Jedynie prawda jest ciekawa

Niedenthal: Jak spotykałem Jaruzelskiego mój pies szczekał

10.10.2014

„Jak patrzę na Putina, to w jego oczach widzę kawał muru. Pewnie tak samo ludzie myśleli o Stalinie i Hitlerze” - mówi fotograf Chris Niedenthal.

Ciekawy wywiad ze znanym fotografem Chrisem Niedenthalem zamieszcza „Gość Niedzielny”. Autor popularnego zdjęcia z czasu stanu wojennego, na którym widać kino Moskwa, pytany był m.in. o jedno ze swoich zdjęć.

Czy zdjęcia kłamią – pyta Barbara Gruszka-Zych nawiązując do fotografii gen. Wojciecha Jaruzelskiego, na której wygląda jakby był „taki niewinny”. Dyktator był na nim bez ciemnych okularów.

„Wszystko zależy od odbioru. Taka była jego ludzka odsłona” - odpowiada fotograf. I dodaje, że „ma zdjęcia, na których wygląda (Jaruzelski – red.) jak dyktator. Uważam, że to była tragiczna postać” - dodaje fotograf.

I relacjonuje własne spotkania z dyktatorem, „W późniejszych latach był moim sąsiadem. Kiedy miałem jeszcze psa i około północy chodziłem z nim na spacery, to nieraz spotykałem gen. Jaruzelskiego też z psem, albo bez niego, ale zawsze z ochroniarzami. Zwykle mój pies zaczynał szczekać na jego psa, więc przechodziłem na drugą stronę ulicy...” - wspomina Niedenthal.

Zaznacza, że Jaruzelski w ciemnych okularach zawsze „przypomina mu południowoamerykańskiego dyktatora”.

Fotograf zaznacza również, że na zdjęciu najważniejsze są oczy osoby fotografowanej. Tłumaczy, że ten, kto ma „zimne” oczy jest zły. Pytany, kto ma „zimne oczy” mówi: „Jak patrzę na Putina, to w jego oczach widzę kawał muru. Pewnie tak samo ludzie myśleli o Stalinie i Hitlerze.

ez
[Fot. Robert.danieluk/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook