Jedynie prawda jest ciekawa


Niska frekwencja uratowała stołek burmistrzowi

14.01.2013

Z powodu niewystarczającej frekwencji w referendum burmistrz Zakopanego Janusz Majcher uratował stanowisko. Na absencji zakopiańczyków zaważyły głównie przyczyny kalendarzowe - w dniu referendum panował duży ruch turystyczny. Nie bez znaczenia jest też fakt wezwań do bojkotu referendum przez polityków PO, sprzyjających burmistrzowi. O referendum rozmawiamy z Adamem Kitkowskim, byłym działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, obecnie wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Tatrzański Klub Niezależnych, którego dwóch przedstawicieli zasiada w Radzie Miasta.

STEFCZYK.INFO: Jak nastroje wśród opozycji chcącej odwołania burmistrza ze stanowiska?

Adam Kitkowski: Najpierw sprostuję przekłamanie, które się często pojawia w tej sprawie. My nie jesteśmy opozycją, bo mamy większość w radzie. Jesteśmy opozycją jedynie wobec burmistrza. Nie dostał on absolutorium, więc przegłosowaliśmy referendum, aby mieszkańcy zdecydowali, czy nadal chcą burmistrza Majchra na stanowisku. A co do nastrojów to są one dobre. Wbrew temu co twierdzą zwolennicy burmistrza nie odniósł on sukcesu, lecz po prostu zachował stanowisko. Ich wezwania do bojkotu referendum przyniosły rezultat. Udało im się pewnie przekonać wiele osób, że referendum to jakieś politykierstwo, a nie korona demokracji.

Czy będziecie w najbliższym czasie organizować kolejne akcje mające doprowadzić do odwołania burmistrza?

Nie, bo w przyszłym roku są wybory samorządowe. Będziemy się po prostu mobilizować.

Jakie są przyczyny niskiej frekwencji?

Jest ich kilka. Na pewno termin referendum wybrany został niefortunnie. Chcieliśmy wcześniej, jeszcze w grudniu, ale Wojewódzki Komisarz Wyborczy wybrał 13 stycznia. A w tym dniu skumulowało się kilka spraw. Po pierwsze wyjeżdżali w niedzielę goście rosyjskojęzyczni, którzy przyjechali tu na swoje święta Bożego Narodzenia. Na ich miejsce przyjeżdżali już goście z naszego kraju, bo zaczęły się już ferie zimowe. Wreszcie po trzecie wszyscy jeszcze żyli skokami narciarskimi, bo Puchar Świata był u nas przez piątek i sobotę, a w niedzielę kibice wyjeżdżali. Poza tym zima zawitała do nas w pełni. Jest mróz i śnieg. To mogło odstręczyć wiele osób starszych od wychodzenia z domu. Ludzie burmistrza małą wagę przykładali do informacji o referendum i wiele osób nie miało pojęcia, że głosuje się w tych samych lokalach, w który odbywają się wybory.

ROZM. Slaw

[FOTO: www.tkn.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook