Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa nazwa fotoradów: „Vincenty”

15.01.2013

Minister transportu Sławomir Nowak tłumacząc wysyp radarów na polskich drogach stwierdził, że mają służyć walce z „mordercami drogowymi”. Oczywiście prawda jest bardziej prozaiczna. Chodzi przede wszystkim o zapisane w budżecie państwa wpływy z mandatów, które mają wynieść półtora miliarda złotych w 2013 roku. Radary mają służyć głównie łupieniu Polaków, a słowa ministra Nowaka to zwykła propaganda - pisze Marcin Mastalerek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Polacy coraz częściej zamiast mówić „fotoradary” mówią „Vincenty”. Nowa nazwa fotoradarów  wzięła się od jednego z imion polskiego ministra finansów. Jan Jacek Vincent Rostowski znany jest z wymyślania politycznych bon motów, a dziś sam padł ofiarą właśnie takiego bon motu, który robi furorę w codziennych rozmowach Polaków a także w Internecie.

Nie dziwi mnie, że znani z pomysłowości Polacy tak szybko nadali nową nazwę fotoradarom. Nazwa jest do bólu logiczna. Otóż urządzenia ustawiane przez rząd przy drogach mają spełnić jeden podstawowy cel: przynieść ministrowi finansów wysokie wpływy do budżetu państwa. Ustawianie przy drogach „Vincentów” nie ma nic wspólnego z walką o bezpieczeństwo na drogach. Świadczą o tym miejsca w których ustawiane są „Vincenty”. Są to miejsca w których najłatwiej kierowców złapać na przekroczeniu prędkości. Abyśmy mogli mówić o ustawianie prawdziwych fotoradarów i prawdziwej walce o bezpieczeństwo na drogach, to urządzenia powinny znajdować się przed niebezpiecznymi miejscami np. przed miejscami uczęszczanymi przez dzieci lub miejscami częstych wypadków. Wtedy moglibyśmy mówić o fotoradarach, a nie o „Vincentach”.

Zastanawiające jest dlaczego nagle po pięciu latrach rządów PO dopiero teraz rządzący zatroszczyli się o bezpieczeństwo na drogach? Wcześniej nie chcieli walczyć z „mordercami drogowymi”?. Przez minionych pięć lat nie interesowało ich bezpieczeństwo na polskich drogach? Niestety to „dziura budżetowa” skłoniła rządzących do zebrania od polskich kierowców kwoty półtora miliarda złotych w 2013 roku.

Marcin Mastalerek
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook