Jedynie prawda jest ciekawa


Nieudane ćwierkanie Tuska

31.12.2013

Wyraźnie więc widać, że to wszystko o czym pisze na Twitterze premier Tusk, to „bujda na resorach” ale eksperci od marketingu politycznego już są zachwyceni otwartością i nowoczesnością szefa rządu.

Premier Tusk i jego PR-owcy ciągle poszukują sposobów choćby na zahamowanie spadku notowań szefa rządu i całej Rady Ministrów, a w konsekwencji także utraty poparcia społecznego dla Platformy.

Była przecież pod koniec listopada głęboka rekonstrukcja rządu, polegająca między innymi na odwołaniu bardzo niepopularnego wicepremiera i ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego i powołaniu na wicepremiera dobrze ocenianej minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, było kolejne już 5 expose premiera Tuska i wszystko to nie daje żadnego „odbicia” notowań rządzącej Platformie.

Wczoraj premier Tusk zdecydował się odpowiadać przez ponad godzinę na Twitterze na niektóre pytania internautów, chcąc w ten sposób pokazać jaki to jest otwarty na zwykłych ludzi. To „twittowanie” jednak specjalnie nie wyszło, bo po 6 latach rządzenia premier Tusk, nie ma się czym specjalnie chwalić, a internauci zadawali pytania o najbardziej drażliwe kwestie gospodarcze i społeczne.

Szef rządu musiał się więc przyznać do dwóch największych porażek w 2013 roku: wysokiego bezrobocia i dramatycznej sytuacji w ochronie zdrowia czego wyrazem są wydłużające się kolejki do lekarzy specjalistów i na zabiegi szpitalne.

Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy czego wyrazem jest blisko 14% bezrobocie na koniec tego roku, mimo wyjazdu za granicę ponad 2 milionów Polaków, jest jednym wielkim oskarżeniem pod adresem rządzących Platformy i PSL-u.

Nie lepiej wygląda sytuacja w ochronie zdrowia. Reformy minister Kopacz, a teraz ministra Arłukowicza, mimo rosnących nakładów na ochronę zdrowia nie tylko nie przynoszą pozytywnych rezultatów dla pacjentów, a wręcz przeciwnie pogarsza się ich dostępność do usług zdrowotnych, najwyższe w Europie są także dopłaty pacjentów do leków.

A jakże premier Tusk wymienił sukcesy swojego rządzenia. Jednym z nich jest wynegocjowanie dużych środków dla Polski w budżecie UE na lata 2014-2020 i wydłużenie urlopu macierzyńskiego do 1 roku.
W tej pierwszej sprawie sukces jest niestety połowiczny. Tusk osiągnął wprawdzie 300 mld zł w funduszu spójności ale stało się do kosztem środków dla naszego kraju na wspólną politykę rolną.

Po prostu chcąc mieć sukces, który przecież obiecał Polakom w kampanii wyborczej 2011 roku (słynne spoty o 300 mld zł), poświęcił interesy polskiej wsi, dla której środki są przynajmniej o 14 mld euro mniejsze, niż rolnikom obiecano.

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku, to zaledwie „kroczek” w dobrym kierunku, ale dotyczy on tylko matek (ojców), którzy pracują na podstawie umów o pracę, wszystkie inne formy zatrudnienia z tego przywileju niestety wykluczają, co oznacza bardzo ograniczona liczbę beneficjentów tego rozwiązania.
Zresztą dramatyzm sytuacji demograficznej w Polsce potwierdzają dane dotyczące urodzeń i zgonów w 2013 roku. Na postawie danych za I półrocze tego roku, jest już jasne, że ten rok będzie pod tym względem najgorszy od zakończenia II wojny światowej.

Urodzeń będzie zaledwie 380 tysięcy, zgonów około 420 tysięcy, a więc pierwszy raz od 1945 roku tylko z tego względu liczba ludności naszego kraju, zmniejszy się o 40 tysięcy.

Premier Tusk ma oczywiście plany na 2014 rok. Tym głównym zamierzeniem jak to określił szef rządu, ma być „przełożenie niezłej kondycji gospodarki na poprawę sytuacji materialnej polskich rodzin”.
Tyle tylko że skoro do tej pory mimo skumulowanego 18% wzrostu PKB w latach 2008-2012, to się nie udało, to dlaczego ma się udać w roku 2014, kiedy ten wzrost ma wynieść zaledwie 2,5% PKB.

Priorytetem ma być znowu gaz z łupków (jest nim od 2011 roku), węgiel (mimo podpisania przez premiera Tuska paktu klimatyczno- energetycznego w Brukseli w grudniu 2008 roku), a także atom.
Wprawdzie znawcy problematyki energetycznej, twierdzą, że zwiększenie finansowania poszukiwań i w konsekwencji wydobycia gazu łupkowego, wyklucza jednoczesną budowę elektrowni atomowej w Polsce (zwyczajnie nas na to nie stać) ale jak widać premier się tym nie przejmuje.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. KPRM]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook