Jedynie prawda jest ciekawa


"Niemrawa kampania przed eurowyborami"

10.05.2014

Romaszewska, Karnowski, Świetlik, Zaremba i ks. Zieliński w Salonie dziennikarskim "Floriańska 3".

O zmierzającej powoli do końca kampanii przed eurowyborami rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego "Floriańska 3", wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl.

"Czy zgadzacie się, ze ta kampania jest letnia, że żadna z partii nie chce rozhuśtać tej łódki, że wszyscy spokojnie zmierzają do końca kampanii" - pytał gości prowadzący audycję Jacek Karnowski.

Piotr Zaremba, publicysta wPolityce.pl zauważył, że partie nie pokusiły się, jak do tej pory o jakiś skomplikowany przekaz.

"Formuła, której używa rząd jest prościutka. Mówią o zagrożeniu i jest proste przesłanie: cieszmy się z tego, co mamy. PiS natomiast sprawia wrażenie spiętego człowieka, który boi się popełnić gafę. Kampania PiS jest niejasna, nieklarowna" - zauważył Zaremba, ale też dodał, że taki obraz to także wina mediów, które "filtrują informacje".

"Zawsze była taka kronika, ten powiedział to, tamten tamto, teraz tego nie ma. To oczywiście na korzyść partii rządzącej. Ale wszystko wskazuje na to, że w wyborach do europarlamentu będzie niska frekwencja, mogą przez to lepiej wypaść partie małe" - dodał Piotr Zaremba.

Według Agnieszki Romaszewskiej, szefowej telewizji "Biełsat" w mediach jest coraz mniej kampanii. "Mówi się - nie możemy widza zanudzić tymi okropnymi spotami i poniekąd to jest racja, bo te spoty są męczące. Ale kiedyś były różne formuły, dawało się bloczkami, wyciągało się czasem jakieś niusy, ale za obowiązek uważało się to pokazywać, przynajmniej w mediach publicznych. Szkodliwe jest odejście od tego. Media publiczne maja obowiązek to pokazywać" - powiedziała Romaszewska.

Dziennikarka dodała także, że czuje, że "to jest dopiero poligon przed poważnymi wyborami, jesienne wybory samorządowe będą wielka operacją". "A partia rządząca zapewne pójdzie dalej w gierkowską propagandę sukcesu. PiS jest jakieś zastałe, się nie chce ruszyć, to bardzo groźne zjawisko dla partii opozycyjnej, która jakby trochę się przyzwyczaiła do zaistniałej sytuacji" - przestrzegła Agnieszka Romaszewska.

Według księdza Henryka Zielińskiego, redaktora naczelnego tygodnika "Idziemy" "ta kampania bardziej przypominają plebiscyt niż merytoryczne wybory". "Sportsmenka chce się zajmować rozwojem sportu w Polsce, piłkarz nie wie, kto jest przewodniczącym PE. Wielu nie zna angielskiego, który jest podstawowym językiem pracy. To bardziej konkurs piękności" - zauważył ks. Zieliński.

Duchowny podkreślił, że należy pamiętać, że "europarlament ma niesamowity wpływ na zmiany cywilizacyjne w Europie". "Dla nas chrześcijan to jest ważne, czy będzie presja np. na zalegalizowanie związków homoseksualnych" - podsumował ks. Henryk Zieliński.

Ocenę kampanii sformułował także publicysta "wSieci" i "Kontaktu" Wiktor Świetlik. "PiS wydaje się niemrawy, ale poszedł w kampanię społeczną, oddolną. Jest dużo spotkań i na tym polu to odnosi skutek. W bardzo wielu regionach rywalem PiS nie jest PO tylko PSL, stad Jarosław Kaczyński na wsi na tle pola" - diagnozował Świetlik, który dodał, że "europarlament jest ważny na wielu polach i potrafią to wykorzystać Niemcy i Francuzi". "Bardzo ważne są komisje i ich. A u nas nie ma żadnej, nawet śladowej dyskusji na temat wizji Polski w Europie. Dlatego, że to wymaga ogromnego zaangażowania merytorycznego. Wartość pani Marczuk i pana Adamka z tej perspektywy jest dla nas zerowa" - dodał Wiktor Świetlik.

Audycji można słuchać co sobotę na żywo po godz. 9 rano na www.radiowarszawa.com.pl.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Życzenia dla Gazety Wyborczej od gości Salonu dziennikarskiego „Floriańska 3”: „Aby początkowe idee przyświecały im w praktyce także teraz”

run

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook