Jedynie prawda jest ciekawa


Niezależność prokuratury wymyślili idioci

24.01.2012

W niezależnej prokuraturze wojna trwa. Dwaj najważniejsi prokuratorzy wodzą się za łby. Z misją pokojową pośpieszył Pan Prezydent, na jego życzenie zebrała się rada prokuratorów, która radziła 10 godzin i uradziła ponoć, że prokuratura musi być jeszcze, jeszcze, jeszcze bardziej niezależna! Po prostu powinna się stanowczo okopać, oflagować, odgrodzić murem od reszty świata i dopiero naparzać między sobą do woli, żeby nikt już się nie wtrącał, zwłaszcza naród.

A kto za to wszystko płaci? - Społeczeństwo!

niezależność prokuratury wymyślili idioci, i to wcale nie pożyteczni idioci, tylko durni do cna.

Ściganie przestępstw to przecież jest jedną z podstawowych funkcji państwa, a wręcz najważniejszą. Jak by nie było złodziei i bandytów, gdyby jeden drugiemu nie wyrywał siłą jego krwawicy, to państwa mogłoby nie być. W innych sprawach ludzie sami by sobie lepiej czy gorzej poradzili. Trzeba jednak bronić słabszych przez przemocą silniejszych i przede wszystkim do tego potrzebne jest państwo, z policja, sądami i oczywiście z prokuraturą.

Sędzia jest niezawisły, ma tę swoją wagę, na której musi ważyć uczynki oraz dowody ich popełnienia - natomiast prokurator to jest społeczny sługa, który ma obowiązek ścigać złodziei i bandytów w imieniu społeczeństwa i oskarżać ich przed sądem. A społeczeństwo ma prawo stać mu nad głową i pokrzykiwać - za słabo się starasz, mocniej ich ścigaj.

Albo i odwrotnie, jak za rządów PiS-u - za mocno ich ścigasz, trochę zwolnij, brachu!

Jako organ ścigania karnego (a nie wymiaru sprawiedliwości!) prokuratura musi pozostawać, tak jak policja, pod pełna społeczną kontrolą, a jak pod społeczną -, to i polityczną, bo politycy - jakkolwiek by nie byli wstrętni i obrzydliwi - stanowią jednak demokratycznie wybraną emanację społeczeństwa. Naród wybiera polityków na wzór i podobieństwo swoje.

Wysocki śpiewał - takie mam konie narowiste, jakie sam wybrałem (teraz więcej Wysockiego słucham, mniej Brassensa i Okudżawy).

Krótko mówiąc - prokuratura realizująca najbardziej polityczne zadanie, jakim jest ściganie przestępstw, powinna być pod polityczną kontrolą.

A niezawisły sąd, z tą swoją wagą, powinien czuwać, żeby ten polityczny zapęd prowadził do sprawiedliwości, a nie do krzywdy.

Proste jak konstrukcja telewizora.

Prokuratura nie może też być, jak obecnie, luźną konfederacją ośmiu czy dziesięciu tysięcy niezależnych, samorządnych i samosterujących się prokuratorów, bo skutki tej niezależności są fatalne. Szefowie się naparzają, a w terenie myślicie państwo, że jest lepiej, tam nie ma konfliktów? Oczywiście, że są i to coraz większe. Ta ryba psuje się nie tylko od głowy, ale i od ogona.

Prokuratura musi być zbudowana hierarchicznie. Politycznie wybrany szef odpowiada za całość, podlegają mu prokuratorzy niższych szczebli, którzy wykonują jego dyspozycje. Mogą oczywiście mieć i niech maja własne zdanie, ale w razie potrzeby mogą być też instruowani, w kontrowersyjnych przypadkach mogą sobie życzyć poleceń na piśmie, w skrajnych - powinni mieć prawo odmowy wykonania polecenia.

Ten system przez wiele lat działał i mógł działać nadal. Niestety zaciął się wtedy, gdy koalicja PO-_PSL-_SLD dostała wścieklizny na wspomnienie Ziobry i zaaplikowała prokuraturze lek zdecydowanie gorszy od choroby.

A propos - wczorajszy "Puls biznesu" napisał, że biznesmeni za rządów PiS-u siedzieli w kryminale masowo,  w liczbie 177, a teraz jest dobrze, bo siedzi ich zaledwie trzydziestu. Publikacja przesiąknięta jest tezą, że był terror pod rządami PiS, który na szczęście się skończył. Po czym następuje opis czterech najbardziej drastycznych przypadków niesłusznych aresztowań ludzi biznesu - i tak się jakoś dziwnie składa, że trzy z nich (w tym słynny Kluska oraz prezes Stoczni Szczecińskiej Piotrowski) zdarzyło się pod rządami miłującej praworządność SLD, a czwarty już pod rządami miłującej wszystko PO. 

Pod rządami PiS żaden tak drastyczny przypadek nie został odnotowany.

Wracając do problemów prokuratury - na litość boską, to nie może być ziemia niczyja!

Żeby nie było jak w filmie Tanovica o ziemi niczyjej - zwaśnione strony leżą na odbezpieczonych granatach, gromadzą się nad nimi konsylia i rady, a końcu zostawiają - nie da się ich ocalić, niech sobie wybuchną.

Tylko, że ten wybuch porazi odłamkami nas wszystkich.

Janusz Wojciechowski

[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook