Jedynie prawda jest ciekawa


Niewiedza czy coś gorszego?

16.05.2014

W reakcji na wywiad z Januszem Korwinem Mikke: „W sprawie dobrego imienia Jolanty Brzeskiej”.

Z ogromnym zażenowaniem przeczytałem zamieszczony na Państwa serwisie wywiad z Januszem Korwinem-Mikke pt. „Korwin Mikke: Policja w PRLu różnie działała”.

Poza szeregiem skandalicznych wypowiedzi w wywiadzie znalazło się ordynarne kłamstwo obrażające pamięć zamordowanej osoby. Nie chodzi tu wyłącznie o przywoływany przez Korwina –Mikke przypadek zabicia Grzegorza Przemyka. Polityk mówi: „Stoję właśnie na ulicy Wilczej i vis a vis mnie wisi plakat na jakimś squacie. Na plakacie jest zdjęcie zapewne jakiejś narkomanki, która była nad jeziorkiem i się spaliła... I jest napisane: 'zabitej w walce o prawa do mieszkania'”.

Chodziło mu o wizerunek Jolanty Brzeskiej, działaczki społecznej, mieszkającej w zreprywatyzowanym budynku. Przez lata zmagała się ona z szajką zawodowych „odzyskiwaczy” kamienic, którzy zarabiali na procederze uzyskiwania od miasta budynków oraz opróżniania ich z dotychczasowych lokatorów. Jolanta Brzeska doświadczyła szykan i ataków mających skłonić ja do wyprowadzenia się z legalnie zajmowanego mieszkania. Pomimo, że przez kilkadziesiąt lat dbała o lokal, płaciła rachunki i nie sprawiała żadnych kłopotów, stanęła na drodze ludzi, dla których pieniądz znaczy więcej niż ludzkie życie. Do mieszkania, w którym mieszkała z mężem, właściciel próbował nawet włamać się, co powstrzymała dopiero interwencja policji. Działania kamienicznika zapewne przyczyniły się do śmierci chorującego już wcześniej męża Jolanty Brzeskiej.

Pomimo to nie załamywała się, walczyła w ramach Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, a nawet pomagała ludziom znajdującym się w podobnej sytuacji. W marcu 2011 roku jej spalone zwłoki znaleziono w Lesie Kabackim pod Warszawą. Przez wiele miesięcy policja oraz prokuratura próbowały wmówić wszystkim jakoby było to samobójstwo. Dwa lata później badający sprawę eksperci przyznali jednak, że doszło do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a najbardziej prawdopodobnym motywem był konflikt mieszkaniowy.

Jolanta Brzeska stała się symbolem walki o prawa lokatorów, osób starszych, wykluczonych w Warszawie. Mówienie o niej że była „zapewne jakąś narkomanką” jest wynikiem albo skrajnej niewiedzy, która dyskwalifikuje polityka, albo czymś znacznie gorszym, świadectwem całkowitej moralnej degeneracji pana Korwina-Mikke. Obraża on wszystkich uczciwych ludzi na co dzień zmagających się z problemami z dachem nad głową i wysokością czynszów.

Piotr Ciszewski
Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów
[Fot. Mateusz Opasiński/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook