Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Nie wiemy co z wypłatami, a żyć trzeba i płacić czynsze też trzeba”

27.09.2014

Rozmowa z Grzegorzem Sułkowskim, przewodniczącym „S” kopalni „Kazimierz - Juliusz”.

Stefczyk.info: Protestu nie przerwaliście, ale górnicy są już na górze. Czy to jakieś ustępstwo z waszej strony?

Grzegorz Sułkowski: Jest pozytywna reakcja z tamtej strony, prezesa odwołano, więc z naszej strony też jest dobra wola. Górnicy są już na powierzchni, nich to będzie dobry impuls do rozmów. Ale nie idziemy do domu, czekamy na wyniki dalszych rozmów w urzędzie wojewódzkim.

Rozmowy rozpoczną się po południu. Jakie są wasze oczekiwania? Co powinno z tych rozmów wyniknąć, żeby proces się zakończył?

Właściwie to powinniśmy chyba poczekać na propozycje z tamtej strony i dowiedzieć się jak te rozmowy ma zamiar otworzyć minister gospodarki. Jaki ma pomysł na przedłużenie żywotności kopalni „Kazimierz - Juliusz” i zapewnienie dalszej pracy naszym górnikom.

Czy utrzymanie żywotności kopalni to jest z waszej strony warunek podstawowy, aby prowadzić rozmowy?

My mamy świadomość, że ta kopalnia się kończy, kończą się złoża. Ale skoro jest przygotowane pole do wydobycia, to ten węgiel trzeba wydobyć i myślę, że zgodnie z tym planem pierwotnym możemy fedrować, na pewno do końca przyszłego roku.

Podczas przywitania górników na górze od jednego z nich usłyszeliśmy: „Nie pozwolimy deptać naszych rodzin i dzieci”. Do kogo one były adresowane?

Myślę, że do naszego właściciela, bo to na tym szczeblu zapadały decyzje o zamknięciu kopalni. Ale wywalczyliśmy sobie chyba nowe otwarcie i trzeba poczekać na wyniki rozmów, do których dojdzie dzięki panu wojewodzie. Jest teraz czas, żeby usiąść przy stole i wszystko poustalać, jak cywilizowani ludzie.

A czym pan wojewoda sobie tak zaskarbił wasze zaufanie?

On jako pierwszy odpowiedział na nasz apel. Przyleciał z zagranicy i zorganizował pierwsze spotkanie. Doprowadził także do tego, że możemy usiąść i rozmawiać z przedstawicielami pani premier Ewy Kopacz.

Jak pan ocenia atmosferę, która panowała przywitaniu górników na górze? Z jednej strony euforia, jakby już można ogłosić zwycięstwo, a z drugiej strony gorzkie słowa o biedzie i braku pieniędzy na podstawowe opłaty.

Co do atmosfery, spotkanie górników z rodzinami po kilku dniach, same łzy się cisną do oczu. A co do wynagrodzenia… My chcemy tylko pełne wypłaty za miesiąc sierpień i one w większości już wpłynęły na konta. Ale jest już prawie przepracowany wrzesień i nie wiemy co z tymi wypłatami. A żyć trzeba i płacić czynsze też trzeba.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Andrzej Grygiel
Słowa kluczowe:

Sosnowiec

,

kopalnie

,

kryzys

,

protest

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook