Jedynie prawda jest ciekawa


NIK kwestionuje wykonanie budżetu przez KRRiT

07.07.2012

Rządząca koalicja PO-PSL na posiedzeniu sejmowej Komisji Kontroli Państwowej wprawdzie zablokowała wniosek Prawa i Sprawiedliwości o zlecenie Najwyższej Izbie Kontroli, kontroli procesu koncesyjnego na tzw multipleks 1 (tylko Sejm może zlecić kontrolowanie konstytucyjnego organu) ale okazuje się jednak, że jego maleńki fragment, został przez Izbę jednak skontrolowany.

W Sejmie trwa właśnie omawianie wykonania poszczególnych części budżetu za 2011 a więc realizacja zarówno dochodów i wydatków, której zwieńczeniem będzie głosowanie za absolutorium dla rządu.

Każda taka część jest także kontrolowana przez NIK i raport z tej kontroli jest wykorzystywany przy omawianiu realizacji dochodów i wydatków za które odpowiadają poszczególne instytucje.

Takiej kontroli poddana została także ta część budżetu, za której realizację odpowiadała KRRiT. I okazało się, wyniki tej kontroli są dla KRRiT, wręcz miażdżące.

NIK kwestionuje wydanie przez Radę 26 decyzji o rozłożeniu na raty aż 32,5 mln złotych tzw. opłat koncesyjnych za rok 2011.

Szczególną uwagę Izby zwróciły jednak 3 decyzje Rady na prawie 29 mln zł dotyczące szczęśliwców, którzy uzyskali w poprzednim roku koncesje na tzw. multipleks 1.

Rada zdecydowała się bowiem rozłożyć na aż 114 rat (a więc prawie na 10 lat) kwotę opłaty koncesyjnej w wysokości 10,8 mln zł dla spółki Stavka i identycznej opłaty dla spółki Lemon Records, a także na 93 raty kwotę 7,3 mln zł opłaty koncesyjnej spółce Eska.

Rada ma wprawdzie możliwość rozkładania na raty opłat koncesyjnych ale te 3 wyżej wymienione przypadki dotyczą spółek, które ubiegały się w 2011 roku o miejsce na multipleksie z uzasadnieniem, że opłatę koncesyjną zapłacą jednorazowo.

Ba Przewodniczący KRRiT uzasadniając wybór tych spółek i przyznanie im miejsc na multipleksie 1 twierdził, że badając ich wiarygodność finansową Rada wzięła pod uwagę między innymi, możliwość sfinansowania przez nie całości opłaty koncesyjnej w roku 2011.

W wyniku tej decyzji do budżetu państwa nie wpłynęły duże środki budżetowe a jednocześnie trzy spółki uzyskały od Rady wieloletni tani kredyt budżetowy.

NIK ocenia te decyzje jako niecelowe i niegospodarne co daje podstawę do zakwestionowania wykonania budżetu w 2011 roku przez KRRiT.

Czy to tego dojdzie zobaczymy w następnym tygodniu. Po wynikach tej kontroli jest już jasne dlaczego koalicja PO-PSL i sam Przewodniczący Dworak tak zażarcie blokowali zlecenie NIK-owi przez Sejm sprawdzenia całego procesu koncesyjnego na multipleks 1.

Tylko NIK był w stanie zbadać nie tylko legalność decyzji KRRiT ale także jej celowość , gospodarność i rzetelność.

Skoro rozłożenie opłat koncesyjnych 3 spółek, które dostały miejsca na multipleksie zdaniem NIK było niecelowe i niegospodarne to najprawdopodobniej NIK zakwestionowałby także rzetelność przeprowadzenia całego postępowania koncesyjnego, a w szczególności badania ich wiarygodności finansowej.

Jak bowiem było możliwe ustalenie przez Radę, że 3 wspomniane spółki są wiarygodne finansowo bo deklarują zapłacenie opłaty koncesyjnej jednorazowo i jednocześnie natychmiast po przyznaniu koncesji odmawiają zapłaty i ubiegają się o jej rozłożenie na prawie 10 lat.

W każdym razie dotychczasowe tłumaczenia Przewodniczącego Rady Jana Dworaka, że proces koncesyjny był transparentny a wybrane na multipleks zostały najlepsze spółki z najmocniejszymi finansami, właśnie runął w gruzach.

Ci którzy powołali członków KRRiT (a więc Prezydent Komorowski a także większość PO-PSL-SLD w Sejmie i Senacie) w świetle tych ustaleń NIK powinni się zastanowić czy dalej chcą, świecić oczami za swoich wybrańców.

 

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP / T. Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook