaplanowane  w tegorocznym budżecie na absurdalnym poziomie 1,5 mld zł. Tak naprawdę jest to kolejny ukryty nowy podatek od poruszania się autem po kraju. Nielegalnie i pokrętnie wprowadzony, który powinien zostać poddany osądowi Trybunału Konstytucyjnego. W finansach publicznych już mamy stan przedzawałowy, gospodarka szoruje już brzuchem po dnie, ale to dno zapada się coraz głębiej z każdym miesiącem. Prawdziwy jednak dramat czeka nas w tym i przyszłym roku z bezrobociem, które może sięgnąć poziomu 15-18 proc. Z powodu spekulacyjnie napompowanego polskiego złotego – najsilniejsza waluta świata w 2012r., załamać się może eksport branży samochodowej, meblarskiej, stalowej, spożywczej oraz usług transportowych i budowlanych.

Nic już nie dadzą kompromitująco spóźnione obniżki stóp procentowych NBP i RPP. I choć jak mawia premier, że „pesymizm nie jest synonimem mądrości i to optymiści zmieniają świat na lepsze.” To prawdą jest też, że najwięcej optymistów jest wśród idiotów, a pesymista to z reguły lepiej poinformowany optymista, zwłaszcza w naszym kraju.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook