Jedynie prawda jest ciekawa


Nie sztuka wydawać, sztuka zarabiać

08.02.2016

Czy prawdziwe Eldorado dla zagranicznego kapitału zostanie ukrócone?

Jak to stwierdził w 1938r. wielki, polski patriota, wybitny menedżer, minister Skarbu E.Kwiatkowski; „Polakom najbardziej brak głębokiego rozumu praktycznego na co dzień i silnych instytucji finansowych, operujących pieniądzem i kredytem”.

Jest rzeczą bezdyskusyjną, że pieniądze wydane w ramach rządowego programu 500+, owe 17mld zł to najlepiej zainwestowane pieniądze od 26 lat. Będą nie tylko sensownie wydane przez polskie rodziny, ale w znacznej części 7-8 mld zł, wróci do budżetu państwa i budżetów samorządowych w formie dochodów podatkowych z VAT, CIT, PIT, akcyzy czy różnego rodzaju opłat czy usług. Pieniądze te nie trafią za to na giełdę w Londynie ani do banków w Szwajcarii.

Podatek od instytucji finansowych tzw. „podatek bankowy” mimo wielkiego oporu lobby lichwiarsko-bankowego oraz przedstawicieli opozycji - PO, PSL i Nowoczesnej - wszedł w życie. W jakimś sensie wymusi na głównie zagranicznych bankach, firmach ubezpieczeniowych, pożyczkowych dorzucenie się do wspólnego budżetowego kotła i być może co nieco ukróci prawdziwe Eldorado dla zagranicznego kapitału, jakie miało miejsce przez ostatnie ćwierć wieku nad Wisłą. Podatek od handlu wielko-powierzchniowego powinien być jeszcze przepracowany, by nie dobić, ledwie dychającego jeszcze polskiego małego i średniego handlu, by nie wylać dziecka z kąpielą za kwotę zaledwie 2 mld zł nowych wpływów podatkowych i by naprawdę wyrównać szanse konkurencyjne z wielkimi, zagranicznymi sieciami handlowymi, suto dofinansowanymi przez zagraniczne banki i instytucje finansowe ale, wydaje się on niezbędny.

Trzeba niewątpliwie znaleźć niemałe pieniądze na waloryzację świadczeń emerytalnych, jak też zwiększyć program finansowania darmowych leków dla osób starszych w programie 75+, bo kilkaset milionów złotych na razie na niewiele starczy. Tyle tylko, że firmy farmaceutyczne w Polsce, prawie wyłącznie zagraniczne miały tutaj przez ostatnie 26 lat prawdziwy raj, krociowe zyski, totalną pobłażliwość władz i instytucji kontrolnych, zaś Polacy najwyższe dopłaty własne do ceny leków w Europie. Łatwo więc o pieniądze nie będzie, a oczywistym jest, że w służbie zdrowia najważniejsi powinni być chorzy, a nie rynkowe interesy. Trzeba też myśleć o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku czy obniżeniu wieku emerytalnego czy też o programie kas budowlano-mieszkaniowych zwłaszcza dla ludzi młodych, ale to wszystko oznacza wyższe wydatki i wzrost kosztów i obciążeń budżetowych. I prawdziwą sztuką będzie właśnie znalezienie środków na ich finansowanie. To i tak będzie znacznie sensowniejsze niż budowa najdroższych autostrad na świecie, budowa kopalń miedzi na pustyni w Chile, kupowanie Pendolino czy francuskich helikopterów, nie mówiąc już o przeznaczaniu 8 mld euro czyli blisko 33 mld zł na tzw. Plan Junckera.

Ale, najważniejsze, by wysilić mózgi i stworzyć koncepcje rozwojowe, przygotować i to szybko konkretne propozycje rozwiązań finansowych i to nie w stylu Polskich Inwestycji Rozwojowych czyli ch.. d.. i kamieni kupy czyli kolejnych złudzeń, że innowacje szybko zapewnią dopływ świeżej gotówki i znaczących kwot do budżetu państwa. Oczywiście w biznesie jest tak, że żeby wyjąć, najpierw trzeba sporo włożyć i często cierpliwie zaczekać na efekty. A, my jako kraj po latach dewastacji i rabunku za długo czekać nie możemy. Jak to zgrabnie i wielce przewidująco ujął red. W.Gadowski na Stefczyk Info pytając: „Czy ktoś w rządzie PIS posiada strategię na miarę realnego wyjścia z roli wioskowego głupka, który jedynie popatrzeć sobie może”, któremu chodzi absolutnie słusznie o pobudzenie naszej gospodarki i przestawienia jej na bardziej propaństwowe i prorozwojowe tory. Wydaje się, że nie tylko red. W.Gadowski, ale wiele milionów Polaków” może powiedzieć „czekamy na strategiczną myśl, na kierunek, który pozwoli stwierdzić: tak znaleźliśmy się w rękach ludzi, którzy wiedzą czego chcą i co ważniejsze - wiedzą jak to zrobić”.

Tak, PIS ma takich ludzi, trzeba się tylko na nich otworzyć, wykorzystać ich talenty i ich bardzo już skonkretyzowane propozycje i projekty. To naprawdę da się zrobić, trzeba tylko odważnej decyzji, by takie wyzwanie podjąć, bo nie wszystkim będzie się to podobać. Tego typu propozycje składał już przecież MSP D.Jackiewicz. Istnieje szerokie grono wybitnych ekspertów młodego pokolenia, z bardzo daleko idącymi i głęboko przemyślanymi projektami, gdzie i jak można zacząć zarabiać potężne pieniądze, tym razem dla Polski i Polaków, repolonizować zyski idące w dziesiątki miliardów złotych, transferowane za granicę, a osiągane tu nad Wisłą.

Ci ludzie mają sposób na to jak stworzyć prawdziwe, biznesowe i znaczące polskie koncerny i tzw. wehikuły finansowe, które wesprą polski rząd, budżet tworząc - Skarb Narodowy, który posłuży do realizacji strategicznych celów gospodarczych naszego kraju. Skarb Państwa może bowiem aktywnie i skutecznie promować i kształtować własną politykę gospodarczą, długofalowy rozwój, silną pozycją konkurencyjną w Europie, ale nie może tego uczynić bez posiadania i wsparcia własnych instytucji finansowych. Warunkiem niezbędnym budowania silnego, państwa polskiego istniejącego praktycznie, a nie teoretycznie, jak i poprawy jego pozycji finansowej jest przede wszystkim budowa Narodowej Grupy Finansowej (NGF) oraz Banku Skarbu Narodowego, który byłby w stanie szybko zbudować polską strategię gospodarczą „Dobrej Zmiany”, z wykorzystaniem dźwigni finansowej i kredytowej. Kluczem do tego sukcesu byłaby też dobra współpraca z NBP, a w konsekwencji zarówno repolonizacja banków, jak i przedsiębiorstw, wsparcie polskiego eksportu i wyrwanie się z tzw. pułapki średniego rozwoju i nędznych dochodów polskich rodzin.

I to właśnie najbardziej nie podoba się agencjom ratingowym z S&P na czele oraz niemieckim gazetom, w tym Handelsblatt, które bardzo są zaniepokojone tym iż Polacy i polski rząd zaczęli myśleć przede wszystkim o własnych interesach. Wydać pieniądze każdy umie i potrafi, zarobić je znacznie trudniej i nie każdy to potrafi. Kończy się czas na czarowanie społeczeństwa, czas położyć konkretne i realne propozycje na stole.


Janusz Szewczak


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook