Jedynie prawda jest ciekawa


„Nie honorować komunistycznych zbrodniarzy”

30.12.2013

Rozmowa z posłem PiS Bartoszem Kownackim, członkiem komisji obrony.

Stefczyk.info: „Nasz Dziennik” informuje, że chce Pan, by komisja obrony narodowej zajęła się pogrzebami byłych komunistycznych wojskowych, którzy z honorami są grzebani na warszawskich Powązkach wojskowych. Dlaczego?

Bartosz Kownacki: Mój wniosek o zwołanie komisji w tej sprawie wynika z faktu, że na Powązkach wojskowych, jednej z najważniejszych nekropolii w Polsce, są chowani zbrodniarze komunistyczni. Oni są chowani za pieniądze publiczne, z honorową asystą wojskową. To jest rzecz, która w wolnej Polsce, w niepodległym kraju nie powinna mieć miejsca. To jest jakiś chichot historii, żeby np. Florian Siwicki, współtwórca stanu wojennego, był chowany na Powązkach za publiczne pieniądze z honorami.

Kto odpowiada za te praktyki?

Cmentarz jest nekropolią komunalną, więc pozostaje w gestii prezydent Warszawy. To ona podejmuje decyzje, jednak pełni w tej procedurze jedynie funkcje formalne. Wpływ na Powązki mają odpowiednie instytucje, w tym MON, KPRM. De facto te urzędu podejmują decyzje. Z ramienia MON głos rozstrzygający ma Dowódca Garnizonu Warszawa. To on opiniuje wnioski i przekazuje je do realizacji. Chcemy zatem ustalić, jak to jest, że dowódca dopuszcza do tego problemu. Potrzebna jest refleksja przy podejmowaniu takich decyzji. Szczególnie, że część tych postaci, których dotyczy ta sprawa, to nie są ludzie anonimowi. Oni są dobrze znani historykom, czy ludziom żyjącym w tamtych czasach. Nie może być zgody na honory i asystę wojskową za publiczne pieniądze. To jest oczywiste.

Jak widać nie dla wszystkich.

Skoro szef MON, dowódca stołecznego garnizonu tego nie czuje, to ja wniosłem o zwołanie komisji obrony w tej sprawie. Chcę, by resort wypowiedział się w tej sprawie. Chcę wiedzieć, czy MON widzi w tej sprawie coś niestosownego, co zamierza zrobić. Mam nadzieję, że zwołanie tego posiedzenia będzie czymś oczywistym.

To nie jest jeszcze pewne?

Na koniec roku w komisji zawsze formułujemy plany na kolejny rok. Obecnie z mojej strony wyszła inicjatywa, by komisja zajęła się właśnie pogrzebami. Liczę, że nie będzie żadnej obstrukcji w tej sprawie ze strony władz komisji. Jeśli jednak będzie sprzeciw, będę wnosił o to samo w trybie regulaminowym, ale taka sytuacja świadczyłaby bardzo źle o członkach władz komisji.

Pojawią się na pewno zarzuty, że Pan nie daje spokoju biednym starym żołnierzom i nawet po ich śmierci ich niepokoi...

Na razie chodzi nie o tych, którzy umarli, ale o tych, którzy żyją. Ja im nie odmawiam prawa do pochówku, pogrzebu itd. Jednak nikt nie musi być chowany za pieniądze publiczne. A dodatkowo prawda historyczna, ocena naszej historii, szacunek do tych, którzy walczyli o wolną Polskę, wymaga tego, by nie zakłamywać historii. To jest fatalna lekcja dla następnych pokoleń. Weźmy przykład z tego, co robią organizacje żydowskie, np. w sprawie zbrodniarzy żydowskich. Oni, choć mają często ponad 90 lat, są wciąż ścigani i stawiani przed sądem. Ja się natomiast domagam jedynie tego, by władze niepodległego państwa nie honorowały tych ludzi.

Rozmawiał TK
[Pogrzeb F.Siwickiego. Fot. klubgeneralow.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook