Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Niemiecka troska o polskie muzeum

28.07.2016

Minister kultury podjął niedawno decyzję, aby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku połączyć z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.

Pierwsze znajduje się w fazie budowy, drugie jest na etapie planowania. Decyzja ta wywołała falę krytyki w Polsce oraz za granicą, szczególnie w Niemczech. Dlaczego? – zastanawia się Bogdan Musiał na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Autor artykułu pisze o stosunku niemieckich mediów do polskiej polityki historycznej. Zauważa, że opublikowany w „Süddeutsche Zeitung” wywiad z prof. Włodzimierzem Borodziejem o planowanym połączeniu dwóch Muzeów II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. wskazuje, że rząd PiS zamierza prowadzić heroiczną politykę historyczną gloryfikującą naród polski i jego postawę w czasie II wojny światowej. Franziska Augstein, która przeprowadziła ten wywiad, zasugerowała, że polski rząd zamierza przemodelować wystawę Muzeum II Wojny Światowej według wzorców białoruskich i rosyjskich. 

Autor artykuł zwraca przede wszystkim uwagę, że Muzeum II Wojny Światowej to obraz niegospodarności, gdyż budowa pochłonęła ogromne pieniądze. Budowę muzeum, jednego z flagowych projektów Donalda Tuska, rozpoczęto w 2010 r. i zgodnie z ówczesnymi planami w 2014 r. budynek miał być gotowy. […] Dzisiaj mówi się o roku 2017! Planowane koszty budowy wynosiły 249,9 mln zł – pokaźna suma jak na muzeum, którą rząd Tuska zatwierdził bez problemów. […] W kwietniu 2015 r. rząd PO, zamiast zwolnić Pawła Machcewicza z powodu niekompetencji, przyznał kolejne 200 mln zł na budowę muzeum oraz zatwierdził przesunięcie terminu jego zakończenia na 2016 r. Autor wskazuje przy tym, że w takich przypadkach […] obowiązkiem każdego rządu, który poważnie traktuje właściwe gospodarowanie pieniędzmi podatnika, powinno być podjęcie zdecydowanych kroków, aby zapobiec eskalowaniu kosztów przez, jak widać, niekompetentnych i nieudolnych urzędników państwowych. Do takich obowiązków należy kontrola całego przedsięwzięcia przez adekwatną instytucję oraz wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które za ten skandal są odpowiedzialne.

Bogdan Musiał zauważa, że za […] roztrwonienie setek milionów złotych przy budowie Muzeum II Wojny Światowej odpowiedzialni są były rząd PO oraz kierownictwo muzeum z Pawłem Machcewiczem na czele. Zamiast jednak przejąć odpowiedzialność, usiłuje ono przedstawić siebie jako ofiarę politycznej kampanii oraz wychwala koncepcję swojej wystawy, której jeszcze nie ma. Podobnie zachowują się jego współpracownicy, przyjaciele i zwolennicy, jak Włodzimierz Borodziej. Protegowany Borodzieja Piotr Majewski jest zastępcą Pawła Machcewicza, a sam Borodziej to członek rady programowej planowanego muzeum.

Więcej o sporze wokół Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku we „wSieci”, w sprzedaży już od 25 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook