Jedynie prawda jest ciekawa


NIK skontroluje komisję Millera?

31.10.2013

NIK, na wniosek senatorów PiS, rozważa kontrolę komisji Millera. Czy Krzysztof Kwiatkowski odważy na tę kontrolę?

1. Media słusznie chwalą prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Rzeczywiście, Kwiatkowski rzeczowo nagłośnił kilka kontroli, w tym zwłaszcza dotyczącą szaleństwa podsłuchowego obecnej władzy (rządy PiS-u nie dorastały jej do pięt pod tym względem), nieprzygotowania szkół na przyjęcie 6-latków, czy ostatnio skandalu z nielegalnymi bramownicami na drogach krajowych. Kwiatkowski mówi o wynikach kontroli osobiście sam i wreszcie widać, że w NIK jest nie tylko rzecznik prasowy ale i też i jakiś prezes. Na razie jednak Kwiatkowski przedstawia wyniki kontroli prowadzonych rok wstecz, jeszcze za jego poprzednika. Zobaczymy, jakie kontrole Kwiatkowski zarządzi sam.

 

2. I tu właśnie Kwiatkowski będzie miał poważny sprawdzian - czy odważy się na zarządzenie kontroli rzetelności raportu Millera? O taką kontrolę zwrócili się do NIK senatorowie PiS, a wiceprezes NIK Wojciech Kutyła odpowiedział, ze kontrola jest rozważana. Czy Kwiatkowski zarządzi tę kontrolę, czy ją zastopuje?

 

3. Przypomnijmy fakty:

9 sierpnia br. grupa senatorów Prawa i Sprawiedliwości skierowała następujące oświadczenie, adresowane do Premiera Donalda Tuska oraz do prezesa NIK, wtedy jeszcze Jacka Jezierskiego:

 Szanowny Panie Premierze! Szanowny Panie Prezesie!

W dniu 18 kwietnia bieżącego roku grupa senatorów RP zwróciła się do pana Macieja Laska (wyznaczonego przez Pana Premiera do udzielania wyjaśnień w sprawie oficjalnych ustaleń komisji rządowej dotyczących katastrofy smoleńskiej) z czternastoma pytaniami dotyczącymi w szczególności zakresu badań i ekspertyz, którymi posługiwała się komisja rządowa badająca katastrofę.

Odpowiedź Pana Macieja Laska jest bulwersująca i budzi zasadnicze wątpliwości i obawy co do rzetelności badań komisji rządowej. Pan Maciej Lasek,mimo jednoznacznych pytań senatorów:

nie wskazał ani jednego eksperta komisji,który badał miejsce katastrofy;

nie wskazał ani jednego eksperta,który badał wrak samolotu;

nie wskazał ani jednego eksperta, który przeprowadzał badania i pomiary brzozy, która według ustaleń komisji stała się bezpośrednią przyczyną destrukcji skrzydła i przyczyną upadku samolotu;

nie wskazał ani jednego eksperta, który przeprowadzał badania wraku na obecność śladów materiałów

wybuchowych;

nie wskazał ani jednego eksperta, który dokonał obliczeń niezbędnych do potwierdzenia wersji, że brzoza mogła spowodować odłamanie się skrzydła samolotu;

nie wskazał ani jednego eksperta, który badał czarne skrzynki;

nie wskazał ani jednego eksperta, który dokonywał rozpoznania głosów w kokpicie, w tym dokonał fałszywego rozpoznania głosu generała Błasika;

nie wskazał w ogóle żadnych nazwisk ekspertów;

nie wskazał żadnych ośrodków naukowych,których badania potwierdzałyby ustalenia komisji.

Pan Maciej Lasek w swej odpowiedzi kilkukrotnie powoływał się na niejawność prac komisji. Czynił to jednak bezzasadnie, bowiem niejawność ta w świetle przepisów przywołanych w odpowiedzi dotyczy jedynie

okresu, gdy prace komisji badającej katastrofę się toczyły, a nie okresu po oficjalnym zakończeniu prac komisji,kiedy to wyniki tych prac już zostały podane do publicznej wiadomości.

Treść odpowiedzi świadczy o tym, że za raportem komisji rządowej badającej katastrofę nie stoją żadne badania ekspertów, żadne naukowe ekspertyzy, żadne opinie ośrodków naukowych. Treść odpowiedzi po-twierdza najgorsze nasze obawy – że komisja działała nierzetelnie, a większość jej tez została oparta nie na własnych badaniach, lecz powielała ustalenia rosyjskiego raportu MAK.

Zwracamy się do Pana Premiera oto, by odniósł się do tych zarzutów.

Zwracamy się do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie rzetelności prac komisji rządowej, w szczególności pod kątem rzetelności przeprowadzonych przez komisję ekspertyz i badań.

Oświadczenie podpisali senatorowie Stanisław Karczewski, Grzegorz Wojciechowski, Andrzej Matusiewicz, Bohdan Paszkowski, Stanisław Kogut, Alicja Zając i Bolesław Piecha.

4. W imieniu Prtamiera odpowiedział senatorom sam Maciej Lasek, o jego odpowiedzi pisałem 23 października, w tekście pt. „Bezczelna odpowiedź Laska”. Ta odpowiedź potwierdziła wszystkie najgorsze obawy, że to hucpa była, a nie badania smoleńskiej katastrofy.

Poważnej odpowiedzi udzielił natomiast prezes NIK, a ściślej jego zastępca, Wojciech Kutyła, który odpowiedział senatorom, za pośrednictwem Marszałka Senatu, tak:

...W odpowiedzi na pismo Wicemarszałka Senatu RP Pani Marii Pańczyk-Pozdziej, przekazujące tekst oświadczenia złożonego przez senatora Stanisława Karczewskiego wspólnie z innymi senatorami podczas 38. posiedzenia Senatu RP, w sprawie przeprowadzenia przez Najwyższą Izbę Kontroli badań rzetelności prac komisji rządowej powołanej do zbadania przyczyn katastrofy, która miała miejsce w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. z upoważnienia Prezesa NIK uprzejmie informuję, że NIK dokonuje rozpoznania możliwości przeprowadzenia wnioskowanej kontroli.

O ostatecznej decyzji w tej sprawie zostanie Pan Marszałek poinformowany odrębnym pismem...

 

5. No, to czekamy, co teraz zrobi Krzysztof Kwiatkowski.

Jeśli zdecyduje się na kontrolę i pozwoli kontrolerom zbadać do spodu tę hucpę, jaka było tak zwane wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej – to będzie oznaczało, ze mamy uczciwego i rzetelnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Janusz Wojciechowski

[Fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook