Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy w geopolityce Polski: dziś i jutro

13.01.2014

Tak jak nowoczesne samoloty bojowe mają zmienną geometrię skrzydeł (aby łatwiej przekroczyć barierę dźwięku), tak geopolityka również jest czymś, co podlega przekształceniom. Można też powiedzieć, że geopolityka, jak kobieta, zmienną jest….

Geopolityka to coś więcej niż strategia kolejnego ministra spraw zagranicznych, nie mówiąc już o bieżących taktycznych gierkach, które wszak muszą zawsze służyć pewnej koncepcji. To tylko w III RP jest to niekonsekwentna szamotanina – w innych krajach do problematyki międzynarodowej podchodzi się mniej nonszalancko niż w Polsce. Ponadto poza Rzeczpospolitą w mniejszym stopniu jest ona zakładnikiem personalnych ambicji szefa MSZ, jak to dzieje się w przypadku ministra spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL.

Co jest, co może być zmienne w polskiej geopolityce, a co należy uznać za niezmienny dogmat? Mówię oczywiście w perspektywie ostatnich lat i najbliższych dziesięcioleci. Nie  zajmując się szczegółami, wskazałbym, że funkcją zmienną w polityce zagranicznej Rzeczypospolitej mogą być relacje z Berlinem, a rzeczą nie podlegającą fluktuacjom w wyobrażalnym okresie czasowym jest amerykańska obecność na Starym Kontynencie, a zwłaszcza w naszym regionie Europy oraz relacje Polski z USA.

Nasze stosunki z Niemcami budowane są obecnie na zasadniczej asymetrii. Starszy, teutoński „Wielki Brat” konsekwentnie usiłuje zwasalizować swojego największego wschodniego sąsiada. Przy czym chodzi tu zarówno o politykę zagraniczną, jak i kwestie gospodarcze. Niemcy po prostu dbają o własne interesy i często sprzeczne są one z naszymi, polskimi. Nie uważam zresztą, żeby wynikało to z jakichś antypolskich resentymentów: Berlin w XXI wieku rozpycha się łokciami i odczuwamy to nie tylko my nad Wisłą, Bugiem i Wartą, ale też czuć to praktycznie w całej Europie, łącznie ze znacznie bardziej odległą Europą Południową. Jednak nie zwalajmy całej „winy” za ten stan rzeczy na RFN. Obecny rząd w przewidywalny sposób w ramach „siedmiu lat chudych” w relacjach Warszawa–Berlin (chudych z naszego punktu widzenia) poprzez permanentne ustępowanie stronie niemieckiej wręcz zachęca naszych sąsiadów do takiej dominacji. Niemcy robią swoje, naszym kosztem, ale my – czyli strona polska, a konkretnie rząd PO-PSL – im to umożliwiamy.

Na razie nie widać światła w tunelu relacji bilateralnych między III RP a – jak nazywają to niektórzy złośliwie – IV Rzeszą. Z jednej strony bowiem ekonomiczna dysproporcja między Berlinem a Europą Środkowo-Wschodnią powiększa się (prasa niemiecka pisze, że Europa Zachodnia wychodzi z kryzysu, a Europa Wschodnia wchodzi w recesję), a z drugiej nie ma w Warszawie rządu, który zadbałby o partnerskie relacje z rządem nad Szprewą.

A jednak Republika Federalna może być zmienną w polskim równaniu geopolitycznym. Niemiecka hegemonia w Europie może z czasem słabnąć, a na pewno budzić będzie coraz większy sprzeciw nie tylko państw małych czy średnich, ale też tych z tzw. „grubej czwórki”, jak Wielka Brytania, Francja czy Włochy. Nieco słabsze Niemcy, mniej zadzierający nosa Berlin będzie bardziej skłonny do traktowania innych, przynajmniej dużych państw, jak podmioty, a nie jak przedmioty.

Ten medal ma wszak też drugą, polską stronę. Jest bardzo prawdopodobne, że najpóźniej jesienią 2015 dojdzie w Polsce do zasadniczej zmiany politycznej. Automatycznie będzie to oznaczało przestawienie zwrotnic w stosunkach z RFN. Bynajmniej nie na tory „antyniemieckie”, ale na płaszczyznę realnej dyskusji, mówienie wprost o kwestiach spornych, niechowania pod dywan sytuacji konfliktogennych. Polska zrezygnuje z udawania, że nie ma własnych interesów i z definicji z entuzjazmem przyjmuje zawsze to, co urodzi się  w Kanzleramt.

Powtarzam: tylko zmiana rządu w Warszawie może zapewnić rzeczywiście partnerskie relacje z RFN, co spowodować może, pozornie paradoksalnie, próbę skutecznego znajdowania rzeczywistych pól wspólnego interesu.

Czynienie z Polski przez obecnie rządzących w naszym kraju swoistego wasala Republiki Federalnej w praktyce uniemożliwia podejmowanie wspólnych międzynarodowych inicjatyw politycznych. Nawet Partnerstwo Wschodnie – inna sprawa, że na razie mało udane – Sikorski musiał robić ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Carlem Bildtem, a nie niemieckim ministrem spraw zagranicznych. Choć przecież Sztokholm ma co prawda spore interesy w krajach bałtyckich, ale znacznie mniejsze w innych danych republikach związkowych ZSRS: tutaj partneremWarszawy powinien być, przynajmniej teoretycznie, właśnie Berlin. Ale nie jest. 

III Rzeczpospolita udaje przed sąsiadami na Zachodzie i Wschodzie, że nie ma własnych interesów. Postawa taka budzi nieufność, bo każdy inny normalny kraj takowe interesy posiada. Tandem Tusk–Sikorski czyni to również wobec Berlina. A może obecny rząd uważa, że mamy swoje interesy, ale wobec Niemiec ulegają one anihilacji?

Stawiam tezę: w długofalowym interesie Republiki Federalnej jest sytuacja, w której Polska jest nie powolnym wykonawcą poleceń, ale realnym, choć słabszym politycznie i ekonomicznie partnerem i w Unii Europejskiej i w polityce wschodniej UE. Im szybciej to Niemcy zrozumieją – tym lepiej.

Ale też im szybciej my sobie to uświadomimy – choć na premiera Tuska bym nie liczył – też tym lepiej.

Ryszard Czarnecki

*Artykuł ukazał się także w skróconej edycji w "Gazecie Polskiej" (08.01.2014) 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook