Jedynie prawda jest ciekawa


Nie tylko sportowe emocje

12.04.2014

Odnoszę wrażenie, że ten tydzień w debacie publicznej wcale nie był zdominowany przez obchody czwartej rocznicy katastrofy smoleńskiej, lecz dyskusję wokół słów Jerzego Janowicza. I sam nie wiem co wywołało większe wzburzenie – treść wypowiedzi naszego wybitnego sportowca czy fakt, że do debaty publicznej wdarła się (tak!) szczera emocjonalność!

To, że polską debatą publiczną władają emocje to nic nowego. Od dwudziestu lat Polakami szarpią rozmaite emocje. Rzecz w tym, że emocje społeczne są sterowane – to pewna tresura przeprowadzana na nas przez tzw. opiniotwórcze środowiska. Do tych środowisk zaliczam oczywiście dziennikarzy, ale też polityków i ogólnie pojętą „elitę” (cudzysłów jest niezbędny albowiem mówimy przecież o elicie w znaczeniu postkolonialnym aniżeli faktycznym, wartościującym). No, a odkąd włada nami pan premier Donald Tusk powszechny pic, pijar stały się w przestrzeni debaty na tyle powszechne, że jesteśmy do tego królestwa fałszu przyzwyczajeni. Każda publiczna wypowiedź polityka, dziennikarza, działacza społecznego podszyta jest jakąś drugą treścią, każde słowo nie jest wyrazem opinii lecz nosi jakiś polityczny zamysł. Zero idei – sama polityka, zero szczerości – sam fałsz, zero emocji – samo ich kreowanie. W tej sytuacji człowiek znany, który nagle wybucha i mówi co mu leży na duszy jest ewenementem. I to ewenementem dobrym.
    
Nie będę tu oceniał słów Janowicza ponieważ w pełnej rozciągłości się z nimi zgadzam. Jego opis rzeczywistości jest do bólu prawdziwy i być może to właśnie tak ubodło komentatorów na co dzień czarujących realia, każących nam widzieć złoto tam gdzie naprawdę widać… to co złotem nie jest, powiedzmy delikatnie.
    
Ale nie tylko o treść tu chodzi – o niej powiedziano już niemal wszystko. Chodzi o szczerość – oto w przekazie pojawił się ktoś kim nie kierują bieżące walki frakcyjne, kto nie mówi tego czy tamtego by się przypodobać partyjnemu bossowi. Mówi to facet w którym wciąż buzują emocje z meczu, więc wyrzuca z siebie to co myśli – a myśli jednak trzeźwo.
    
Czyż ta emocjonalność nie jest w naszym rządzonym picem świecie ożywcza? Sądzę że tak. Reakcja na słowa Janowicza płynąca od opinii publicznej jest jednak pozytywna. Ludzie chcą wreszcie szczerości. Janowicz może być kamieniem tworzącym lawinę. Lawinę prawdy.

    
Arkady Saulski
[Fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook