Jedynie prawda jest ciekawa


Niekompetencja i nieudolność prezydent Warszawy

06.06.2013

Katastrofa śmieciowa, z jaką mamy do czynienia w Warszawie nie jest, a przynajmniej nie powinna być dla nikogo kto obserwuje działania władz miasta zaskoczeniem. Zanosiło się bowiem na nią od dłuższego już czasu. Warto przypomnieć, że ustawa wprowadzająca nowe zasady gospodarowania odpadami została uchwalona głosami PO, SLD i PSL jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu. Władze Warszawy miały więc całkiem sporo czasu, aby się do wprowadzenia nowego systemu przygotować.

Już po uchwaleniu nowego „prawa śmieciowego” jeszcze jako Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy wskazywałem i ostrzegałem, że Warszawa jest do wprowadzenia i stosowania nowych przepisów kompletnie nieprzygotowana. Od tego czasu wiele się w tej sprawie nie zmieniło. Władze miast kompletnie „przespały” kilkadziesiąt miesięcy, które miały na to, aby do śmieciowej rewolucji się przygotować. Ich lekkomyślność i brak wyobraźni są tyleż niewyobrażalne co niewybaczalne. Sprawa ta jest tym bardziej bulwersująca, że władze Warszawy zatrudniły do pomocy przy wprowadzaniu nowego systemu śmieciowego zewnętrzną firmę doradczą, która zainkasowała za swoje „usługi” z budżetu miasta blisko milion złotych.

Wszystko to, co działo i dzieje się w Warszawie jest jednym wielkim krzyczącym dowodem skrajnej niekompetencji i nieudolności Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej, której przecież prezydent Warszawy jest Wiceprzewodniczącą. Zakwestionowane przez Krajową Izbę Odwoławczą zapisy ogłoszonego przez miasto przetargu potwierdziły głosy branżowych specjalistów i nas opozycji że zwycięzcą tego postępowania miało być Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Dzisiaj jest już pewne, że Warszawa nie będzie gotowa na wypełnienie od 1 lipca swych ustawowych obowiązków.

Sytuacja stała się tak dla Platformy dramatyczna, że pani prezydent postanowiła odwołać swojego zastępcę, myśląc zapewne, że uwolni to ją od osobistej odpowiedzialności za chaos w mieście. Decyzję tą ogłosiła osobiście, jednocześnie informując że w Warszawie mają przez pół roku obowiązywać przepisy przejściowe. I choć usłyszeliśmy również zapowiedź obniżki cen które w tym czasie mają obowiązywać – swoją drogą ciekawe że jest to możliwe skoro do tej pory tłumaczono nam że przyjęte przez miasto stawki za wywóz śmieci nie są zbyt wysokie – oraz obietnice podjęcia rozmów zarówno z firmami zajmującymi się wywozem śmieci jak i z  mieszkańcami to z pewnością większości z nas to nie przekonuje. Prezydent Gronkiewicz –Waltz straciła swoim zachowaniem jakąkolwiek wiarygodność a Jej obietnice w dużej części składane są zapewne głównie w celu uspokojenia opinii publicznej i zyskania choć kilku kolejnych dni spokoju.

Dzisiaj musimy zadać kilka pytań. Czy zakwestionowany przetarg to tylko nieudolność i niekompetencja władz miasta? Ile sytuacja do której doprowadziła Gronkiewicz – Waltz będzie kosztowała Warszawę, jakie kary zapłaci miasto,  i wreszcie ile dodatkowo będzie to kosztowało każdego z nas mieszkańców stolicy? To pytania na które prezydent miasta ma obowiązek jak najszybciej nam odpowiedzieć. Czy odpowie?  

Dzisiaj już chyba nikogo nie dziwi, że warszawiacy mają już pani prezydent i popierającej ją Platformy Obywatelskiej dość. Wkrótce odbędzie się referendum, w którym – o czym jestem przekonany – mieszkańcy pokażą pani Gronkiewicz czerwoną kartkę. Jej dni na stanowisku prezydent stolicy są więc moim zdaniem policzone. Jednak straty, jakie poniosła Warszawa i warszawiacy w związku z jej działalnością na tym stanowisku będziemy odczuwać jeszcze długie lata.

Adam Kwiatkowski


Samorządowiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa.
[Fot. PAP/R.Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook