Jedynie prawda jest ciekawa

Niemcy zarabiają na naszych przetargach publicznych

08.06.2014

W ostatnich dniach ukazał się raport Urzędu Zamówień Publicznych informujący, że wartość rynku tych zamówień wzrosła w 2013 roku w porównaniu z poprzednim aż o 8% ze 137,2 mld zł do 143,2 mld zł - pisze na blogu Zbigniew Kuźmiuk.

Podano także, że aż 92% wszystkich publicznych przetargów rozstrzygnięto w oparciu o kryterium najniższej ceny, co z kolei prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w raporcie tej instytucji na temat przetargów publicznych określił największym błędem ustawy o zamówieniach publicznych.

W raporcie podano także, że około 38% wszystkich przetargów publicznych dotyczyło robót budowlanych (kwota około 56 mld zł), co oznacza, że kolejny rok z rzędu tego rodzaju zamówienia są dominantą zamówień publicznych w Polsce.

Niestety z raportu UZP z niejasnych powodów, nie można się dowiedzieć jaka część zamówień publicznych trafia do podmiotów krajowych, a jaka do podmiotów z przewagą kapitału zagranicznego.

Na tę kwestię z kolei zwraca uwagę raport NIK i to w alarmistycznym tonie informując opinie publiczną, że wartość zamówień publicznych w Polsce realizowanych przez firmy zagraniczne gwałtownie rośnie, nie tylko w wymiarze ilościowym ale przede wszystkim wartościowym.

Otóż według raportu NIK jeszcze w roku 2011 liczba zamówień publicznych realizowanych przez firmy zagraniczne wyniosła około 600, na olbrzymią kwotę wynoszącą około 30 mld zł.

Już jednak w roku 2013 tych zamówień publicznych realizowanych przez zagraniczne firmy było ponad 700, a kwota tych zleceń urosła dokładnie dwukrotnie i wyniosła około 60 mld zł, przy czym połowę tej kwoty (blisko 30 mld zł) zagarnęły niemieckie firmy.

Warto zapamiętać te wielkości, także przy trwających ciągle posumowaniach dotyczących naszej 10-letniej obecności w Unii Europejskiej.

Po 1 maja tego roku takich posumowań było w mediach bardzo dużo i rzadko które uwzględniały tego rodzaju wyliczenia, zwracając głównie uwagę na środki finansowe jakie trafiły do Polski z budżetu UE w tym okresie.

Podawano, że w ciągu ostatnich 10 lat (od maja 2004 roku do końca 2013 roku ), do Polski wpłynęło z budżetu UE ponad 94 mld euro, składka w tym samym czasie wyniosła około 31 mld euro, a więc netto Polska uzyskała z Unii ponad 63 mld euro.

To oczywiście wielkie środki wynoszące po przeliczeniu na polską walutę około 250 mld zł tyle tylko że jak wynika z raportu NIK w roku 2013 zamówienia publiczne blisko w połowie były realizowane przez zagraniczne firmy w tym w dużej mierze przez firmy niemieckie.

To właśnie dlatego w opracowaniach niemieckiego rządu można wyczytać, że rozszerzenie UE o 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, było bardzo korzystne dla niemieckiej gospodarki.

Rząd wręcz eksponuje, że z każdego euro wpłacanego przez Niemcy do unijnego budżetu blisko 80 eurocentów wraca do niemieckiej gospodarki ze względu na to, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej chcąc realizować przedsięwzięcia wspierane z budżetu UE, nabywają dobra i usługi głównie od niemieckich firm.

Ten dodatkowy popyt pochodzący z zagranicy, pozwala niemieckiej gospodarce rozwijać się rocznie szybciej o około 0,5% PKB rocznie, co jest dla gospodarki, która niedawno wyszła z recesji, impulsem nie do przecenienia.

Z kolei tego rodzaju struktura popytu wynikająca zamówień publicznych w Polsce (około 40% z nich trafiające do firm zagranicznych), szczególnie jeżeli chodzi roboty budowlane, powoduje wręcz zapaść firm polskich, co na przykład w sektorze budowlanym widać aż nadto wyraźnie.

Próbują one konkurować z tymi zagranicznymi głównie ceną albo jeżeli przegrywają rywalizację starają się o podwykonawstwo w tych kontraktach często nie zakładając nawet uzyskania zysku, a to kończy się ich upadłościami.


Zbigniew Kuźmiuk
[fot. sxc.hu]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook