Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: NIK powinien zająć się Stadionem Narodowym

09.02.2012

Klub Solidarna Polska chce zwołania posiedzenia sejmowych komisji sportu oraz infrastruktury, na którym minister sportu Joanna Mucha miałaby wyjaśnić m.in. problemy z oddaniem do użytku Stadionu Narodowego. Wczoraj został odwołany mecz o superpuchar, nie wiadomo, czy 29 lutego odbędzie się na nim mecz z Portugalią. "To kompromitacja PO" – mówią politycy SP. "To blamaż narodowy" - dodają politycy SLD. Platforma nie widzi jednak powodów do zwoływania komisji. O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info zwrócił się do publicysty "Faktu" Łukasza Warzechy.

Stefczyk.info: Jak by Pan ocenił to, co się dzieje wokół Stadionu Narodowego?

Cała historia Stadionu Narodowego jest wątpliwa, nie tylko jej zakończenie - choć może to zakończenie mieć jeszcze swoje dalsze rozdziały - ale przypominam, że wątpliwości dotyczyły już tego, czy w ogóle ten stadion jest potrzebny. A jeżeli jest potrzebny, to czy na pewno w tym miejscu, w którym stoi - teraz widać, że to miejsce jest z wielu powodów rzeczywiście kłopotliwe - chociażby dlatego, że nie ma tam żadnych miejsc do parkowania, a komunikacja jest fatalna i będzie fatalna w czasie Euro 2012.

Druga sprawa, kiedy już decyzja zapadła, to koszt tej inwestycji - koszt gigantyczny i tutaj żadne zaklęcia tego nie zmienią. Jest mowa, że "no dobrze, ale to był wybitny projektant", "ale chcieliśmy mieć rozsuwany i zasuwany dach", który jak się okazuje w czasie mrozów nie zasuwa się. I pytanie brzmi, czy nas stać na wywalanie takich pieniędzy, na stadion, który ma posłużyć w czasie jednej imprezy, a to czy on będzie w stanie dalej się utrzymać stoi pod bardzo dużym znakiem zapytania i są wokół tego ogromne wątpliwości. I raczej z tego co czytałem, większość ekspertów twierdzi, że się nie utrzyma, że nie ma takiej możliwości, że obiekt tej wielkości jest po prostu bez sensu - czyli to są wyrzucone pieniądze.

Tak naprawdę, budowie Stadionu Narodowego i finansowaniu tej budowy myślę, że powinna bardzo, ale to bardzo dokładnie przyjrzeć się Najwyższa Izba Kontroli.

Natomiast wszystko to, co się działo już trochę później, bo przecież mieliśmy już sprawę opóźnienia oddania Stadionu Narodowego, wielkie, kompromitujące problemy w trakcie jego budowy - przeciekającą konstrukcję, grożące katastrofą schody - wszystko to pokazuje, że cała ta inwestycja jest nie tylko wątpliwa, ale też źle realizowana. No i teraz mamy finał tego w postaci braku pozwolenia niektórych służb na rozegranie Superpucharu. Co będzie dalej? Też nie wiadomo.

W każdym razie ja mam takie wrażenie - nie chcę stawiać tezy, że jest w tym wszystkim jakiś przekręt, bo równie dobrze może to być zwykłe dyletanctwo - natomiast z całą pewnością jest to przykład bardzo źle przeprowadzonej inwestycji i pieniędzy w ogromnej mierze wywalonych w błoto.

Kto wg Pana, ponosi za to odpowiedzialność?

To chyba nie jest trudno ustalić, bo jest Narodowe Centrum Sportu i jest Ministerstwo Sportu - i to są te dwa miejsca, w którym się skupiają decyzje. Ale tak naprawdę, odpowiedzialność polityczna idzie jednak do samej góry, bo już przy tego rodzaju inwestycji - przecież nie na poziomie lokalnym, ale właśnie narodowym, jak sama nazwa stadionu wskazuje - odpowiedzialność idzie do samej góry, idzie do szefa rządu. Ale NIK mam nadzieję bardzo dokładnie przyjrzy się i zbada, jak były podejmowane decyzje w sprawie finansowania inwestycji, jej lokalizacji, jak był prowadzony nadzór nad budową, dlaczego doszło do opóźnień, dlaczego są opóźnienia w odbieraniu obiektu. A NIK w razie czego składa zawiadomienia do prokuratury.

A jak w tym kontekście, ocenia Pan niedawne wysokie premie Ministerstwa Sportu dla członków zarządu NCS?

Przede wszystkim, to nie jest nic zaskakującego. Dzisiaj z kolei mamy wiadomość, że wysokie nagrody od pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz dostali z klucza partyjnego burmistrzowie dzielnic Warszawy. Po prostu - dajemy pieniądze swoim. Skoro pani Mucha jest w stanie zatrudnić na stanowisku wiceszefa Centralnego Ośrodka Sportu swojego fryzjera, to dlaczego ten fryzjer ma nie dostać jeszcze dodatkowej kasy? Jest to oczywiście arogancja, ale jeśli chodzi o tę władzę, to nie ma nic niezwykłego, bo ta władza akurat jest wyjątkowo arogancka w stosunku do obywateli.

not. zrk
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook