Jedynie prawda jest ciekawa


Niska frekwencja uratowała stołek burmistrzowi

14.01.2013

Z powodu niewystarczającej frekwencji w referendum burmistrz Zakopanego Janusz Majcher uratował stanowisko. Na absencji zakopiańczyków zaważyły głównie przyczyny kalendarzowe - w dniu referendum panował duży ruch turystyczny. Nie bez znaczenia jest też fakt wezwań do bojkotu referendum przez polityków PO, sprzyjających burmistrzowi. O referendum rozmawiamy z Adamem Kitkowskim, byłym działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, obecnie wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Tatrzański Klub Niezależnych, którego dwóch przedstawicieli zasiada w Radzie Miasta.

STEFCZYK.INFO: Jak nastroje wśród opozycji chcącej odwołania burmistrza ze stanowiska?

Adam Kitkowski: Najpierw sprostuję przekłamanie, które się często pojawia w tej sprawie. My nie jesteśmy opozycją, bo mamy większość w radzie. Jesteśmy opozycją jedynie wobec burmistrza. Nie dostał on absolutorium, więc przegłosowaliśmy referendum, aby mieszkańcy zdecydowali, czy nadal chcą burmistrza Majchra na stanowisku. A co do nastrojów to są one dobre. Wbrew temu co twierdzą zwolennicy burmistrza nie odniósł on sukcesu, lecz po prostu zachował stanowisko. Ich wezwania do bojkotu referendum przyniosły rezultat. Udało im się pewnie przekonać wiele osób, że referendum to jakieś politykierstwo, a nie korona demokracji.

Czy będziecie w najbliższym czasie organizować kolejne akcje mające doprowadzić do odwołania burmistrza?

Nie, bo w przyszłym roku są wybory samorządowe. Będziemy się po prostu mobilizować.

Jakie są przyczyny niskiej frekwencji?

Jest ich kilka. Na pewno termin referendum wybrany został niefortunnie. Chcieliśmy wcześniej, jeszcze w grudniu, ale Wojewódzki Komisarz Wyborczy wybrał 13 stycznia. A w tym dniu skumulowało się kilka spraw. Po pierwsze wyjeżdżali w niedzielę goście rosyjskojęzyczni, którzy przyjechali tu na swoje święta Bożego Narodzenia. Na ich miejsce przyjeżdżali już goście z naszego kraju, bo zaczęły się już ferie zimowe. Wreszcie po trzecie wszyscy jeszcze żyli skokami narciarskimi, bo Puchar Świata był u nas przez piątek i sobotę, a w niedzielę kibice wyjeżdżali. Poza tym zima zawitała do nas w pełni. Jest mróz i śnieg. To mogło odstręczyć wiele osób starszych od wychodzenia z domu. Ludzie burmistrza małą wagę przykładali do informacji o referendum i wiele osób nie miało pojęcia, że głosuje się w tych samych lokalach, w który odbywają się wybory.

ROZM. Slaw

[FOTO: www.tkn.org.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook