Jedynie prawda jest ciekawa


Niewiadomski: Polski turysta jest chroniony

04.07.2012

Co może zrobić turysta, by uniknąć nieprzyjemności związanych z bankructwem biura podróży, z którego usług zamierza skorzystać? - Niewiele - jak wynika ze słów prezesa Polskie Izby Turystyki. Prawo gwarantuje mu jednak zwrot kosztów nieudanej imprezy.

Stefczyk.info: Jak to się dzieje, że upada tak duże biuro jak Sky Club? I co może zrobić turysta, by nie dać się zaskoczyć podobną sytuacją?

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki: Trudno mi powiedzieć dlaczego tak się stało, zwłaszcza, że ta  firma nie była członkiem Polskiej Izby Turystycznej.
Turysta nie musi się zabezpieczać, ponieważ turysta jest chroniony przez przepisy prawa. Aby właściciel  biura podróży mógł dokonać sprzedaży usługi turystycznej musi dokonać zabezpieczenia finansowego. I takie zabezpieczenie spółka Sky Club miała, i to na bardzo wysoką kwotę - 25 mln złotych.

To gwarantuje zwrot kosztów osobom, które miały pecha i taką wycieczkę wykupiły. Ale co zrobić, by uniknąć takiego przedwczesnego powrotu z wakacji, albo odwołania wyjazdu w ostatniej chwili? Czy są informacje, które klient może zebrać przed wyjazdem, by się przed tym uchronić?

Przede wszystkim warto przypomnieć, że choć zdarzają się upadki biur podróży, to Polska nie jest tu wcale w czołówce. Tych upadków jest u nas zdecydowanie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. Oczywiście pod względem skutków dla klienta jest to niewątpliwie bardzo przykra sytuacja. Natomiast z faktu że jedno biuro bankrutuje nie można wyciągnąć wniosków, że to jest jakaś szczególna sytuacja, inna niż przy innej działalności gospodarczej.

Czy są sygnały, na które klient biur powinien zwracać uwagę wykupując wycieczkę? Czy ma jakieś możliwości, żeby sprawdzić sytuację finansową biura z którego korzysta?

Prawnych możliwości nie ma. Klient nie ma możliwości zrobienia analizy standingu finansowego. Natomiast my w Polskiej Izbie Turystyki, jeśli docierają do nas sygnały dotyczące zadłużenia jakichś podmiotów u kontrahentów zagranicznych,  występujemy do takiej firmy z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Takie informacje mogą być niepokojącym sygnałem. Jeżeli liczba skarg się zwiększa, to możemy podjąć decyzję o wykluczeniu biura z naszej organizacji.

Jaką gwarancję daje klientowi fakt przynależności biura podróży do Polskiej Izby Turystyki?

To rola ustawodawcy, który wymaga by  organizator turystyki przedstawił odpowiednie gwarancje. Członkostwo w PIT pozwala natomiast klientowi złożyć skargę, gdy jest niezadowolony z usług danego biura. Wówczas PIT podejmuje działania polubowne, by rozwiązać spór.

Czy można do państwa zadzwonić i otrzymać rekomendacje dla konkretnego biura?

Tak, ale nie dotyczą one standingu finansowego.

Co by pan zalecił ludziom, którzy w tej chwili wybierają się na wakacje i poczuli się zaniepokojeni upadkiem Sky Clubu?

Proponuję przede wszystkim daleko idący spokój. Bo nawet w tej chwili, gdy doszło do bankructwa - zdarzenia sporadycznego i nieprzewidywalnego - nie ma informacji, by klienci byli wykwaterowywani z hoteli, czy innych tego typu sytuacjach. Myślę, że poziom ochrony polskiego konsumenta usług turystycznych jest bardzo wysoki.

 not.ansa

 

[fot.pap R.Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook