Jedynie prawda jest ciekawa


Nie zgadzam się na edukacyjny falstart dziecka

26.03.2013

Jeżeli jakiś rodzic uwierzył, że wysoko przetworzone tłuszcze roślinne są dobre dla dziecka, może uwierzy w przygotowanie polskiej szkoły do reformy?

Stefczyk.info: MEN przygotowało nowe spoty zachęcające do posyłania sześciolatków do szkół. Występują w nich m.in. Weronika Książkiewicz i Dorota Zawadzka. Jak ocenia Pani tę akcję?

Paulina Bosak, jedna z koordynatorek akcji "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też": Te spoty już nikogo nie zachęcą, rodzice wiedzą, że to czysta propaganda. Taka dobra reforma, a już trzeci spot trzeba było kręcić? Pani Weronika jest matką 3 latka, dopiero zapisze swoje dziecko do przedszkola i będzie widziała, jak się rozwija. Później 3 razy pomyśli, zanim puści swoje dziecko do POLSKIEJ szkoły, podkreślam - do POLSKIEJ. Nie można porównywać polskiej szkoły do "zachodniej", bo nie ma żadnego punktu odniesienia. To jak porównywanie polskiej pensji do pensji angielskiej. Niech zobaczy, że to nasze szkoły powinny wykonać "cywilizacyjny skok". Upowszechnijmy przedszkola, a nie wysyłajmy przedszkolaków do szkół. O pani Dorocie Zawadzkiej przestałam się wypowiadać od czasu reklamowania przez nią margaryny. No ale jeżeli jakiś rodzic uwierzył, że wysoko przetworzone tłuszcze roślinne są dobre dla dziecka, może uwierzy w przygotowanie polskiej szkoły na sześciolatki? Kto wie...

 

Weronika Książkiewicz mówi, że nie zna nikogo, kto byłby niezadowolny z posłania sześciolatka do szkoły. A pani zna takie przypadki?

To dziwne, bo strona RatujMaluchy.pl jest pełna takich przypadków. Muszę przyznać, że ciężko mi powiedzieć z osobistych doświadczeń, bo wszyscy moi znajomi nie uwierzyli żadnym zapewnieniom MEN-u i posłali swoje dzieci do szkoły gdy miały lat 7. Moja siostrzenica, zdolna i rezolutna dziewczynka, mimo, że czytała i pisała też rozpoczęła szkołę jako 7 latka. Nie trzeba jednak daleko szukać, by znaleźć niezadowolonych. Oto komentarz, który pojawił się pod jednym a artykułów na onecie : "Jestem nauczycielką i matką czwartoklasisty i z całych sił wołam: sześciolatki nie powinny iść do szkoły, nie do takiej szkoły, jaką jest polska szkoła po reformie. Przerabiam tę całą reformę z synem i stwierdzam, że to jedna wielka porażka. Pierwsza klasa to zabawa, powtarzanie zerówki, od drugiej klasy zaczyna się nadrabianie. Podstawa programowa jest niespójna, książki byle jakie. A to, co OBUT ( trzecioteścik) zafundował w ubiegłym roku trzecioklasistom, to jakieś nieporozumienie. Tekst do czytania ze zrozumieniem - popularnonaukowy z poleceniem wyjaśnienia pojęć: hibernacja, echolokacja. Następne polecenie to napisanie listu do prezydenta miasta, burmistrza lub wójta z prośbą by nie zamykać szkoły. Zadania matematyczne w większości nijak się miały do programów. W czwartej klasie znów niespodzianki. Zdarzają się treści, które po reformie nie były omawiane w klasach młodszych, a są wymagane w czwartej klasie. To program i wymagania, ale liczą się także emocje. A dzieci sześcioletnie z reguły nie są emocjonalnie przygotowane do "bycia pierwszoklasistą" w naszych szkołach."

Jest pani koordynatorką akcji "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też". Czemu chcecie obalić reformę?
Bo jest szkodliwa. Bo jako rodzice widzimy, że nie chodzi w niej o dobro dzieci. Jeżeli Ministerstwo chce dobra dzieci, niech upowszechni edukację przedszkolną, a nie wysyła maluchy do przepełnionych i nieprzygotowanych szkół. Tak, wiem - cały czas wmawia się nam, że niż demograficzny, że szkoły puste, itp. - ale gdzie? Moje osiedlowe szkoły pracują na 2 zmiany. W 2014 będą pracowały na 3 czy 4? Nagminne jest też łączenie grup, po 1 klasie, czyli pierwsza klasa zadowolonych ze szkoły 6 latków (zazwyczaj 18 - 20 osób, z jednego rocznika), a później w ramach oszczędności łączona z inna klasą, mieszaną. I mamy problem...

Łączenie dwóch roczników w jednej klasie - statystycznych, nie mówimy o jednostkach szybciej się rozwijających, jest zbrodnią. Ja jako rodzic nie zgadzam się, żeby moje dziecko było w klasie z prawie 2 lata starszymi kolegami. Nie dopuszczę do tego, żeby skazywać moje dziecko na falstart edukacyjny. Nie i koniec! Tej reformy nie będzie, bo nie ma na nią zgody rodziców.

 

Przygotowanie wraz z emisją spotów MEN będzie kosztować kilka milionów złotych. Czy można by te pieniądze lepiej zagospodarować?

Te pieniądze powinny iść nie na akcję propagandową, ale na szkoły i przedszkola. A najlepiej na odbudowanie bazy przedszkoli, żeby wszystkie dzieci miały szansę na wcześniejszą edukacje, bo ponoć o to chodzi w tej reformie.

Jak czytam o przedszkolach gdzie rodzice składają się nawet na opał, szkołach, gdzie rodzice składają się na te słynne już dywany, żaluzje, czy zabawki, to nie mogę uwierzyć, że ktoś wydaje chociażby jedną złotówkę na akcję PR.

Rozmawiała DLOS

[Fot.YouTube.pl/kadr ze spotu MEN]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook