Jedynie prawda jest ciekawa


Nie ma woli prowadzenia spraw o obrazę uczuć religijnych

10.08.2012

W postanowieniu z 8 sierpnia 2012 r. o oddaleniu zażalenia mieszkańca Bielska – Białej na postanowienie Prokuratury Rejonowej w Bielsku – Białej o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie obrazy uczuć religijnych (art. 196 kk) sędzia Sądu Rejonowego w Bielsku – Białej Radosław Molenda uzasadnia swoją decyzję następująco - Charakterystyka wypowiedzi (...) wskazuje wprost nie ma ona na celu obrazę uczuć religijnych, a jedynie wskazanie rzeźb określonych postaci – Lenina, JP II jako przedmiotów kultu. Służy temu wprost dodanie po jedynie przykładowym wyliczeniu, frazy „innych złotych cielców” – czytamy.

Sprawa, którą w Polsce kończy wspomniane postanowienie rozpoczęła się w lutym. Mieszkaniec Bielska – Białej poczuł się urażony zamieszczaniem na łamach telegazety TVP S.A. treści, które obrażają uczucia religijne tysięcy Polaków. Zdecydował się na złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa licząc, że w ramach misji telewizji publicznej utrzymywanej w znacznej części z pieniędzy podatników nie leży promowanie szowinistycznych i nietolerancyjnych postaw, które naruszają prawo do wolności religijnej. Zawiadamiający poprosił też posłów KP PiS o złożenie w tej sprawie interpelacji poselskiej.

9 marca br. poseł KP PiS Anna Sobecka wystosowała interpelację poselską (nr 3131), w której czytamy: „(…) na stronie telegazety TVP ukazał się obraźliwy komentarz, w którym znieważono osobę błogosławionego papieża Jana Pawła II, określając go złotym cielcem oraz porównując rzeźbę z jego wizerunkiem do podobizny Włodzimierza Lenina, w następujących słowach: ˝53 rocz, sama sobie postaw w salonie główki Lenina, JPII i innych złotych cielców˝. Ten tekst wzbudził oburzenie wielu katolików w Polsce. Ponadto wyżej przytoczony komentarz opublikowany za zgodą administratora telegazety znieważył przedmiot powszechnej czci religijnej”.

Bielska prokuratura w swoim postanowieniu o odmowie wszczęcia dochodzenia udawała, że nie jest w stanie w sposób bezsprzeczny rozwikłać skrótu „JP II” lub „JP2”. Bielski Sąd poszedł o krok dalej. W imieniu nieustalonego sprawcy porównania Jana Pawła II do Lenina Sąd tłumaczy jego zamiary, mimo że prokuratura nie ustaliła jego danych osobowych, o takie nie wystąpiła ani go w związku z tym nie przesłuchała w żadnym charakterze. Jednocześnie bielski sąd zamiata sprawę pod dywan, pomimo że po interpelacji poselskiej sprawa stała się kwestią ogólną a nie dotyczącą jednostki, co zresztą potwierdza w tekście poseł Sobecka najwyraźniej również mająca poczucie obrazy jej uczuć religijnych.

SSR w Bielsku – Białej Radosław Molenda w zdumiewającym postanowieniu stwierdza, że aby ustalić czy dana wypowiedź jest obelżywa należy ocenić ją poprzez uwzględnienie modelowego wzorca przeciętnego członka danej grupy wyznaniowej. Gdyby zapytać przeciętnego Kowalskiego o to czy wymiar sprawiedliwości jest skorumpowany, to czy odpowiedź byłaby miarodajna i zadowalająca dla wydawania kategorycznych sądów przez SSR Molendę w innych sprawach? Kowalski uznałby, również uznaniowo jak sędzia Molenda, że wymiar sprawiedliwości jest skorumpowany. Koniec i kropka!

Wracając do głównego wątku. Artykuł 196 kk w sposób jasny ma na celu zwalczanie ksenofobii i postaw, które są sprzeczne nie tylko z interesem wierzących Polaków ale i wpisuje się w standardy wolności religijnej stosowane w Unii Europejskiej. Trzeba przypomnieć, że kilkanaście lat temu obiektem wyszydzania religijnego w Danii stali się Muzułmanie. Po masowych protestach tej grupy religijnej premier tego europejskiego kraju musiał w sposób publiczny na arenie międzynarodowej przepraszać za nietolerancję niektórych środowisk nieprzychylnych Islamowi. W Polsce po artystycznych występach  Adama „Nergala” Darskiego z publicznym darciem Biblii szerzy się państwowy nihilizm.

W bielskiej prokuraturze rozpatrywane jest również moje zawiadomienie dotyczące nawoływania przez Ruch Palikota do palenia Biblii – co moim zdaniem wyczerpuje znamiona przestępstw z art. 196 kk oraz 256 kk – bowiem nawiązuje do totalitarnych metod i praktyk systemów totalitarnych. To daje podstawę do wszczęcia postępowania w przedmiocie delegalizacji partii Janusza Palikota. Niedawno warszawska prokuratura uznała również, że zawiadomienie posła KP PiS Marcina Mastalerka w sprawie promowania spaczonych idei totalitarnych poprzez promowanie zbrodniarza Feliksa Dzierżyńskiego na pochodzie 1-majowym zorganizowanym przez SLD nie ma charakteru promowania komunizmu. Można sobie zdać pytanie czy jeśli ktoś będzie nosił na innym wiecu transparent z wizerunkiem nazistowskiego odpowiednika Dzierżyńskiego Heinricha Himmlera to będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej czy pozostawiony w spokoju podobnie do piewców czerwonego kata?

Zapowiedź posła PiS Marcina Mastalerka dotycząca uszczegółowienia zapisu art 256 kk jest krokiem w dobrym kierunku. Jednak trzeba wskazać jasno, że poza zapisanym prawem ważne jest jego stosowanie.

12 lat temu pierwsze zapytanie poselskie w sprawie stosowania art. 256 Kodeksu karnego złożył poseł Adam Słomka (nr 2192), cyt. „W związku z uzyskanymi przeze mnie - za pośrednictwem Stowarzyszenia ˝Młodzi Konfederaci˝ - niepokojącymi informacjami*) o wzmożonej aktywności organizacji społecznych i osób fizycznych łamiących art. 256 K.k., cyt.: ˝Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój ...˝ zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jak wygląda wykorzystywanie w praktyce prokuratorskiej oraz sądowej ww. przepisu?

2. Czy w praktyce sądowej do dnia dzisiejszego zapadł choć jeden wyrok na podstawie art. 256 K.k. od czasu ostatniej nowelizacji Kodeksu karnego ustanawiającej ten przepis - wobec osób lub organizacji społecznych propagujących treści gloryfikujące komunizm? (...)”.

W odpowiedzi ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński wskazał, że tylko jedno  dochodzenie dotyczyło propagowania komunizmu, w którym odmówiono wszczęcia postępowania, cyt.: „1 Ds 540/99 Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów - w sprawie propagowania totalitarnego ustroju państwa w Statucie Deklaracji Programowej Związku Komunistów Polskich ˝Proletariat˝ - w sprawie tej odmówiono wszczęcia postępowania przygotowawczego (postanowienie prawomocne)”

Słomka 17 września 2011 r. jako kandydat do Senatu RP uczestniczył w legalnym wiecu wyborczym pod katowickim pomnikiem „wdzięczności armii ZSRR”. Dosyć słusznie namalowano na nim zrównane symbole sierpa i młota ze swastyką. Mimo istniejącej i nieuchylonej uchwały Rady Miasta Katowce z początku lat 90-tych XX w. - okupacyjny pomnik stoi. To samo dotyczy m.in. pomnika w Nowym Sączu czy warszawskich „czterech śpiących”. A były poseł za „artystyczną” formę protestu w tej sprawie ma być sądzony.

Wracając do postanowienia bielskiego sądu. Mieszkaniec Bielska – Białej, który stara się działać w interesie osób wierzących zapowiada, że po wystąpieniu do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję w tej sprawie będzie skarżył Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Skoro nie można wyegzekwować na gruncie krajowym poszanowania dla praw większości, które do tego nie naruszają praw mniejszości wyznaniowych lub ateistów, to czas poprzez międzynarodowy nacisk wymóc w Polsce aktywniejszą walkę z nietolerancję religijną. Wypada liczyć, że zamiast stosowania tolerancji religijnej i politycznej w rozumieniu Chińskiej Republiki Ludowo – Demokratycznej, Korei Północnej czy Kuby, polski wymiar sprawiedliwości - utrzymywany również dzięki podatkom zawiedzionego niezrozumiałym postępowaniem katolika z Bielska – Białej – wykrzesze  minimum zainteresowania dla egzekwowania praw obywateli RP.

 

sad

sad2

Paweł Czyż

[fot. wikipedia.pl]

Czytaj też: Papieża można znieważyć tylko obiektywnie

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook