Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy już teraz przyjmują hołdy

13.02.2012

W końcówce poprzedniego tygodnia na posiedzeniu ministrów finansów krajów eurogrupy miało miejsce wydarzenie, które w najwyższym stopniu powinno zaniepokoić wszystkich tych, którzy wierzyli do tej pory, że UE jest organizacją równych suwerennych państw.

Otóż portugalska telewizja zarejestrowała cichą rozmowę pomiędzy ministrem finansów Portugalii Vitorem Gasparem, a ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble.

Ten pierwszy prosił niemieckiego ministra o złagodzenie warunków programu pomocowego, jaki Portugalia otrzymała od MFW, KE i krajów strefy euro. Schaeuble obiecał rozluźnienie rygorów wobec Portugalii natychmiast po tym, jak rozwiązany zostanie problem Grecji.

Minister finansów Portugalii w sposób wręcz uniżony dziękuje ministrowi Schaeuble, deklaruje postępy w realizacji programu oszczędnościowego i obiecuje dalsze wysiłki na tej drodze.

Całość nagrania przypomina do złudzenia składanie hołdu władcy przez poddanego i po późniejszej reakcji Schaeublego, który wpadł w furię o opublikowaniu tego materiału w portugalskiej telewizji. Wyraźnie widać, że Niemcy nie są specjalnie szczęśliwi, kiedy o tym składaniu hołdów dowiaduje się opinia publiczna.

Program pomocowy dla Portugalii został wprowadzony w połowie 2011 roku. Kraje strefy euro, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożyczyły temu krajowi 78 mld euro w zamian za radykalną podwyżkę podatków i głębokie cięcia wydatków socjalnych.

Wcześniej rentowność portugalskich obligacji wzrosła do 10% i kraj ten musiał zrezygnować z emisji swoich papierów skarbowych, bo zgoda na takie poziomy rentowności oznaczałaby, że Portugalczycy nie zamierzają w przyszłości tych obligacji wykupić.

Portugalia zeszła więc z rynku papierów wartościowych (podobnie jak wcześniej Grecja i Irlandia), a żeby terminowo obsługiwać swój dług publiczny, musiała skorzystać z międzynarodowej pomocy.

Tyle tylko, że warunki tej pomocy, w tym w szczególności oprocentowanie pożyczonych pieniędzy wynosi ponad 5% rocznie i wprawdzie jest niższe od oprocentowania rynkowego, ale na tyle wysokie, że Portugalia obawia się, że tej pożyczki nie będzie w stanie obsługiwać.

To właśnie o obniżeniu wysokości odsetek rozmawiał z Schaeuble, portugalski minister finansów i jak wynika z podsłuchanego nagrania, uzyskał o d niego obietnicę ich zmniejszenia.

Tego rodzaju sytuacje, pokazujące prawdziwe relacje w Unii Europejskiej po wybuchu kryzysu zadłużeniowego, mogą być zaskoczeniem dla opinii publicznej ale na pewno nie są nim dla ministrów rządu Tuska.

Z takiej perspektywy wystąpienie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie, wygląda jeszcze bardziej absurdalnie niż do tej pory można było sądzić.

Przypomnijmy tylko, że zaprezentował tam koncepcję federacyjnej Unii Europejskiej, a więc związku państw o mocno ograniczonej suwerenności z silnym politycznym centrum, które przecież tylko przejściowo ma mieścić się w Brukseli, a nieuchronnie musi się przenieść do Berlina.

Same Niemcy zapewne z taką koncepcją  przynajmniej na razie, wyjść by nie chciały. Ciągle jeszcze mitygują się jak ktoś je wskazuje jako politycznego lidera Europy.

Duet Tusk - Sikorski zdecydował się być adwokatem ich kompletnej dominacji w Europie chyba z nadzieją, że o takich sprzymierzeńcach przy dzieleniu unijnych stanowisk w przyszłości nie zapomną.

Nie sądzę bowiem, żeby ta propozycja złożona Niemcom, miała na celu długofalową pomyślność naszego kraju.

A jak może wyglądać taka dominacja niemiecka widać doskonale po tym skandalu z udziałem ministra Schaeuble.

Niezalezna.pl/Zbigniew Kuźmiuk

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook