Jedynie prawda jest ciekawa


„Nie wiemy co z wypłatami, a żyć trzeba i płacić czynsze też trzeba”

27.09.2014

Rozmowa z Grzegorzem Sułkowskim, przewodniczącym „S” kopalni „Kazimierz - Juliusz”.

Stefczyk.info: Protestu nie przerwaliście, ale górnicy są już na górze. Czy to jakieś ustępstwo z waszej strony?

Grzegorz Sułkowski: Jest pozytywna reakcja z tamtej strony, prezesa odwołano, więc z naszej strony też jest dobra wola. Górnicy są już na powierzchni, nich to będzie dobry impuls do rozmów. Ale nie idziemy do domu, czekamy na wyniki dalszych rozmów w urzędzie wojewódzkim.

Rozmowy rozpoczną się po południu. Jakie są wasze oczekiwania? Co powinno z tych rozmów wyniknąć, żeby proces się zakończył?

Właściwie to powinniśmy chyba poczekać na propozycje z tamtej strony i dowiedzieć się jak te rozmowy ma zamiar otworzyć minister gospodarki. Jaki ma pomysł na przedłużenie żywotności kopalni „Kazimierz - Juliusz” i zapewnienie dalszej pracy naszym górnikom.

Czy utrzymanie żywotności kopalni to jest z waszej strony warunek podstawowy, aby prowadzić rozmowy?

My mamy świadomość, że ta kopalnia się kończy, kończą się złoża. Ale skoro jest przygotowane pole do wydobycia, to ten węgiel trzeba wydobyć i myślę, że zgodnie z tym planem pierwotnym możemy fedrować, na pewno do końca przyszłego roku.

Podczas przywitania górników na górze od jednego z nich usłyszeliśmy: „Nie pozwolimy deptać naszych rodzin i dzieci”. Do kogo one były adresowane?

Myślę, że do naszego właściciela, bo to na tym szczeblu zapadały decyzje o zamknięciu kopalni. Ale wywalczyliśmy sobie chyba nowe otwarcie i trzeba poczekać na wyniki rozmów, do których dojdzie dzięki panu wojewodzie. Jest teraz czas, żeby usiąść przy stole i wszystko poustalać, jak cywilizowani ludzie.

A czym pan wojewoda sobie tak zaskarbił wasze zaufanie?

On jako pierwszy odpowiedział na nasz apel. Przyleciał z zagranicy i zorganizował pierwsze spotkanie. Doprowadził także do tego, że możemy usiąść i rozmawiać z przedstawicielami pani premier Ewy Kopacz.

Jak pan ocenia atmosferę, która panowała przywitaniu górników na górze? Z jednej strony euforia, jakby już można ogłosić zwycięstwo, a z drugiej strony gorzkie słowa o biedzie i braku pieniędzy na podstawowe opłaty.

Co do atmosfery, spotkanie górników z rodzinami po kilku dniach, same łzy się cisną do oczu. A co do wynagrodzenia… My chcemy tylko pełne wypłaty za miesiąc sierpień i one w większości już wpłynęły na konta. Ale jest już prawie przepracowany wrzesień i nie wiemy co z tymi wypłatami. A żyć trzeba i płacić czynsze też trzeba.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook