Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecki bojkot polskich elektrowni jądrowych

22.11.2011

Mieszkańcy niemieckich terenów przygranicznych obawiają się uruchomienia przez Polskę elektrowni atomowych. Politycy żądają rezygnacji z atomowych planów – informuje wp.pl. Głosy te od dawna podzielają środowiska polskich ekspertów.

Parlament krajowy Brandenburgii (Landtag) większością głosów odrzucił polski plan budowy elektrowni atomowych. Landtag wezwał już rząd krajowy Brandenburgii do zajęcia zdecydowanego, negatywnego stanowiska wobec polskich planów w ramach międzynarodowych konsultacji środowiskowych. Zdaniem brandenburskich posłów, funkcjonowanie elektrowni stworzy ogromne zagrożenie nawet dla mieszkańców odległych regionów.

Mieszkańcy Brandenburgii, Meklemburgii i Berlina próbowali już wcześniej forsować decyzje Polski ws. budowy elektrowni atomowych. Kilka miesięcy temu na łamach dziennika "Tagesspiegel" premier Brandenburgii Matthias Platzeck apelował do polskiego rządu o ponowne przemyślenie decyzji nuklearnych. W protestach biorą także czynny udział organizacje ekologiczne i inicjatywy obywatelskie.

Stowarzyszenie AFLUM (Bezatomowe Życie w Ueckermark), które dwa lata temu zorganizowało wraz z polskimi ekologami protest antyatomowy w Gryfinie, zebrało w Meklemburgii ponad 20 tysięcy podpisów. Mają nadzieję, że ich protesty przyczynią się do wycofania się Polski z planów budowy elektrowni, przynajmniej na terenach sąsiadujących z Niemcami.

Również w Polsce decyzje premiera spotkały się z ogromnym sprzeciwem. Wielu ekspertów twierdzi, że Polska posiada tak liczne i bogate naturalne złoża energetyczne, że budowanie elektrowni atomowych, które pochłonie miliardy złotych, nie mieści się w granicach zdrowego rozsądku i właściwych decyzji ekonomicznych.

Posiadane przez nas zasoby węgla kamiennego zabezpieczają zapotrzebowanie energetyczne Polski na setki lat. Specjaliści podają, że przewyższa to nasze potrzeby aż 150 razy. Mimo, że 90 proc. zasobów węgla kamiennego całej Unii Europejskiej, znajduje się na terenie Polski, fakt ten nie znajduje odzwierciedlenia w realnym jego wykorzystaniu. Unia, importująca rocznie ponad 170 mln ton węgla, z Polski sprowadza zaledwie 18 mln ton. Reszta pochodzi m.in. z Nowej Zelandii.

Innym niezrozumiałym przykładem braku politycznej woli do wykorzystania złóż naturalnych jest sprawa toruńskiej geotermii, która okazała się ona wyjątkowym odkryciem. Odwiert geotermalny w Toruniu może dostarczyć 700 m3 wody o temperaturze powyżej 65 stopni na godzinę. Z jednego odwiertu można by więc eksploatować 700 ton gorącej wody w ciągu godziny. Ekspertyzy specjalistów dowodzą, że zasoby te wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby. Rząd stanowczo sprzeciwia się jednak rozpoczęciu eksploatacji.

Gdy do potencjału energetycznego Polski dołączymy jeszcze potężne złoża gazu łupkowego, którymi dysponujemy, widać jasno, że plany budowy elektrowni atomowych są pomysłem merytorycznie i ekonomicznie nieuzasadnionym.  

Wiele państw „starej piętnastki” ma konstytucyjny zakaz budowania energii jądrowej. Technologia ta rozwijana jest jedynie w krajach, które nie posiadają własnych zasobów energetycznych, jak np. Francja. Warto przypomnieć, że zainwestowała ona ogromny kapitał w opracowanie technologii i zapewnienie sobie dostępu do paliwa jądrowego. Oczywistą kwestią jest więc jej zainteresowanie pozyskaniem klientów dla swoich technologii. Polska jest dla niej wyjątkowo atrakcyjnym partnerem, któremu już teraz Francuzi składają pierwsze propozycje tworzenia projektu i wdrażania swojej technologii.

W przypadku budowy elektrowni jądrowych w Polsce, spory niepokój budzi także kwestia paliwa jądrowego. Coraz głośniej mówi się o pomyśle sprowadzania uranu z Rosji, co jeszcze bardziej uzależnieni nas energetycznie od Rosji.

Węgiel i zasoby geotermalne powinny stać się głównym punktem zainteresowania rządu w procesie budowania fundamentów bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zastępowanie węgla importowanym gazem i ropą, oraz planowanie importu technologii nuklearnych z pewnością Polsce nie służy. Być może głosy niemieckich organizacji i lokalnych środowisk politycznych, przysłużą się tym razem do podjęcia przez Donalda Tuska właściwych decyzji.

Marzena Nykiel
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook