Jedynie prawda jest ciekawa


Nie powstanie partia polityczna na bazie Marszu Niepodległości

12.11.2012

Dr Jacek Kloczkowski, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego patrzy sceptycznie na możliwość powstania jakiegoś poważnego ruchu politycznego na bazie Marszu Niepodległości.

Czy jest możliwość, że z idei Marszu Niepodległości wyłoni się ruch, który przemebluje w jakimś stopniu polską scenę polityczną?

Jakiś ruch polityczny może oczywiście powstać, ale nie wróżę mu wielu szans powodzenia. Po pierwsze dlatego, że prawa strona sceny politycznej jest od dłuższego czasu bardzo mocno zorganizowana. Nawet projekty oparte o bardzo znane postacie, jak na przykład Zbigniew Ziobro nie zyskały, póki co, znaczącego powodzenia takiego jak mu wróżono. Tym mniejszą szansę powodzenia ma ewentualny twór w oparciu o znacznie słabsze zaplecze medialne, znacznie słabsze wsparcie polityczne, bez takiej bazy, jak ma Solidarna Polska w postaci posłów w Parlamencie Europejskim, w postaci reprezentacji w Sejmie.

Po drugie nie ma w Polsce takiego nastroju, żeby ostre prawicowe hasła zyskały dużą popularność. Prawicowy elektorat ma już kilka propozycji, z których może wybierać. Trudno przypuszczać, żeby chętnie powitał jakieś nowe ugrupowanie. Oczywiście mam na myśli jakiegoś ruchu, które w dalszej perspektywie chciałoby dostać się do parlamentu i przekroczyć pięcioprocentowy próg.

Czy możemy się faktycznie martwić niektórymi hasłami, postulatami głoszonymi na Marszu Niepodległości, przez co bardziej radykalnych mówców, np. wezwaniami do „obalenia republiki”?

Takie antyrepublikańskie, promonarchistyczne czy różne inne takie postulaty w przestrzeni publicznej pojawiały się i będą się pojawiać. W tym momencie nie ma podstaw, aby sądzić że zdobyłyby one znaczące poparcie, żeby można było mówić o nich jako o poważnych projektach politycznych, które mogłyby w dającej się przewidzieć perspektywie czasu zostać zrealizowane.

Wygłaszają je ludzie, którzy nie cieszą się w tej chwili dużym poparciem społecznym, ani też nie mają instrumentów medialnych czy finansowych, żeby tą swoją pozycję w oczach opinii publicznej znacząco poprawić. Więc nawet nie ma szans, aby się te ich hasła przebiły do świadomości Polaków.

Czy w Polsce jest miejsce na partie skrajne jak np. węgierski Jobbik czy grecki Złoty Świt?

Większość Polaków nie interesuje się tym co się dzieje za granicą. I fakt, że jakaś partia osiąga tam powodzenie, Polaków specjalnie nie interesuje. Partie radykalne, czy to skrajnie prawicowe, czy skrajnie lewicowe przeciętnego Polaka kompletnie nie interesuje.

Takie partie istniały w Polsce, były to Samoobrona czy Liga Polskich Rodzin, które będąc w Parlamencie i koalicji rządowej  były mocno – że tak powiem - przez PiS mocno trzymane w ryzach, a potem generalnie zniknęły ze sceny politycznej. To znaczy, że po prostu nie ma zapotrzebowania na takie partie.

W Polsce jest raczej inna tendencja. Mianowicie aby ścierały się ze sobą duże bloki polityczne, skupione wokół partii politycznych, takich jak PO czy PiS. One obejmują szerokie spektrum, jak w przypadku PO od środka do lewej sceny politycznej, a w przypadku PiS od środka do prawej strony.

ROZM. Slaw

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook