Jedynie prawda jest ciekawa


Nie zgadzam się na edukacyjny falstart dziecka

26.03.2013

Jeżeli jakiś rodzic uwierzył, że wysoko przetworzone tłuszcze roślinne są dobre dla dziecka, może uwierzy w przygotowanie polskiej szkoły do reformy?

Stefczyk.info: MEN przygotowało nowe spoty zachęcające do posyłania sześciolatków do szkół. Występują w nich m.in. Weronika Książkiewicz i Dorota Zawadzka. Jak ocenia Pani tę akcję?

Paulina Bosak, jedna z koordynatorek akcji "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też": Te spoty już nikogo nie zachęcą, rodzice wiedzą, że to czysta propaganda. Taka dobra reforma, a już trzeci spot trzeba było kręcić? Pani Weronika jest matką 3 latka, dopiero zapisze swoje dziecko do przedszkola i będzie widziała, jak się rozwija. Później 3 razy pomyśli, zanim puści swoje dziecko do POLSKIEJ szkoły, podkreślam - do POLSKIEJ. Nie można porównywać polskiej szkoły do "zachodniej", bo nie ma żadnego punktu odniesienia. To jak porównywanie polskiej pensji do pensji angielskiej. Niech zobaczy, że to nasze szkoły powinny wykonać "cywilizacyjny skok". Upowszechnijmy przedszkola, a nie wysyłajmy przedszkolaków do szkół. O pani Dorocie Zawadzkiej przestałam się wypowiadać od czasu reklamowania przez nią margaryny. No ale jeżeli jakiś rodzic uwierzył, że wysoko przetworzone tłuszcze roślinne są dobre dla dziecka, może uwierzy w przygotowanie polskiej szkoły na sześciolatki? Kto wie...

 

Weronika Książkiewicz mówi, że nie zna nikogo, kto byłby niezadowolny z posłania sześciolatka do szkoły. A pani zna takie przypadki?

To dziwne, bo strona RatujMaluchy.pl jest pełna takich przypadków. Muszę przyznać, że ciężko mi powiedzieć z osobistych doświadczeń, bo wszyscy moi znajomi nie uwierzyli żadnym zapewnieniom MEN-u i posłali swoje dzieci do szkoły gdy miały lat 7. Moja siostrzenica, zdolna i rezolutna dziewczynka, mimo, że czytała i pisała też rozpoczęła szkołę jako 7 latka. Nie trzeba jednak daleko szukać, by znaleźć niezadowolonych. Oto komentarz, który pojawił się pod jednym a artykułów na onecie : "Jestem nauczycielką i matką czwartoklasisty i z całych sił wołam: sześciolatki nie powinny iść do szkoły, nie do takiej szkoły, jaką jest polska szkoła po reformie. Przerabiam tę całą reformę z synem i stwierdzam, że to jedna wielka porażka. Pierwsza klasa to zabawa, powtarzanie zerówki, od drugiej klasy zaczyna się nadrabianie. Podstawa programowa jest niespójna, książki byle jakie. A to, co OBUT ( trzecioteścik) zafundował w ubiegłym roku trzecioklasistom, to jakieś nieporozumienie. Tekst do czytania ze zrozumieniem - popularnonaukowy z poleceniem wyjaśnienia pojęć: hibernacja, echolokacja. Następne polecenie to napisanie listu do prezydenta miasta, burmistrza lub wójta z prośbą by nie zamykać szkoły. Zadania matematyczne w większości nijak się miały do programów. W czwartej klasie znów niespodzianki. Zdarzają się treści, które po reformie nie były omawiane w klasach młodszych, a są wymagane w czwartej klasie. To program i wymagania, ale liczą się także emocje. A dzieci sześcioletnie z reguły nie są emocjonalnie przygotowane do "bycia pierwszoklasistą" w naszych szkołach."

Jest pani koordynatorką akcji "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też". Czemu chcecie obalić reformę?
Bo jest szkodliwa. Bo jako rodzice widzimy, że nie chodzi w niej o dobro dzieci. Jeżeli Ministerstwo chce dobra dzieci, niech upowszechni edukację przedszkolną, a nie wysyła maluchy do przepełnionych i nieprzygotowanych szkół. Tak, wiem - cały czas wmawia się nam, że niż demograficzny, że szkoły puste, itp. - ale gdzie? Moje osiedlowe szkoły pracują na 2 zmiany. W 2014 będą pracowały na 3 czy 4? Nagminne jest też łączenie grup, po 1 klasie, czyli pierwsza klasa zadowolonych ze szkoły 6 latków (zazwyczaj 18 - 20 osób, z jednego rocznika), a później w ramach oszczędności łączona z inna klasą, mieszaną. I mamy problem...

Łączenie dwóch roczników w jednej klasie - statystycznych, nie mówimy o jednostkach szybciej się rozwijających, jest zbrodnią. Ja jako rodzic nie zgadzam się, żeby moje dziecko było w klasie z prawie 2 lata starszymi kolegami. Nie dopuszczę do tego, żeby skazywać moje dziecko na falstart edukacyjny. Nie i koniec! Tej reformy nie będzie, bo nie ma na nią zgody rodziców.

 

Przygotowanie wraz z emisją spotów MEN będzie kosztować kilka milionów złotych. Czy można by te pieniądze lepiej zagospodarować?

Te pieniądze powinny iść nie na akcję propagandową, ale na szkoły i przedszkola. A najlepiej na odbudowanie bazy przedszkoli, żeby wszystkie dzieci miały szansę na wcześniejszą edukacje, bo ponoć o to chodzi w tej reformie.

Jak czytam o przedszkolach gdzie rodzice składają się nawet na opał, szkołach, gdzie rodzice składają się na te słynne już dywany, żaluzje, czy zabawki, to nie mogę uwierzyć, że ktoś wydaje chociażby jedną złotówkę na akcję PR.

Rozmawiała DLOS

[Fot.YouTube.pl/kadr ze spotu MEN]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook