Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie mogliśmy dalej żyrować tej fikcji"

20.09.2013

Rozmowa z rzecznikiem przewodniczącego "Solidarności" Markiem Lewandowskim.

Stefczyk.info: strona związkowa, zgodnie z zapowiedzią, nie wzięła udziału w obradach Komisji Trójstronnej. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz po rozmowach w Komisji apelował o zmianę państwa decyzji i powrót do rozmów. Mówił także, że jest do dyspozycji związkowców. Jak pan ocenia te słowa?

Marek Lewandowski: Mówiliśmy już w oświadczeniu, że ta formuła dialogu się wyczerpała. Odejście ministra pracy jest natomiast jednym z warunków naszego powrotu do rozmów. Myśmy zatem liczyli raczej na gotowość ministra do odejścia, a nie do dialogu. Uważamy, że ten minister nic nie może. On nie wywiązuje się ze swoich podstawowych obowiązków. Największe nasze zarzuty dotyczą tego, że nie wniósł na posiedzenie Komisji nowelizacji kodeksu pracy, nie zwołał mimo deklaracji kolejnego posiedzenia Komisji Trójstronnej jeszcze przed głosowaniem. A potem zwołał posiedzenie już po decyzji Sejmu i to w zupełnie innej sprawie. To są bardzo poważne zarzuty wobec niego. Tak nie wolno postępować, ani organizować prac Komisji. W naszej ocenie on od dłuższego czasu poukładał się w Komisji z pracodawcami, przeciwko związkom. Myśmy więc nie mogli dalej żyrować tej fikcji. Odejście ministra jest istotnym elementem powrotu do normalności.

Związki mają jakieś wymierne pozytywne skutki pracy w Komisji?

Gdyby przeanalizować sześć lat istnienia Komisji to widać, że strona związkowa niczego nie "ugrała". Ten dialog polega na tym, że władza informuje nas, jakie podjęła decyzje i co zamierza zrobić. A my chcemy, by najważniejsze sprawy dla ludzi, których reprezentujemy - pracowników, bezrobotnych itd, były z nami uzgadniane. Obecnie jesteśmy jedynie informowani. Innego dialogu byśmy chcieli.

Apelujecie również o zmiany w kodeksie pracy.

Wciąż oczekujemy wycofania się rządu ze zmian w kodeksie pracy. Bez tego oraz dymisji ministra Kosiniaka-Kamysza "Solidarność" nie wrócić do Komisji. Nic się na razie nie zmieniło. Żądamy również ujawnienia taśm z posiedzenia Komisji Trójstronnej z 24 kwietnia. Wtedy spotkaliśmy się z premierem i po raz pierwszy rozmawialiśmy o kodeksie pracy. Obiecaliśmy sobie również kilka rzeczy. Nasze wyjście z Komisji ma swoje źródło również w tamtym kwietniowym posiedzeniu. Minister pracy ujawnił taśmy z czerwca, ale nie ruszył taśm z kwietnia. To jest kolejny zarzut do niego. Oczekujemy, że upubliczni nagrania z posiedzenia z udziałem premiera.

Wyjście związków z Komisji jest dla rządu jakimś ciosem? Byliście państwo potrzebni władzy do czegoś?

Przez sześć lat byliśmy ogrywani, a nic nam się nie udało załatwić. Tymczasem gdy przyjmowany był pakiet antykryzysowy podpisaliśmy obietnice rządu, że w zamian za zgodę na rządowe rozwiązania powstanie droga dojścia płacy minimalnej do poziomu 50 procent przeciętnego wynagrodzenia. To jednak się nie stało. Rząd obiecał nam kilka rzeczy, oszukał nas. Dziś władza mówi, że przecież myśmy się na te rozwiązania już zgodzili, a teraz z nimi walczymy. Zaufanie buduje się latami, ale stracić je można szybko. Przy tej władzy, przy takiej Komisji, przy takich organizacjach pracodawców o żadnym zaufaniu nie może być mowy. Musimy na nowo zdefiniować i zbudować dialog społeczny w Polsce.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook