Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Niekompetencja Tuska

04.02.2013

Wejście Polski do strefy euro przyniesie krajowi duże szkody. Jednak Donaldowi Tuskowi w ogóle to nie przeszkadza. Zdaniem socjolog świadczy to o niekompetencji premiera.

Socjolog, prof. Jadwiga Staniszkis tłumaczy, że za tą presją na szybkie włączenie Polski do strefy euro stoi oportunizm i brak kompetencji tylko jednego polityka – Donalda Tuska.

- Wprowadzenie polskiej gospodarki do tego systemu (euro – przyp. red.) jest błędem dyktowanym oportunizmem i brakiem kompetencji premiera Tuska. Możliwości spekulacji nawet wewnątrz sfery euro (ze względu na zróżnicowane, realne kursy do dolara) są olbrzymie. U nas będą jeszcze większe ze względu na nieodpowiedzialne zapowiedzi Tuska wyznaczenia już teraz daty wejścia do strefy euro

– pisze prof. w felietonie opublikowanym na portalu wp.pl. - Różnice są ogromne (ponad 30 proc.). Utrzymywany przez Europejski Bank Centralny kurs jest dla najsłabszych gospodarek zawyżony. I hamuje ich rozwój. A - w połączeniu z restrykcyjną polityką dyscyplinowania - oznacza ich nieuchronne cofanie się, mimo wyrzeczeń. Unia bankowa utrwali tą chorą uniformizację. Zwiększy ilość narzędzi nacisku (także politycznych) na kraje słabe, a zmniejszy ryzyko dla gospodarki najsilniejszej, niemieckiej - dodała.

Jak wyjaśnia katastrofą dla polskiego życia politycznego jest sposób rządzenia Tuska.

- Arbitralny (a równocześnie - niebezpiecznie niekompetentny) premier lubi działać przez zaskoczenie. Wprowadzana sztucznie (wokół tematów zastępczych) fragmentacja sceny politycznej (i dyscyplinowanie własnych szeregów) to część tej metody. A opozycja też dała się wciągnąć w ten styl politykowania – pisze prof. Staniszkis.

Slaw/ wp.pl

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook