Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Nie ożywienie, a stagnacja

22.10.2013

Mamy najnowsze dane GUS za wrzesień wyraźnie pokazujące, że nie ma żadnego ożywienia gospodarczego, dlatego że sprzedaż detaliczna wzrosła zaledwie o 3,9 procent we wrześniu, miesiącu tradycyjnych zakupów Polaków ze względów na nowy rok szkolny. To jest kwestia wyprawek szkolnych, książek, ubrań dla dzieci, przyborów szkolnych.

Konsumpcja nie rusza, skoro sprzedaż detaliczna miesiąca do miesiąca zmalała o 0,1 procenta. To pokazuje, że koniunktura bieżąca jest słaba. Nie można na poważnie mówić o zakończeniu kryzysu co kilka tygodni temu ogłosił premier Donald Tusk. Kryzys wyraźnie się stabilizuje. Mamy wyraźne cechy stagnacji gospodarczej, związane z tym, że nawet sprzedaż żywności nie rośnie i maleje sprzedaż paliw. A jeśli one się nie sprzedają, to znaczy że nie ma ruchu w gospodarce i w handlu. To, że rośnie sprzedaż samochodów, komponentów do aut, części zamiennych to nie znaczy, że gospodarka wychodzi z dołka.

Bardzo złym sygnałem jest stabilizacja bezrobocia we wrześniu na poziomie 13 procent, bo w ostatnich miesiącach bezrobocie rosło i nadal będzie rosło tym bardziej, że prawie 350 zakładów pracy i firm deklaruje zwolnienie prawie 40 tysięcy pracowników. To pokazuje, że właściwie nie ma nowych miejsc pracy. Bezrobocie zmniejszyło się od początku września o sto osób, a więc można powiedzieć, że o kabaretowe rozmiary, co świadczy o skuteczności rządu w walce z bezrobociem.

Na to wszystko dodatkowo nakładają się zjawiska dnia dzisiejszego typu rekordowa pula oferowanych, sprzedawanych obligacji skarbu państwa. To dzisiaj prawie 12 miliardów. To prawdziwy rekord, zobaczymy w jakiej cenie pójdą te polskie obligacje. To wszystko świadczy o tym, że w budżecie jest źle. Że brakuje pieniędzy, dochodów, a jednocześnie skarb państwa wyprzedaje dochodowe firmy przynoszące realne zyski. To bardzo niepokojące zjawisko, po którym widać, że w budżecie brakuje pieniędzy, a to jest droga do samobójstwa gospodarczego. Przecież mamy od kilka lat załamanie dochodów podatkowych w budżecie, a kto nie ma majątku, ten nie ma dochodów. Skąd więc miałyby dopłynąć te środki? Komplikuje się sytuacja w budżecie unijnym na lata 2014-2020. Są poważne opóźnienia w uzgodnieniach Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i to może skutkować tym, że pieniądze będą dostępne dopiero na początku 2015 r., czyli cały przyszły rok bez pieniędzy unijnych. A na dodatek kanclerz Angela Merkel ogłasza, że będzie dążyła do kontroli budżetów poszczególnych krajów unijnych. Tak więc pojawiła się groźba, że kanclerz z Berlina będzie decydował na co wydać pieniądze unijne. To bardzo zła wiadomość dla możliwości rozwoju gospodarczego, gdyż wiadomo, iż Niemcy nie będę w Polsce kreować produkcji konkurencyjnej. Będą nas traktować jedynie jako hurtownię, dostawcę części zamiennych, ewentualnie surowców.

Podsumowując. Nie ma żadnego ożywienia gospodarczego. Jesteśmy w fazie stagnacyjnej gospodarki, zamierają inwestycje, pieniędzy brakuje właściwie na wszystko. Oczywiście oprócz premii, zarówno dla urzędników samorządowych, jak i dla urzędników rządowych. W ostatnich kilku latach poszło na to ponad 300 milionów złotych – jak podaje prasa.

Janusz Szewczak

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook