Jedynie prawda jest ciekawa


Surmacz: Czemu PiS nie uszczelnia VAT?

11.05.2016

"Nie mamy rozwiązań prawnych, ani informatycznych ze strony obecnego ministerstwa finansów. To jest dziwne, bo warunkiem sine qua non przeprowadzenia programu PiS, było uszczelnienie systemu podatkowego. Nie rozumiem ociągania się ministerstwa finansów w tym zakresie, szczególnie, że za rządów PO-PSL było kilka projektów do zrealizowania ale żaden z nich nie został zrealizowany" – wskazywał w audycji „Poranek Radia Wnet” Wojciech Surmacz redaktor Naczelny Gazety Bankowej i portalu wGospodarce.

Gość Radia Wnet w rozmowie z Magdaleną Uchaniuk mówił o polskich wątkach w aferze „Panama Papers”. 

"Jednym z najciekawszych polskich wątków w aferze Panama Papers jest pojawienie się firma Consus z Torunia, która już w roku 2011 była podejrzewana o utworzenie karuzeli VAT-owskich. Toruńska firma handlowała certyfikatami emisyjnymi CO2, co było idealnym towarem do wyłudzania podatku VAT. Teraz firma o tej nazwie widnieje w dokumentach ujawnionych w ramach Panama Paper" - mówił Surmacz, dodając: 

"Panama Papers jest aferą, która ogniskuje się na ukrywaniu majątku, a nie o optymalizacji podatkowej. Chociażby o informacjach, że Wladimir Putin, ma zgromadzone oszczędności zapisane na słupa, którym był jego przyjaciel."

Redaktor naczelny Gazety Bankowej przyznał, że kiedy chciał pisać o wyłudzeniach VAT-owskich w Polsce, trafiał na mur nie do przejścia.

"Piszą o karuzelach VAT-owiskich i miałem duży problem ze znalezieniem informacji w Polsce. Spotykałem się z głównym inspektorem informacji finansowych, którym był pan Parafianowicz, który udawał, że nic nie wie. Z szacunków zagranicznych ekspertów wynikało, że co roku z Polski w karuzelach VOT-owskich wypływało rocznie ok 40 miliardów złotych, ale są informacje, że to mogło być znacznie więcej" - powiedział gość „Poranka” Wnet.

Na koniec Wojciech Surmacz odniósł się do obecnego stanu dziennikarstwa w „Wyborczej”.

"Mamy do czynienia z potężną kompromitacją dziennikarzy Gazety Wyborczej. Bo to jest medium które kiedyś szczyciło się silnym działem dziennikarzy śledczych i ekonomicznych. Dzisiaj tak po prostu dają ciała" - mówił dziennikarz.

kk/Radio Wnet

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook