Jedynie prawda jest ciekawa


Nieudane ćwierkanie Tuska

31.12.2013

Wyraźnie więc widać, że to wszystko o czym pisze na Twitterze premier Tusk, to „bujda na resorach” ale eksperci od marketingu politycznego już są zachwyceni otwartością i nowoczesnością szefa rządu.

Premier Tusk i jego PR-owcy ciągle poszukują sposobów choćby na zahamowanie spadku notowań szefa rządu i całej Rady Ministrów, a w konsekwencji także utraty poparcia społecznego dla Platformy.

Była przecież pod koniec listopada głęboka rekonstrukcja rządu, polegająca między innymi na odwołaniu bardzo niepopularnego wicepremiera i ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego i powołaniu na wicepremiera dobrze ocenianej minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, było kolejne już 5 expose premiera Tuska i wszystko to nie daje żadnego „odbicia” notowań rządzącej Platformie.

Wczoraj premier Tusk zdecydował się odpowiadać przez ponad godzinę na Twitterze na niektóre pytania internautów, chcąc w ten sposób pokazać jaki to jest otwarty na zwykłych ludzi. To „twittowanie” jednak specjalnie nie wyszło, bo po 6 latach rządzenia premier Tusk, nie ma się czym specjalnie chwalić, a internauci zadawali pytania o najbardziej drażliwe kwestie gospodarcze i społeczne.

Szef rządu musiał się więc przyznać do dwóch największych porażek w 2013 roku: wysokiego bezrobocia i dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia czego wyrazem są wydłużające się kolejki do lekarzy specjalistów i na zabiegi szpitalne.

Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy czego wyrazem jest blisko 14% bezrobocie na koniec tego roku, mimo wyjazdu za granicę ponad 2 milionów Polaków, jest jednym wielkim oskarżeniem pod adresem rządzących Platformy i PSL-u.

Nie lepiej wygląda sytuacja w ochronie zdrowia. Reformy minister Kopacz, a teraz ministra Arłukowicza, mimo rosnących nakładów na ochronę zdrowia nie tylko nie przynoszą pozytywnych rezultatów dla pacjentów, a wręcz przeciwnie pogarsza się ich dostępność do usług zdrowotnych, najwyższe w Europie są także dopłaty pacjentów do leków.

A jakże premier Tusk wymienił sukcesy swojego rządzenia. Jednym z nich jest wynegocjowanie dużych środków dla Polski w budżecie UE na lata 2014-2020 i wydłużenie urlopu macierzyńskiego do 1 roku.
W tej pierwszej sprawie sukces jest niestety połowiczny. Tusk osiągnął wprawdzie 300 mld zł w funduszu spójności ale stało się do kosztem środków dla naszego kraju na wspólną politykę rolną.

Po prostu chcąc mieć sukces, który przecież obiecał Polakom w kampanii wyborczej 2011 roku (słynne spoty o 300 mld zł), poświęcił interesy polskiej wsi, dla której środki są przynajmniej o 14 mld euro mniejsze, niż rolnikom obiecano.

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku, to zaledwie „kroczek” w dobrym kierunku, ale dotyczy on tylko matek (ojców), którzy pracują na podstawie umów o pracę, wszystkie inne formy zatrudnienia z tego przywileju niestety wykluczają, co oznacza bardzo ograniczona liczbę beneficjentów tego rozwiązania.
Zresztą dramatyzm sytuacji demograficznej w Polsce potwierdzają dane dotyczące urodzeń i zgonów w 2013 roku. Na postawie danych za I półrocze tego roku, jest już jasne, że ten rok będzie pod tym względem najgorszy od zakończenia II wojny światowej.

Urodzeń będzie zaledwie 380 tysięcy, zgonów około 420 tysięcy, a więc pierwszy raz od 1945 roku tylko z tego względu liczba ludności naszego kraju, zmniejszy się o 40 tysięcy.

Premier Tusk ma oczywiście plany na 2014 rok. Tym głównym zamierzeniem jak to określił szef rządu, ma być „przełożenie niezłej kondycji gospodarki na poprawę sytuacji materialnej polskich rodzin”.
Tyle tylko że skoro do tej pory mimo skumulowanego 18% wzrostu PKB w latach 2008-2012, to się nie udało, to dlaczego ma się udać w roku 2014, kiedy ten wzrost ma wynieść zaledwie 2,5% PKB.

Priorytetem ma być znowu gaz z łupków (jest nim od 2011 roku), węgiel (mimo podpisania przez premiera Tuska paktu klimatyczno- energetycznego w Brukseli w grudniu 2008 roku), a także atom.
Wprawdzie znawcy problematyki energetycznej, twierdzą, że zwiększenie finansowania poszukiwań i w konsekwencji wydobycia gazu łupkowego, wyklucza jednoczesną budowę elektrowni atomowej w Polsce (zwyczajnie nas na to nie stać) ale jak widać premier się tym nie przejmuje.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. KPRM]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook