Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy nadal walczą o strefy wpływów. Innymi metodami

21.08.2014

Były niemiecki korespondent niemieckich mediów w Polsce szczerze mówi, że w razie bezpośredniego rosyjskiego zagrożenia reakcja NATO mogłaby nie przypaść do gustu Polakom. Lepiej szczerze niż politycznie owijając w bawełnę.

Klaus Bachmann dał w rozmowie z „Super Expressem” wykładnię świadomości Niemców. I Polacy mogą być przerażeni. Zwłaszcza jeśli sobie uświadomimy, że od siedmiu lat polską rządzi człowiek mentalnie i politycznie zapatrzony w naszego zachodniego sąsiada.

Otóż Bachmann, na stałe mieszkający we Wrocławiu powiedział, że Niemcy zgodzili się na sankcje wobec Rosji dopiero po zestrzeleniu malezyjskiego boeinga, ale i tak niewiele brakowało, aby i tak wykazali się wówczas dobrodusznością wobec historycznego partnera.

Bachmann zgodził się też z tezą o kunktatorskim podejściu kanclerz Angeli Merkel do agresji Rosji. Uzasadnił takie podejście interesami gospodarczymi i politycznymi Niemiec.

Warto zastanowić się głębiej nad tą wypowiedzią. O ile dbałość o interesy gospodarcze można zrozumieć, to politycznym należy się bliżej przyjrzeć. Bo jakie cele polityczne mogą przyświecać naszemu zachodniemu sąsiadowi w tym, aby cały region środkowej i wschodniej Europy, w tym nasz kraj, pozostawić w strefie niepewności i zagrożenia?

Czy przypadkiem Bachmann nie ujawnił ukrytej na codzień myśli przyświecającej części elit niemieckich, a które to myśli nie są aż tak odległe od celów wyznaczanych na Kremlu?

Tą myślą jest ustalenie, rodem jeszcze z XIX wieku, stref wpływów. Walka o nie trwa. Niemcy jednak przymuszone są do zmiany taktyki; nie mogą otwarcie walczyć o zwasalizowanie poszczególnych krajów. Ale mogą zrobić coś, to nie będzie postrzegane jako jawna agresja, ale przyniesie ten sam skutek.

Otóż trzeba założyć, że kraje wystraszone bandyckim zachowaniem Rosji same zwrócą się o wsparcie właśnie ku demokratycznym i spacyfikowanym w powszechnym odbiorze Niemiec. To taka znana z historii „prośba o opiekę”. Niemcy jest jak sympatyczna dziewczyna, która stoi z koszykiem pod jabłonią, którą trzęsie rozjuszony niedźwiedź. Jabłka same wpadają do kosza.

Trzeba naprawdę silnej woli, ambicji i dużego zmysłu politycznego, aby nie wpaść do tego niemieckiego kosza politycznej zależności i jednocześnie nie zostać rozdeptanym przez wściekłego misia. Obecnie rządzącej ekipie brakuje każdej z tych trzech rzeczy...

Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook