Jedynie prawda jest ciekawa


"Niemrawa kampania przed eurowyborami"

10.05.2014

Romaszewska, Karnowski, Świetlik, Zaremba i ks. Zieliński w Salonie dziennikarskim "Floriańska 3".

O zmierzającej powoli do końca kampanii przed eurowyborami rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego "Floriańska 3", wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl.

"Czy zgadzacie się, ze ta kampania jest letnia, że żadna z partii nie chce rozhuśtać tej łódki, że wszyscy spokojnie zmierzają do końca kampanii" - pytał gości prowadzący audycję Jacek Karnowski.

Piotr Zaremba, publicysta wPolityce.pl zauważył, że partie nie pokusiły się, jak do tej pory o jakiś skomplikowany przekaz.

"Formuła, której używa rząd jest prościutka. Mówią o zagrożeniu i jest proste przesłanie: cieszmy się z tego, co mamy. PiS natomiast sprawia wrażenie spiętego człowieka, który boi się popełnić gafę. Kampania PiS jest niejasna, nieklarowna" - zauważył Zaremba, ale też dodał, że taki obraz to także wina mediów, które "filtrują informacje".

"Zawsze była taka kronika, ten powiedział to, tamten tamto, teraz tego nie ma. To oczywiście na korzyść partii rządzącej. Ale wszystko wskazuje na to, że w wyborach do europarlamentu będzie niska frekwencja, mogą przez to lepiej wypaść partie małe" - dodał Piotr Zaremba.

Według Agnieszki Romaszewskiej, szefowej telewizji "Biełsat" w mediach jest coraz mniej kampanii. "Mówi się - nie możemy widza zanudzić tymi okropnymi spotami i poniekąd to jest racja, bo te spoty są męczące. Ale kiedyś były różne formuły, dawało się bloczkami, wyciągało się czasem jakieś niusy, ale za obowiązek uważało się to pokazywać, przynajmniej w mediach publicznych. Szkodliwe jest odejście od tego. Media publiczne maja obowiązek to pokazywać" - powiedziała Romaszewska.

Dziennikarka dodała także, że czuje, że "to jest dopiero poligon przed poważnymi wyborami, jesienne wybory samorządowe będą wielka operacją". "A partia rządząca zapewne pójdzie dalej w gierkowską propagandę sukcesu. PiS jest jakieś zastałe, się nie chce ruszyć, to bardzo groźne zjawisko dla partii opozycyjnej, która jakby trochę się przyzwyczaiła do zaistniałej sytuacji" - przestrzegła Agnieszka Romaszewska.

Według księdza Henryka Zielińskiego, redaktora naczelnego tygodnika "Idziemy" "ta kampania bardziej przypominają plebiscyt niż merytoryczne wybory". "Sportsmenka chce się zajmować rozwojem sportu w Polsce, piłkarz nie wie, kto jest przewodniczącym PE. Wielu nie zna angielskiego, który jest podstawowym językiem pracy. To bardziej konkurs piękności" - zauważył ks. Zieliński.

Duchowny podkreślił, że należy pamiętać, że "europarlament ma niesamowity wpływ na zmiany cywilizacyjne w Europie". "Dla nas chrześcijan to jest ważne, czy będzie presja np. na zalegalizowanie związków homoseksualnych" - podsumował ks. Henryk Zieliński.

Ocenę kampanii sformułował także publicysta "wSieci" i "Kontaktu" Wiktor Świetlik. "PiS wydaje się niemrawy, ale poszedł w kampanię społeczną, oddolną. Jest dużo spotkań i na tym polu to odnosi skutek. W bardzo wielu regionach rywalem PiS nie jest PO tylko PSL, stad Jarosław Kaczyński na wsi na tle pola" - diagnozował Świetlik, który dodał, że "europarlament jest ważny na wielu polach i potrafią to wykorzystać Niemcy i Francuzi". "Bardzo ważne są komisje i ich. A u nas nie ma żadnej, nawet śladowej dyskusji na temat wizji Polski w Europie. Dlatego, że to wymaga ogromnego zaangażowania merytorycznego. Wartość pani Marczuk i pana Adamka z tej perspektywy jest dla nas zerowa" - dodał Wiktor Świetlik.

Audycji można słuchać co sobotę na żywo po godz. 9 rano na www.radiowarszawa.com.pl.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Życzenia dla Gazety Wyborczej od gości Salonu dziennikarskiego „Floriańska 3”: „Aby początkowe idee przyświecały im w praktyce także teraz”

run

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook