Jedynie prawda jest ciekawa


Niech PO bierze przykład z PiS-u!

26.01.2013

Koledzy Prawa i Sprawiedliwości, posłowie brytyjscy od "złego Camerona" poparli pełne wyrównanie dopłat dla polskich rolników.

Mam z Brukseli dwie wiadomości – dobrą i złą. Od której zacząć? Zacznę od dobrej – wywalczyliśmy dodatkowy miliard Euro dla polskich rolników!

Dzięki twardej walce (nie będę nazbyt skromny i powiem, że głównie dzięki mojej walce), Komisja Rolnictwa podwyższyła limit dopłat bezpośrednich dla polskich rolników o 145 mln Euro rocznie, czy,i o 1,015 mld Euro w ciągu 7 lat. A wiadomość zła – do pełnego wyrównania dopłat nadal brakuje 6 miliardów. Moja poprawka 500, zmierzająca do zapewnienia polskim rolnikom takich samych dopłat, jakie maja Niemcy, Holendrzy czy Francuzi uzyskała poparcie 11 posłów, 30 głosowało przeciw.

Za poprawka 500 głosowali posłowie frakcji Konserwatystów i Reformatorów (dwoje Anglików, Czech i niżej podpisany) trzej inni posłowie z Polski (Siekierski, Kalinowski, Olejniczak) i pojedynczy posłowie z nowych krajów członkowskich. Większość, zdominowana przez stare, uprzywilejowane w dopłatach kraje członkowskie, wyrównania dopłat nie chce, bo stara Unia na nierówności korzysta. Głosowanie w Komisji Rolnictwa zadało kłam lansowanej przez Platformie i PSL tezie, że PiS jest w Europarlamencie w złym sojuszu z brytyjskimi konserwatystami od złego Camerona.

Otóż ci źli konserwatyści od złego Camerona popierali pełne wyrównanie dopłat dla polskich rolników i za tym głosowali. Nie poparli natomiast i nie głosowali za wyrównaniem dopłat sojusznicy PO i PSL z frakcji chadeckiej, nie poparli tego zwłaszcza Niemcy od Angeli Merkel. Prawo i Sprawiedliwość odrobiło swoje europejskie zadanie i przekonało swoich sojuszników do głosowania za równymi prawami i pieniędzmi dla polskich rolników, Platforma i PSL wśród swoich sojuszników nie potrafiły tego zrobić.

Przede wszystkim jednak nie potrafił albo nie chciał tego zrobić polski rząd, który całkowicie odpuścił sprawę polskich rolników. Donald Tusk upominał się o polskich rolników tak cicho, że nikt go nigdy w tej sprawie nie usłyszał. W marcu sprawa dopłat będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Europarlamentu. PO i PSL maja jeszcze jedna szansę przekonać swoich niemieckich sojuszników, tak jak Prawo i Sprawiedliwość swoich brytyjskich sojuszników przekonało.

Niech PO bierze przykład z PiS-u!

Janusz Wojciechowski

[FOTO: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook