Jedynie prawda jest ciekawa


"Niemieckie media milczą, czyli jest coś na rzeczy"

01.05.2014

Można by się spodziewać po mediach niemieckich, że jakoś się tym zainteresują. Ale jest całkowite milczenie, które dla mnie oznacza potwierdzenie, że coś jest na rzeczy. Bo przecież milczy się o rzeczach niewygodnych - mówi prof. Zdzisław Krasnodębski w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Czy Paweł Piskorski jest człowiekiem wiarygodnym na tyle, że można poważnie traktować ujawnione przez niego informacje o finansowaniu Kongresu Liberalno - Demokratycznego przez niemiecką CDU?

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Pan Piskorski na pewno nie jest  człowiekiem, do którego można mieć stuprocentowe zaufanie, wiele wątpliwości budziło przecież to, jak prowadził swoje finanse. Ale to wszystko nie przeczy faktowi, że przez lata był blisko czołówki Kongresu Liberalno - Demokratycznego i bardzo dobrze zna to środowisko. Czasami także osoby niewiarygodne mówią prawdę. Mogą to robić z różnych powodów, ja nie wiem, dlaczego pan Piskorski ujawnia te rewelacje właśnie teraz, a nie wtedy, kiedy się o tym dowiedział. Natomiast to, co mówi brzmi, niestety dosyć prawdopodobnie. Poza tym, gdyby takie oskarżenia pojawiły się ze strony konkurentów politycznych, ze strony PiS na przykład, to można by to odrzucić jako element takiej brudnej kampanii. Ale to jest przeciek z wewnątrz, jak to w Polsce bywa, ciekawe sprawy wypływają, kiedy dawni koledzy się kłócą. Być może sam Piskorski wiarygodny nie jest, ale ta sytuacja uwiarygadnia jego przekaz.

 

Nazwał pan te informacje "rewelacjami", czy to rzeczywiście rewelacyjne odkrycie?

Rewelacje w tym sensie, że ujawniają pewne zjawiska. Współczesna Polska cierpi na daleko idące uzależnienie od ośrodków zewnętrznych. Znamy oczywiście sprawę pożyczki dla SLD, jesteśmy jakoś uzależnieni gospodarczo, część polskiej nauki jest uzależniona od subwencji. Pokutuje takie myślenie, że inni będą nasze sprawy załatwiać, będą też finansować naszą politykę. I nagle okazuje się, że partie polityczne, takie, jak PO także nie stroniły od bezpośredniego brania pieniędzy od zagranicznych partii politycznych. Tragikomiczny jest dodatkowo obraz tego, jak wyglądało przekazywanie tych pieniędzy.

 

A co wynika z potwierdzenia tej zależności finansowej między KLD a CDU?

Potwierdza to tę diagnozę, która mówi o niesuwerenności polskiej  polityki. PO i polityka rządu Tuska tak całkowicie bezkrytycznie  podporządkowane są polityce Berlina, że trudno nie pytać, dlaczego tak się dzieje. Czy to tylko sympatia polityczna, czy kalkulacja, czy polityczne strategie, czy są jakieś inne powody? Ta sprawa pokazuje, że  te związki były bardzo ścisłe od samego początku.

 

Ale czy można traktować to jako takie proste przełożenie, że skoro  kiedyś pożyczyli nam pieniądze, to teraz mogą coś od nas chcieć? Czy tylko po prostu z życzliwością patrzymy na tych, którzy nam kiedyś  pomogli?

To oczywiście nie jest bardzo proste przełożenie. Nie odbywa się to na zasadzie jakiegoś szantażu. Bardziej bym się skłaniał w kierunku wdzięczności, powiązania, być może chęci ukrywania jakichś niewygodnych faktów. Nie wiąże się to zapewne wprost z jakimiś wymogami, ale niewątpliwie wskazuje na pewne ograniczenie polskiej suwerenności. Ale musimy jednocześnie zaznaczyć, że to są absolutnie standardy republiki bananowej.

 

Pan zna realia niemieckie, jak Donald Tusk jest traktowany przez władze  CDU? Czy to jest równorzędny partner, czy raczej "nasz człowiek za Odrą"?

"Naszym człowiekiem" już kiedyś nazwał go sam Władimir Putin. Zapewne to była tylko niezręczna forma wyrażenia uznania dla jego polityki. Ale wracając do Niemców, dla nich Donald Tusk jest wszystkim co najlepsze w Polsce. Niemieccy socjaldemokraci kochali SLD, CDU ceniła prof. Geremka i Unię Wolności, ale nigdy jeszcze nie było u nas polityka, który by Niemcom odpowiadał tak bardzo, jak Donald Tusk. Teraz to już trochę ucichło, ale przez lata w

Niemczech podkreślało się jego kaszubską tożsamość. Sprawa "dziadka z Wehrmachtu", która w Polsce spowodowała, że być może niektórzy ludzie w czasie wyborów się od niego odwrócili, w Niemczech zadziała odwrotnie. Raczej wiązała się z przypływem sympatii, Tusk okazał się kimś rodzinnie związanym z niemiecką historią, z niemieckim losem. Publiczności niemieckiej bardzo odpowiadały wydawane przez niego albumy o Gdańsku, w których była mowa o tym, że zawsze to było miasto wielokulturowe, gdzie istniała koegzystencja kultur, a dwa nacjonalizmy przeniesiono z zewnątrz. Doceniono to, że w tych wydawnictwach de facto zrównywano  niemiecki szowinizm z polską świadomością narodową. Tusk wciąż jest cenionym i popularnym politykiem w Niemczech.

 

Piskorski coś powiedział, Tusk zaprzeczył - mamy słowo przeciwko słowu. Czy to, że Donald Tusk nie chce podać Pawła Piskorskiego do sądu może oznaczać, że przyznaje, że tak rzeczywiście było?

Świadczy to na pewno o pewnego rodzaju obawie. Tusk nie chciałby zapewne, żeby ta sprawa trwała. Taktyka polega na to, żeby odeprzeć zarzut paroma zdawkowymi wystąpieniami i żeby sprawa szybko ucichła. Gdyby ktoś na poważnie zaczął badać przepływy pieniędzy i wspólne przedsięwzięcia tego typu, to by odkrył bardzo szybko i bardzo łatwo wiele form współpracy, które mogłyby budzić wątpliwości.

 

Czyli spodziewamy się scenariusza, że media pomogą i uda się to zamieść pod dywan?

Przemilczy się to. Teraz jest sprawa, to będą dwie, trzy wypowiedzi w stylu, że to było dawno i można to bagatelizować, a w przyszłym tygodniu już coś innego będzie zaprzątało uwagę publiczną. Sprawa w sądzie wszystko by to podtrzymała. Trzeba by przedstawić argumenty, sprawa by żyła. Co więcej, mogłaby skłaniać niektórych, bardziej wścibskich dziennikarzy do jej badania. Zatem chodzi o to, aby sprawa stała się jak najszybciej nieistotna dla opinii publicznej, czyli żeby się stało tak, jak to w Polsce się zazwyczaj załatwia. Kiedyś już przecież Palikot ujawnił jakieś sprawy, które były skandaliczne, a jakoś szybko to obumarło.

Jest jeszcze jedna sprawa. Jeśli to dotyczy tak popularnego polityka z pobliskiego kraju, to można by się spodziewać po mediach niemieckich, że jakoś się tym zainteresują. Że choć odnotują, że są tego typu zarzuty. Ale jest całkowite milczenie, które dla mnie oznacza potwierdzenie, że coś jest na rzeczy. Bo przecież milczy się o rzeczach niewygodnych. Jest cisza, nikt nic nie napisał, nawet notki nie ma, nie zauważyłem nic, przynajmniej w tych głównych mediach.

 

Dlaczego dla Niemców powinna to być ważna informacja?

Jeszcze w czasach Kohla była przecież wielka afera związana z  finansowaniem CDU. Były takie informacje, że sprawa dotyczyła także lat  80-tych i wspierania opozycji w krajach Europy Środkowowschodniej. Wtedy  całe Niemcy żyły tym problemem, to jest tak naprawdę początek drogi do kanclerstwa pani Angeli Merkel. Ona jako jedna z tak zwanych "dziewczyn Kohla" (Kohls Mädchen) zwróciła się przeciwko swojemu protektorowi, co zresztą część CDU do dziś ma jej za złe. Choćby w tym kontekście mogłoby to być dla Niemców interesujące. Ale tak się nie dzieje.

 

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. Wprost

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook