Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niewiedza czy coś gorszego?

16.05.2014

W reakcji na wywiad z Januszem Korwinem Mikke: „W sprawie dobrego imienia Jolanty Brzeskiej”.

Z ogromnym zażenowaniem przeczytałem zamieszczony na Państwa serwisie wywiad z Januszem Korwinem-Mikke pt. „Korwin Mikke: Policja w PRLu różnie działała”.

Poza szeregiem skandalicznych wypowiedzi w wywiadzie znalazło się ordynarne kłamstwo obrażające pamięć zamordowanej osoby. Nie chodzi tu wyłącznie o przywoływany przez Korwina –Mikke przypadek zabicia Grzegorza Przemyka. Polityk mówi: „Stoję właśnie na ulicy Wilczej i vis a vis mnie wisi plakat na jakimś squacie. Na plakacie jest zdjęcie zapewne jakiejś narkomanki, która była nad jeziorkiem i się spaliła... I jest napisane: 'zabitej w walce o prawa do mieszkania'”.

Chodziło mu o wizerunek Jolanty Brzeskiej, działaczki społecznej, mieszkającej w zreprywatyzowanym budynku. Przez lata zmagała się ona z szajką zawodowych „odzyskiwaczy” kamienic, którzy zarabiali na procederze uzyskiwania od miasta budynków oraz opróżniania ich z dotychczasowych lokatorów. Jolanta Brzeska doświadczyła szykan i ataków mających skłonić ja do wyprowadzenia się z legalnie zajmowanego mieszkania. Pomimo, że przez kilkadziesiąt lat dbała o lokal, płaciła rachunki i nie sprawiała żadnych kłopotów, stanęła na drodze ludzi, dla których pieniądz znaczy więcej niż ludzkie życie. Do mieszkania, w którym mieszkała z mężem, właściciel próbował nawet włamać się, co powstrzymała dopiero interwencja policji. Działania kamienicznika zapewne przyczyniły się do śmierci chorującego już wcześniej męża Jolanty Brzeskiej.

Pomimo to nie załamywała się, walczyła w ramach Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, a nawet pomagała ludziom znajdującym się w podobnej sytuacji. W marcu 2011 roku jej spalone zwłoki znaleziono w Lesie Kabackim pod Warszawą. Przez wiele miesięcy policja oraz prokuratura próbowały wmówić wszystkim jakoby było to samobójstwo. Dwa lata później badający sprawę eksperci przyznali jednak, że doszło do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a najbardziej prawdopodobnym motywem był konflikt mieszkaniowy.

Jolanta Brzeska stała się symbolem walki o prawa lokatorów, osób starszych, wykluczonych w Warszawie. Mówienie o niej że była „zapewne jakąś narkomanką” jest wynikiem albo skrajnej niewiedzy, która dyskwalifikuje polityka, albo czymś znacznie gorszym, świadectwem całkowitej moralnej degeneracji pana Korwina-Mikke. Obraża on wszystkich uczciwych ludzi na co dzień zmagających się z problemami z dachem nad głową i wysokością czynszów.

Piotr Ciszewski
Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów
[Fot. Mateusz Opasiński/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook