Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie wyciągnięto wniosków z tej sprawy"

17.09.2013

Rozmowa z posłem PiS Markiem Opiołą, członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że część osób pokrzywdzonych przez Amber Gold nie stara się o status pokrzywdzonych w śledztwie. Gazeta przytacza opinię ABW, która wskazuje, że być może część klientów Marcina P. to oszuści, którzy mogą mieć problemy z pochodzeniem majątku. Pojawia się pytanie, czy Amber Gold mogła być również pralnią brudnych pieniędzy?

Marek Opioła: W tej sprawie jest poważny znak zapytania. Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych obecni byli ostatnio przedstawiciele ABW oraz resortu finansów. ABW przedstawiła porównania różnych firm, które prowadziły podobny do Amber Gold proceder. To zestawienie pokazało, że straty, jakie wynikają z działania Amber Gold były znacznie wyższe niż innych podobnych firm. Firma Marcina P. doprowadziła do strat na sumę ok. 700 mln złotych, a pozostałe firmy - w sumie - mogły przynieść kilka milionów złotych strat klientom. Skala jest więc niewspółmierna. Agencja rzeczywiście poinformowała nas, że część osób, które straciły środki w AG, nie chce statusu pokrzywdzonych w śledztwie. Prokuratura będzie miała w związku z nimi spory problem.

Dlaczego?

Bowiem to bardzo osłabia oskarżenie. Jeśli część ludzi mówi, że miała świadomość, że inwestując w Amber Gold mogą wszystko stracić, to znacznie osłabia prokuraturę w czasie procesu. To jest pewien problem.

Resort finansów przyznał, że były nieprawidłowości?

Nie, było wręcz odwrotnie. Ministerstwo finansów twierdziło, że ze strony służb skarbowych wszystko było w porządku. Jednak w mojej ocenie nic nie było w porządku. Przecież wiele ludzi zostało pokrzywdzonych przez Amber Gold. Gdyby resort finansów i całe państwo działało zgodnie z prawem i w sposób skuteczny strat nie byłoby tak wiele. Służby powinny bowiem działać już w 2010 i 2011 roku. A tymczasem rząd zainteresował się sprawą dopiero w sierpniu 2012 roku. Są więc kolejne wątpliwości związane z Amber Gold. Powstaje pytanie, czy firma Marcina P. miała parasol ochronny, czy była ochraniana?

Ten parasol ochronny zdaje się działać do dziś. "DGP" pisze, że nikt nie został ukarany za zaniedbania w śledztwie

To jest kolejne pytanie, które w tej sprawie należy postawić. Na nie powinni odpowiedzieć przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości czy resortu finansów. Przecież wywiad skarbowy powinien w tej sprawie działać znacznie szybciej niż działał. Resort tłumaczy, że wszystko było w porządku, ale tak przecież nie było.

Można mieć dziś przekonanie, że podobna afera nie wydarzyłaby się po raz drugi?

W mojej ocenie nie wyciągnięto wniosków z tej sprawy. W zeszłym roku przedstawiono nam kalendarium, a na niskim poziomie być może wdrożono pewne mechanizmy bezpieczeństwa. Jednak na poziomie ustawowym nic się nie wydarzyło, żadnych nowych zabezpieczeń nie ma. Państwo nie zablokowało czy choćby nie utrudniło możliwości oszukiwania obywateli. Firmy oszukujące klientów wciąż funkcjonują. Piramidy finansowe są dopuszczane. Państwo nie chroni obywateli.

Premier Donald Tusk w 2012 roku zapewniał, że sprawa Amber Gold zostanie wyjaśniona do końca roku. Została wyjaśniona?

Komisja nie dysponuje pełnią obrazu w tej sprawie. Na posiedzenie bowiem nie przybył szef MSW, choć jego informacja jest w tej sprawie niezwykle cenna. Przecież nie tylko ABW działała w tej sprawie, ale również policja. A minister spraw wewnętrznych nadzoruje właśnie policję. Niestety pani przewodnicząca Elżbieta Radziszewska tak prowadzi prace komisji, że minister nie wyjaśnił swojej roli w tej sprawie. Sprawa Amber Gold w mojej ocenie nie została wyjaśniona, a mamy już połowę września 2013 roku. Sprawa nadal się toczy, śledczy wciąż prowadzą działania w tej sprawie. Wciąż nie mamy również spraw sądowych.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook