Jedynie prawda jest ciekawa


„Nie zginie duch w Narodzie”

10.12.2012

Nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, jakoby marsze organizowane przez rozmaite konserwatywne środowiska w Polsce były marszami „politycznymi”. Istota ludzka jest o wiele bardziej skomplikowana – nie można opisywać jej jedynie poprzez jakieś polityczne afiliacje.

13 grudnia partia Prawo i Sprawiedliwość organizuje kolejny marsz w Warszawie. Dopiero co mieliśmy wielki Marsz Niepodległości, wcześniej kilka wielkich manifestacji w obronie Telewizji Trwam i ogólnie szeroko pojmowanej wolności słowa. Rok 2012, można to chyba już teraz powiedzieć, przejdzie do historii jako rok wielkich społecznych manifestacji. Co więcej – chyba po raz pierwszy w historii III RP na marszach organizowanych przez rozmaite środowiska prawicowe lub katolickie mogliśmy spotkać także ludzi o poglądach jednoznacznie lewicowych. Co takiego sprawia, że ludzie o diametralnie odmiennych światopoglądach idą ramię w ramię, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec sytuacji w naszym kraju?

Można oczywiście w tym momencie całkowicie zafałszować rzeczywistość tak jak robią to media mainstreamowe – to znaczy zaszufladkować uczestników poszczególnych marszów politycznie, posegregować na „kaczystów”, „pisiorów”, „moherów”, „łysoli” vel „faszystów” et cetera, a następnie obdzielić pogardliwymi inwektywami.

Ja jednak fakt tych wielkich manifestacji rozpatruję w sposób bardziej złożony. Marsz w obronie wolnych mediów, Marsz Niepodległości (kto wie, że w tym roku do MN dołączyli także lewicowcy i maszerowali spokojnie razem z narodowcami niosąc hasła „Polski socjalnej”?), wreszcie Marsz Niepodległości i Solidarności przyciągają nie zwolenników tego czy innego ugrupowania. Powiem więcej – jestem przekonany, że gdyby wyjść do tych ludzi z sondą być może 10 proc. uczestników jasno deklarowałoby konkretne polityczne sympatie, lub identyfikację z daną partią polityczną czy ruchem. Polacy idą na marsze dlatego, że widzą jak wokół nich Polska zamieniana jest w ruinę. Obecność na tym czy innym marszu jest więc gestem sprzeciwu, a nie tak jak chcą niektórzy – deklaracją ideowo – polityczną.

I to właśnie wzbudza największy lęk, jak to określa Rafał Ziemkiewicz – „władzuni”. Oczywiście, że rządzący chcieliby zachować kojącą świadomość, że ci co tam łażą po ulicach to jakieś pisiory i mohery, więc nie ma się nimi co przejmować, bo masy i tak są „z partią”. Ale tak nie jest. Osobiście znam ateistów gorąco popierających telewizję Trwam i Ojca Tadeusza Rydzyka. Znam ludzi nie darzących nawet najmniejszą sympatią Jarosława Kaczyńskiego, którzy wybierają się na marsz 13 grudnia, bo chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec ekonomicznej przepaści ku której pędzimy. Znam wreszcie lewicowców, którzy drugi rok z rzędu poszli w Marszu Niepodległości z narodowcami, bo czują się i chcą się czuć Polakami.

Tym bardziej, że postępująca zamiana Polski w Białoruś jest coraz bardziej wyraźna. Tylko, że nawet na Białorusi nikt nie odważyłby się na profanację miejsca świętego dla Białorusinów. U nas niestety tak.

Przyznam, że z reguły unikam zabierania głosu kiedy dochodzi do rozmaitych prowokacji, szyderstw lub jawnych profanacji symboli dla nas, Polaków, świętych. Jestem i pragnę pozostać w tematyce gospodarczej – liczby, wyniki ekonomiczne są dla tej władzy przecież najgorszą cenzurką. Jednak wczorajsze wydarzenie – atak na cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze to dla mnie przekroczenie Rubikonu. Sprawy zaszły zbyt daleko, gdy podnosi się rękę na święty obraz, którego nie odważyli się sprofanować nawet naziści i bolszewicy.

Dlatego sądzę, iż każdy kolejny marsz będzie nawet nie gestem sprzeciwu, lecz manifestacją tego, że Polacy czują się i chcą się czuć Polakami. Dom jest w kiepskim stanie, a na dodatek podkopują nam fundamenty. Dlatego czeka nas długi remont. Ale myślę, że wszystko wyremontować się uda. Bo jak śpiewał Kazik „Nie zginie duch w Narodzie”. A narzędzia mamy przecież pod ręką.

Arkady Saulski

[Na zdj. Marsz Niepodległości 11.11.2012 r. Fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook