Jedynie prawda jest ciekawa


Nie wolno kwestionować prawa naturalnego

05.04.2013

W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego Bogumił Łoziński publikuje ważny tekst o prawie naturalnym. - Kwestionowanie prawa naturalnego oznacza odrzucenie uniwersalnych norm, które pozwalają na drodze rozumu ocenić co jest dobre a co złe - podkreśla.

Autor zwraca uwagę, że w toczącej się obecnie w Polsce debacie na temat prawnego uregulowania kwestii związanych ze sferą moralną strona konserwatywna używa pojęcia prawo naturalne. Zakłada ono istnienie uniwersalnych, niezależnych od różnic kulturowych czy religijnych, norm postępowania, które mają charakter trwały, gdyż wywodzą się z natury. To dzięki nim człowiek może rozpoznać na drodze rozumowej co jest dobre a co złe. I właśnie dlatego jest ono przedmiotem ostrych ataków środowisk lewicowo-liberalnych, np. prof. Środy czy prof. Hartmana, bowiem jest ono sprzeczne z ich wizją świata, w której to człowiek arbitralnie decyduje co jest dobre a co złe.

Łoziński zwraca uwagę, że metodą dyskredytowania przez nich prawa naturalnego jest utożsamianie go z prawem religijnym, na które według nich nie wolno powoływać się w świeckim państwie, a także przekonywanie, że prawo to jest sprzeczne z naszą Konstytucją.

Tymczasem:

- Koncepcja prawa naturalnego sięga czasów starożytnych, można ją także odnaleźć w innych niż europejska kulturach. Od czasów rzymskich do końca XVIII wieku stanowiła główny nurt filozofii prawa. Niewątpliwie należy do dziedzictwa naszej kultury i stanowi źródło licznych aktów prawnych, także naszej Konstytucji, czy międzynarodowych, np. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Choć rzeczywiście idea prawa naturalnego została włączona do doktryny Kościoła katolickiego, jednak chrześcijaństwo nie ma na nią monopolu, ma ona wymiar uniwersalny gdyż opiera się na ludzkim rozumie, który jest wspólny wszystkim ludziom, niezależnie od przekonań religijnych – tłumaczy Łoziński.

Wskazuje przy tym, że”:

- Współczesna koncepcja prawa naturalnego zakłada, że człowiek i szerzej wspólnoty ludzkie, przy pomocy rozumu są zdolne rozpoznać podstawowe kierunki działania moralnego, które są zgodne z naturą człowieka. Przy czym przez naturę nie należy tutaj rozumieć wymiaru biologicznego człowieka, ale istotę człowieczeństwa przejawiającą się w rozumności i wolnej woli. To właśnie rozum pozwala na rozpoznawanie określonych zasad postępowania wynikających z natury ludzkiej. (…). W ciągu wieków powstawały katalogi praw naturalnych, można do nich zaliczyć m.in. prawo do życia, pokoju, własności, wolności, godności, czy wyznania oraz do dotrzymywania umów.

Fundamentem, na którym opiera się prawo naturalne jest tzw. złota reguła, która występuje we wszystkich tradycjach religijnych. Można ją streścić słowami: „Dobro czyń, a zła unikaj, albo „Czyń drugiemu to, co chciałbyś, aby tobie czyniono”.

Łoziński podkreśla też ścisły związek prawa naturalnego z rozumem i osiągnięciami nauki. Odnosząc się do debaty na temat in vitro wskazuje, że metoda ta jest sprzeczna z dwoma normami prawa naturalnego: do życia, gdyż w czasie tej procedury giną ludzkie zarodki i do naturalnego poczęcia, gdyż człowiek jest w powoływany do istnienia w sposób sztuczny. Wskazuje przy tym, że obie te normy można w pełni uzasadnić na drodze rozumowej, nie odwołując się do zasad religijnych. Na przykład przytaczając badania genetyczne, które pokazują jak katastrofalne skutki ma metoda in vitro dla zdrowia dzieci nią poczętych i przyszłości ludzkiego gatunku.

BŁ, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook