Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie mogliśmy dalej żyrować tej fikcji"

20.09.2013

Rozmowa z rzecznikiem przewodniczącego "Solidarności" Markiem Lewandowskim.

Stefczyk.info: strona związkowa, zgodnie z zapowiedzią, nie wzięła udziału w obradach Komisji Trójstronnej. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz po rozmowach w Komisji apelował o zmianę państwa decyzji i powrót do rozmów. Mówił także, że jest do dyspozycji związkowców. Jak pan ocenia te słowa?

Marek Lewandowski: Mówiliśmy już w oświadczeniu, że ta formuła dialogu się wyczerpała. Odejście ministra pracy jest natomiast jednym z warunków naszego powrotu do rozmów. Myśmy zatem liczyli raczej na gotowość ministra do odejścia, a nie do dialogu. Uważamy, że ten minister nic nie może. On nie wywiązuje się ze swoich podstawowych obowiązków. Największe nasze zarzuty dotyczą tego, że nie wniósł na posiedzenie Komisji nowelizacji kodeksu pracy, nie zwołał mimo deklaracji kolejnego posiedzenia Komisji Trójstronnej jeszcze przed głosowaniem. A potem zwołał posiedzenie już po decyzji Sejmu i to w zupełnie innej sprawie. To są bardzo poważne zarzuty wobec niego. Tak nie wolno postępować, ani organizować prac Komisji. W naszej ocenie on od dłuższego czasu poukładał się w Komisji z pracodawcami, przeciwko związkom. Myśmy więc nie mogli dalej żyrować tej fikcji. Odejście ministra jest istotnym elementem powrotu do normalności.

Związki mają jakieś wymierne pozytywne skutki pracy w Komisji?

Gdyby przeanalizować sześć lat istnienia Komisji to widać, że strona związkowa niczego nie "ugrała". Ten dialog polega na tym, że władza informuje nas, jakie podjęła decyzje i co zamierza zrobić. A my chcemy, by najważniejsze sprawy dla ludzi, których reprezentujemy - pracowników, bezrobotnych itd, były z nami uzgadniane. Obecnie jesteśmy jedynie informowani. Innego dialogu byśmy chcieli.

Apelujecie również o zmiany w kodeksie pracy.

Wciąż oczekujemy wycofania się rządu ze zmian w kodeksie pracy. Bez tego oraz dymisji ministra Kosiniaka-Kamysza "Solidarność" nie wrócić do Komisji. Nic się na razie nie zmieniło. Żądamy również ujawnienia taśm z posiedzenia Komisji Trójstronnej z 24 kwietnia. Wtedy spotkaliśmy się z premierem i po raz pierwszy rozmawialiśmy o kodeksie pracy. Obiecaliśmy sobie również kilka rzeczy. Nasze wyjście z Komisji ma swoje źródło również w tamtym kwietniowym posiedzeniu. Minister pracy ujawnił taśmy z czerwca, ale nie ruszył taśm z kwietnia. To jest kolejny zarzut do niego. Oczekujemy, że upubliczni nagrania z posiedzenia z udziałem premiera.

Wyjście związków z Komisji jest dla rządu jakimś ciosem? Byliście państwo potrzebni władzy do czegoś?

Przez sześć lat byliśmy ogrywani, a nic nam się nie udało załatwić. Tymczasem gdy przyjmowany był pakiet antykryzysowy podpisaliśmy obietnice rządu, że w zamian za zgodę na rządowe rozwiązania powstanie droga dojścia płacy minimalnej do poziomu 50 procent przeciętnego wynagrodzenia. To jednak się nie stało. Rząd obiecał nam kilka rzeczy, oszukał nas. Dziś władza mówi, że przecież myśmy się na te rozwiązania już zgodzili, a teraz z nimi walczymy. Zaufanie buduje się latami, ale stracić je można szybko. Przy tej władzy, przy takiej Komisji, przy takich organizacjach pracodawców o żadnym zaufaniu nie może być mowy. Musimy na nowo zdefiniować i zbudować dialog społeczny w Polsce.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook