Jedynie prawda jest ciekawa


Żaryn: Niezbędna jest presja społeczna

18.06.2012

Wychowanie szkolne musi prowadzić do wychowania człowieka uczciwego, który będzie miał poczucie swojej wartości, przez to że jest Polakim i rozumiał, że "polskość" jest wartością, a nie skazą cywilizacyjną - mówi prof. Jan Żaryn w rozmowie ze Stefczykinfo

Stefczykinfo: Jakie są główne cele Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej?

W deklaracji ideowej podkreślamy nasze przywiązanie do polskości, do tego, żeby program wychowawczy i edukacyjny młodzieży szkolnej był oparty zarówno na wiedzy, jak i na tym co określamy jako system wartości, które wiąża się z naszą tożsamością narodową, z naszym dziedzictwem. Wychowanie szkolne musi prowadzic do wychowania człowieka uczciwego, który będzie miał poczucie swojej wartości, przez to że jest Polakiem i rozumiał, że "polskość" jest wartością, a nie skazą cywilizacyjną.

Dlaczego taka organizacja musiała w ogóle powstać?

Od wielu lat środowisko akademickie próbowało się włączyć w dyskusję programową z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Okazało się, że dopiero bardzo ostry protest głodowy, a nie inteligenckie rozmowy spowodowały, że prezydent Komorowski i ministerstwo uznali, że warto podjąć z nami debatę. Pozytywnym jej skutkiem jest włączenie do powszechnego programu edukacji obligatoryjnego wątku "Ojczyty Panteon i ojczyste spory" w ramach przedmiotu "Historia i społeczeństwo".
Ale jesteśmy dopiero na pierwszym etapie tej debaty. Naszym celem jest przekształcenie całej reformy edukacyjnej począwszy od reformy ministra Handkego, która była zła i przynosi złe efekty. Nie ma co jej leczyć, jako to próbowała zrobic pani minister Hall. Należy ją odrzucić tworząc nową propozycję.

Co kwestionujecie?

Zło polega zarówno na tym, że stworzono  system 3+ 3, tzn. trzyletnie gimnazjum i trzyletnie liceum lub technikum.  W takim cyklu nie udaje  się przeprowadzić całego materiału edukacyjnego. Ale wyjściem nie jest oczywiście rezygnacja z charakteru ogólnokształcącego szkoły. Drugą rzeczą, która bardzo źle się przysłużyła szkole jest standaryzacja nauczania wg testów, które mają być progiem końcowym kolejnego etapu kształecenia. To spowodowało, że nie wiedza, nie uczeń staje się celem nauczania, ale jego zdolność do rozwiązywania testów przygotowywanych według wzroca unijnego.

Chcecie ograniczenia systemu testów?

Tak. Celem nauczania nie jest porównywanie wszystkiego do wszystkiego, żaden system boloński czy amerykański jeśli chodzi o uczelnie wyższe, tylko dobre wykształcenie - tak żeby kończący szkołę uczeń w wieku 19 lat był przygotowany do wyzwań wspólczesności i posiadał kapitał wolności w postaci wiedzy o świecie.

Czy przedmiotem waszej troski są wyłącznie przedmioty humanistyczne?

OKEN zaprasza też eskpertów z innych dziedzin, zwłaszcza fizyki i biologii. Te dwie dziedziny w podstawie programowej potraktowano wyjątkowo źle.

Mówią państwo o tworzeniu całego ruchu społecznego. Do kogo więc OKEN adresuje swoje propozycje? Do MEN, czy do rodziców?

Adres jest podwójny. Z jednej strony chcemy formułować alternatywne propozycje wobec obecnie obowiązującej podstawy programowej i podręczników. I te propozycje OKEN adresuje do ministerstwa.  Ale chcemy też być "biurem interwencyjnym" w sprawach bieżacych, np. wystawiając rekomendacje dla dostępnych na rynku podreczników.
Drugi adres to ruch społeczny. Jak pokazały ostanie miesiące obecna władza bez nacisku społecznego nie jest zainteresowana dialogiem. Trudno. Kwestia edukacji nie jest tylko problemem gabinetowym, dlatego zachęcamy rodziców, zachecamy samą młodzież, żeby się włączali do budowania takiego ruchu.

Czy przewidują państwo kolejne tak radykalne formy protestu, jak głodówki w sprawie nauczania historii?

Osoby, które prowadziły strajki głodowe są ze sobą cały czas w kontakcie. Oni mogą w każdej chwili przystąpić do akcji. Ale jesli chodzi o zespół ekspercki będziemy w ciszy szukali sposobów jak zmienić cały model edukacji powszechnej w Polsce. To nie jest proces jednotygodniowy.
Ale równoczesnie chcemy formułować na bieżąco nasze opinie, co do obecnej reformy. Osobiście jestem ciekaw jak MEN przygotowuje teraz nauczycieli do przedmiotu "Historia i społeczeństwo", a zwłaszcza tego obligatoryjnego już wątku. Obawiam, się że MEN potraktuje go jako "michałek szkolny", do którego nie należy się przykładać.

Czy planujecie przygotowanie własnych podręczników, czy będziecie jedynie rekomendować już stniejące?


Zobaczymy. Ja na razie takiej deklaracji nie złożę, choć jestem współautorem jednego z podręczników. Ale jest to wyzwanie bardzo ciekawe, warte rozważenia.

not. ansa

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook