Jedynie prawda jest ciekawa


Trzeba zbadać niepokojące sygnały

14.10.2011

Tę sprawę należy zbadać – tak o liczbie głosów oddanych w sposób nieważny mówi portalowi Stefczyk.info doktor Jacek Kloczkowski z Ośrodka Myśli Politycznej. Jego zdaniem w tym przypadku należy stosować metodę ograniczonego zaufania.

- Na pierwszy rzut oka duża liczba głów nieważnych może wydawać się mało znacząca. Można by do całej sprawy podejść pobłażliwie, stwierdzając, że zawsze jest pewna grupa ludzi oddających głos w sposób nieważny – tłumaczy politolog. Zaznacza, że niepokojąca jest jednak skala zjawiska. - To przecież nie jest margines.

I rzeczywiście, z danych PKW wynika, że w wyborach parlamentarnych głosów oddanych w sposób nieważny było aż 700 tysięcy. To 4,5 procent wszystkich głosów.
- Polskie głosowanie nie jest aż tak skomplikowane, żeby tym tłumaczyć tak dużą liczbę głosów nieważnych. To nie jest rzeczy do bagatelizowania – zaznacza nasz rozmówca.

Kloczkowski wskazuje, że są również inne powody, by sprawą się zająć na poważnie.
- Jak wynika z analizy rozkładu głosów nieważnych przygotowanej przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z PAN, głosy takie kumulują się na konkretnych obszarach Polski. To już jest mocno zagadkowe. Ta sprawa powinna zostać wyjaśniona, choćby dlatego, żeby uciąć wszelkie spekulacje na ten temat – tłumaczy politolog. - Fakt, że dopiero po wielu miesiącach jeden z naukowców zbadał sprawę rozkładu głosów nieważnych z wyborów samorządowych wskazuje, że podobna sprawa nie była przedmiotem refleksji PKW. To kolejny przykład, który dowodzi, że polskie państwo nie działa dobrze. Być może nieprawidłowości wyborcze są po prostu jednym z elementów źle działającego państwa.

W ocenie Jacka Kloczkowskiego największym wrogiem wyjaśnienia całej sprawy jest stanowisko mediów.
- Powtarzają one, że nic takiego, jak fałszerstwo, nie może mieć miejsca, a ktoś, kto twierdzi inaczej jest oszołomem i wietrzy spiski. Tymczasem przykład z Wałbrzycha pokazuje, że fałszerstwo może mieć obecnie miejsce. Oczywiście nie oznacza to, że na pewno doszło do fałszowania wyborów, ale niepokojące sygnały trzeba sprawdzać - zaznacza nasz rozmóca.

W jego ocenie nie należy na razie podważać wiarygodności polskiego państwa.
- Dopóki nie będzie namacalnych dowodów, że doszło do fałszowania wyborów, należy się powstrzymać przed ogłaszaniem, że państwo straciło wiarygodność. W tej sprawie należy raczej stosować metodę ograniczonego zaufania. Ona powinna powodować, że każde niepokojące sygnały będzie się weryfikować, a nie przechodzić nad nimi do porządku dziennego, czy atakować tych, którzy mają w tej sprawie wątpliwości.

saż
[Fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook