Jedynie prawda jest ciekawa


„Nie zginie duch w Narodzie”

10.12.2012

Nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, jakoby marsze organizowane przez rozmaite konserwatywne środowiska w Polsce były marszami „politycznymi”. Istota ludzka jest o wiele bardziej skomplikowana – nie można opisywać jej jedynie poprzez jakieś polityczne afiliacje.

13 grudnia partia Prawo i Sprawiedliwość organizuje kolejny marsz w Warszawie. Dopiero co mieliśmy wielki Marsz Niepodległości, wcześniej kilka wielkich manifestacji w obronie Telewizji Trwam i ogólnie szeroko pojmowanej wolności słowa. Rok 2012, można to chyba już teraz powiedzieć, przejdzie do historii jako rok wielkich społecznych manifestacji. Co więcej – chyba po raz pierwszy w historii III RP na marszach organizowanych przez rozmaite środowiska prawicowe lub katolickie mogliśmy spotkać także ludzi o poglądach jednoznacznie lewicowych. Co takiego sprawia, że ludzie o diametralnie odmiennych światopoglądach idą ramię w ramię, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec sytuacji w naszym kraju?

Można oczywiście w tym momencie całkowicie zafałszować rzeczywistość tak jak robią to media mainstreamowe – to znaczy zaszufladkować uczestników poszczególnych marszów politycznie, posegregować na „kaczystów”, „pisiorów”, „moherów”, „łysoli” vel „faszystów” et cetera, a następnie obdzielić pogardliwymi inwektywami.

Ja jednak fakt tych wielkich manifestacji rozpatruję w sposób bardziej złożony. Marsz w obronie wolnych mediów, Marsz Niepodległości (kto wie, że w tym roku do MN dołączyli także lewicowcy i maszerowali spokojnie razem z narodowcami niosąc hasła „Polski socjalnej”?), wreszcie Marsz Niepodległości i Solidarności przyciągają nie zwolenników tego czy innego ugrupowania. Powiem więcej – jestem przekonany, że gdyby wyjść do tych ludzi z sondą być może 10 proc. uczestników jasno deklarowałoby konkretne polityczne sympatie, lub identyfikację z daną partią polityczną czy ruchem. Polacy idą na marsze dlatego, że widzą jak wokół nich Polska zamieniana jest w ruinę. Obecność na tym czy innym marszu jest więc gestem sprzeciwu, a nie tak jak chcą niektórzy – deklaracją ideowo – polityczną.

I to właśnie wzbudza największy lęk, jak to określa Rafał Ziemkiewicz – „władzuni”. Oczywiście, że rządzący chcieliby zachować kojącą świadomość, że ci co tam łażą po ulicach to jakieś pisiory i mohery, więc nie ma się nimi co przejmować, bo masy i tak są „z partią”. Ale tak nie jest. Osobiście znam ateistów gorąco popierających telewizję Trwam i Ojca Tadeusza Rydzyka. Znam ludzi nie darzących nawet najmniejszą sympatią Jarosława Kaczyńskiego, którzy wybierają się na marsz 13 grudnia, bo chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec ekonomicznej przepaści ku której pędzimy. Znam wreszcie lewicowców, którzy drugi rok z rzędu poszli w Marszu Niepodległości z narodowcami, bo czują się i chcą się czuć Polakami.

Tym bardziej, że postępująca zamiana Polski w Białoruś jest coraz bardziej wyraźna. Tylko, że nawet na Białorusi nikt nie odważyłby się na profanację miejsca świętego dla Białorusinów. U nas niestety tak.

Przyznam, że z reguły unikam zabierania głosu kiedy dochodzi do rozmaitych prowokacji, szyderstw lub jawnych profanacji symboli dla nas, Polaków, świętych. Jestem i pragnę pozostać w tematyce gospodarczej – liczby, wyniki ekonomiczne są dla tej władzy przecież najgorszą cenzurką. Jednak wczorajsze wydarzenie – atak na cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze to dla mnie przekroczenie Rubikonu. Sprawy zaszły zbyt daleko, gdy podnosi się rękę na święty obraz, którego nie odważyli się sprofanować nawet naziści i bolszewicy.

Dlatego sądzę, iż każdy kolejny marsz będzie nawet nie gestem sprzeciwu, lecz manifestacją tego, że Polacy czują się i chcą się czuć Polakami. Dom jest w kiepskim stanie, a na dodatek podkopują nam fundamenty. Dlatego czeka nas długi remont. Ale myślę, że wszystko wyremontować się uda. Bo jak śpiewał Kazik „Nie zginie duch w Narodzie”. A narzędzia mamy przecież pod ręką.

Arkady Saulski

[Na zdj. Marsz Niepodległości 11.11.2012 r. Fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook