Jedynie prawda jest ciekawa


"Niedopuszczalne zachowanie premiera ws. Seremeta"

28.11.2013

Rozmowa z Bogdanem‭ ‬Święczkowskim,‭ ‬byłym szefem ABW,‭ ‬prokuratorem w stanie spoczynku.

Stefczyk.info:‭ ‬trwa stan zawieszenia dotyczący przyszłości Andrzeja Seremeta.‭ ‬Premier Donald Tusk do dziś nie podjął decyzji dotyczącej sprawozdania prokuratora generalnego.‭ ‬O czym‭ ‬świadczy to opóźnienie‭?

Bogdan‭ ‬Święczkowski:‭ ‬Ono‭ ‬świadczy przede wszystkim o tym,‭ ‬że tzw.‭ ‬reforma prokuratury przeprowadzona przez Donalda Tuska i jego‭ ‬otoczenie‭ ‬była chybionym pomysłem,‭ ‬również w związku z podejmowaniem decyzji dotyczącej sprawozdania prokuratora generalnego.‭ ‬Błędem było nieokreślenie terminu,‭ ‬do którego premier powinien to sprawozdanie przyjąć.‭ ‬To jest oczywista wada ustawy,‭ ‬obok‭ ‬innych‭ ‬bardzo poważnych uchybień.‭ ‬Takie przepisy powodują,‭ ‬że prokurator generalny może być‭ ‬"szachowany‭"‬ przez premiera.‭ ‬Hipotetycznie prokuratura‭ ‬może zatem ulegać politycznym naciskom.‭ ‬W ustawie jest zresztą więcej takich smaczków.‭ ‬To wszystko powoduje,‭ ‬że obecnie prokuratura może być dużo bardziej upolityczniona niż w poprzednim reżimie prawnym.‭ ‬W nim jasne było,‭ ‬kto i kiedy kieruje prokuraturą.‭ ‬Teraz wszyscy sądzą,‭ ‬że prokurator generalny kieruje całą strukturą,‭ ‬a tak naprawdę on kieruje jedynie prokuratorami Prokuratury Generalnej,‭ ‬a‭ ‬śledczy z jednostek terenowych‭ ‬nie są‭ ‬nawet bezpośrednio nadzorowani‭ ‬przez prokuratora generalnego.

W mediach co chwilę pojawiają się wiadomości o kolejnych zarzutach,‭ ‬aferach i korupcji,‭ ‬które dotyczą‭ ‬środowiska obecnej władzy.‭ ‬Czy brak decyzji dotyczącej sprawozdania może być próbą wywarcia nacisku w tych sprawach‭?

Wierzę,‭ ‬że prokurator generalny i prokuratorzy są niezależni i nie ulegają politycznym wpływom.‭ ‬Za to,‭ ‬że postępowania są prowadzone w taki czy inny sposób,‭ ‬nie odpowiada prokurator generalny.‭ ‬My nie wiemy,‭ ‬co jest powodem takiego zachowania Donalda Tuska.‭ ‬Ta sytuacja dowodzi,‭ ‬że premier rozmontowuje system bezpieczeństwa państwa.‭ ‬Trwanie w zawieszeniu prokuratora generalnego i jego zastępców rozmontowuje system,‭ ‬poczucie pewności i bezpieczeństwa prokuratorów.‭ ‬Ta sytuacja może wywołać niepokój,‭ ‬frustrację i niepewność.‭ ‬To‭ ‬kolejny element rozmontowania bezpieczeństwa Polski.‭ ‬Takie zachowanie Prezesa Rady Ministrów jest niedopuszczalne.

Jak Donald Tusk powinien się więc zachować‭?

Jeśli premier ma uwagi krytyczne w związku ze sprawozdaniem Prokuratora Generalnego to powinien je odrzucić i poddać pod głosowanie wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta.‭ ‬A jeśli on nie ma uwag,‭ ‬lub ma drobne,‭ ‬to powinien to sprawozdanie przyjąć już dawno temu.‭ ‬No chyba,‭ ‬że Donald Tusk ma problemy z percepcją i nie umie się skoncentrować na czytaniu dokumentów rządowych...

Ten stan zawieszenia wpływa na dociekliwość poszczególnych‭ ‬śledczych‭?

Mam nadzieje,‭ ‬że nie wpływa,‭ ‬ale wpływać może.‭ ‬Stan niepewności rodzi frustrację,‭ ‬niepewność i poczucie zagrożenia.‭ ‬To może,‭ ‬ale nie powinno,‭ ‬wywoływać różne reakcje negatywne.‭ ‬Prokuratorzy są zwykłymi ludźmi,‭ ‬podejmują różne decyzje‭ ‬życiowe,‭ ‬mają swoje uczucia.‭ ‬Stan niepewności nie służy im,‭ ‬ani państwu.‭ ‬Prokuratorzy są powołani do tego,‭ ‬by służyć państwu i walczyć o sprawiedliwość.

W mediach również sporo miejsca zajmują sprawy korupcyjne.‭ ‬CBA mówi,‭ ‬że mamy do czynienia z największą aferą korupcyjną III RP.‭ ‬Jak pan to ocenia‭?

Sfera informatyzacji zawsze była obszarem silnej korupcji,‭ ‬obok usług medycznych i szpitali oraz energetyki.‭ ‬W moim przekonaniu do tej‭ ‬pory ujawniono‭ ‬jedynie‭ ‬jedną niewielką odnogę‭ ‬olbrzymiego raka,‭ ‬który toczy państwo polskie przynajmniej od kilku lat.‭ ‬Afera korupcyjna jest duża,‭ ‬ale sądzę,‭ ‬że korupcja w energetyce,‭ ‬czy usługach medycznych jest znacznie większa.‭ ‬Sprawa afery informatyzacyjnej dotyczy‭ ‬środowisk władzy,‭ ‬więc należałoby powołać w tej sprawie komisję‭ ‬śledczą,‭ ‬ale sfera energetyki generuje znacznie wyższe‭ ‬łapówki niż inne.‭ ‬Pamiętajmy,‭ ‬że na jednej z komisji‭ ‬śledczych mówiono,‭ ‬że działka od kontraktu na dostawę ropy czy gazu wynosi od‭ ‬2‭ ‬do‭ ‬5‭ ‬procent.‭ ‬Setki miliardów złotych na surowce energetyczne generują więc gigantyczne‭ ‬łapówki.‭ ‬Obecna afera jest duża,‭ ‬ale skala korupcji w Polsce jest znacznie większa.

Rozmawiał Stanisław‭ ‬Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook