Jedynie prawda jest ciekawa


Niezależna prokuratura według Tuska

03.12.2013

Otóż po blisko 4 latach funkcjonowania nowej ustawy o prokuraturze, szef rządu powinien wiedzieć, że to nie on podpisuje sprawozdania z prac prokuratury za dany rok, bo to sprawozdanie podpisuje ten, który je przygotował i składa czyli prokurator Seremet – pisze poseł Zbigniew Kuźmiuk.

W ostatnią sobotę premier Tusk ogłosił, że nie podpisze sprawozdania z prac prokuratury w 2012 roku, złożonego przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta pod koniec marca tego roku, zresztą zgodnie z zapisami ustawy o prokuraturze uchwalonej przez rządzącą koalicję Platformy i PSL-u w 2009 roku.

Dodał także, że mimo braku podpisu nie złoży jednak wniosku o odwołanie Prokuratora Generalnego oraz, że „brak podpisu” nie jest oznaką braku zaufania do samego Andrzeja Seremeta.

Już te stwierdzenia, nie wystawiają premierowi najlepszego świadectwa dotyczącego znajomości „tajników” rządzenia państwem. Otóż po blisko 4 latach funkcjonowania nowej ustawy o prokuraturze, szef rządu powinien wiedzieć, że to nie on podpisuje sprawozdania z prac prokuratury za dany rok, bo to sprawozdanie podpisuje ten, który je przygotował i składa czyli prokurator Seremet.

Premier zaś to sprawozdanie przyjmuje, bądź nie i jeżeli realizuje się ten drugi scenariusz, to jego konsekwencją powinien być wniosek o odwołanie Prokuratora Generalnego.

Jeżeli premier go nie składa do znaczy, że „falandyzuje” obowiązujące prawo.

Ale niezłożenie tego wniosku to jeszcze nic, premier który czekał blisko 8 miesięcy z decyzją o przyjęciu bądź nieprzyjęciu sprawozdania Prokuratora Generalnego, jak się wydaje, świadomie trzyma tego ostatniego pod przysłowiowym „butem”.

Robi to zresztą już 3 rok z rzędu i w związku z tym przez długie miesiące szef ponad 6,3 tysiąca prokuratorów (bo tylu prokuratorów pracuje w prokuraturach w całym kraju) czyli Prokurator Generalny, przez tyle czasu jest zawieszony w powietrzu.

Tak ocenia to zresztą sam prokurator Seremet, który niedawno swoją i prokuratury sytuację, oceniał tak: „Czuję się w niekomfortowej sytuacji jako szef instytucji w której pracuje 6320 prokuratorów. Wielu z nich zamiast zajmować się tym do czego zostali powołani - ściganiem przestępstw i czuwaniem nad przestrzeganiem praworządności, w sytuacji niepewności, dywaguje się i zastanawia się, czy prokuratura dostanie nowego szefa”.

Być może ta niepewność i trzymanie szefa prokuratury „pod butem”, jest wysyłaniem do prokuratorów w całym kraju swoistych sygnałów, ze mną i moją formacją Platformą nie jest jeszcze tak źle, żebyście nam prowadzonymi śledztwami „wchodzili na głowę”.

Być może właśnie dlatego dzisiaj mieliśmy do czynienia z kuriozalnym umorzeniem śledztwa przez prokuraturę okręgową w Legnicy w sprawie tzw. dolnośląskich taśm Platformy (tych audio i video).

Słyszałem ekwilibrystykę słowną rzeczniczki prasowej tej prokuratury, która uzasadniała tę decyzję. Otóż kwintesencją tego uzasadnienia było stwierdzenie, że KGHM S.A. gdzie posłowie Platformy załatwiali dobrze płatne miejsca pracy dla tych delegatów na zjazd wojewódzki, którzy będą głosowali na Protasiewicza, a nie na Schetynę, nie jest zdaniem prokuratury podmiotem publicznym i nie dysponuje środkami publicznymi.

Ale przecież w KGHM skarb państwa ma blisko 32% akcji i jest największym akcjonariuszem, to on ma większość w Radzie Nadzorczej i wyłania zarząd i jak wiemy od paru lat obsada stanowisk w tych obydwu ciałach odbywa się pod dyktando Platformy.

Ba latem tego roku minister skarbu powołał na wiceprezesa firmy człowieka, który jak się wydaje miał spełniać propozycje kadrowe podsyłane mu przez posłów będących zwolennikami europosła Protasiewicza i pozbywać się ze spółki wszystkich tych, którzy wcześniej zostali przyjęci przy poparciu posła Schetyny (mówił o tym wprost w licznych wywiadach poseł Jarosław Gowin).

Co więcej ten wiceprezes z KGHM jak najbardziej zadziałał tak jak wynikało to z opisanego wyżej mechanizmu. Zadzwonił do człowieka, któremu zaoferowano pracę w KGHM w zamian za głosowanie na europosła Protasiewicza, zaledwie kilka godzin po złożeniu mu tej oferty z propozycją wizyty w spółce w celu podpisania umowy o pracę.

Jakich to dowodów potrzebuje jeszcze prokuratura aby stwierdzić, że doszło do korupcji politycznej w oparciu o zasoby publiczne? Ale mimo tego wszystkiego, śledztwo zostało jednak umorzone.

A to przecież jedno z wielu postępowań, które prokuratury w terenie i Warszawie prowadzą i w których przewijają się prominentni politycy Platformy.

Te z ostatnich miesięcy to tzw. info afera, która zatacza coraz szersze kręgi, afera „zegarkowa” ministra Nowaka, postępowanie prowadzone w sprawie majątku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, czy afera sprzedaży działek po obniżonych cenach dla działaczy Platformy przez Agencję Nieruchomości Rolnych w zamian za określony sposób głosowania na zjeździe Platformy w województwie lubuskim.

Iluzja niezależności prokuratury jak na dłoni, a recepta premiera Tuska po 6 latach rządzenia, to propozycja kolejnej zmiany ustawy o prokuraturze.

Mediom tzw. mętnego nurtu to wystarczy, po nowelizacji ustawy prokuratura będzie jeszcze bardziej niezależna niż do tej pory.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook