Jedynie prawda jest ciekawa


„Nie honorować komunistycznych zbrodniarzy”

30.12.2013

Rozmowa z posłem PiS Bartoszem Kownackim, członkiem komisji obrony.

Stefczyk.info: „Nasz Dziennik” informuje, że chce Pan, by komisja obrony narodowej zajęła się pogrzebami byłych komunistycznych wojskowych, którzy z honorami są grzebani na warszawskich Powązkach wojskowych. Dlaczego?

Bartosz Kownacki: Mój wniosek o zwołanie komisji w tej sprawie wynika z faktu, że na Powązkach wojskowych, jednej z najważniejszych nekropolii w Polsce, są chowani zbrodniarze komunistyczni. Oni są chowani za pieniądze publiczne, z honorową asystą wojskową. To jest rzecz, która w wolnej Polsce, w niepodległym kraju nie powinna mieć miejsca. To jest jakiś chichot historii, żeby np. Florian Siwicki, współtwórca stanu wojennego, był chowany na Powązkach za publiczne pieniądze z honorami.

Kto odpowiada za te praktyki?

Cmentarz jest nekropolią komunalną, więc pozostaje w gestii prezydent Warszawy. To ona podejmuje decyzje, jednak pełni w tej procedurze jedynie funkcje formalne. Wpływ na Powązki mają odpowiednie instytucje, w tym MON, KPRM. De facto te urzędu podejmują decyzje. Z ramienia MON głos rozstrzygający ma Dowódca Garnizonu Warszawa. To on opiniuje wnioski i przekazuje je do realizacji. Chcemy zatem ustalić, jak to jest, że dowódca dopuszcza do tego problemu. Potrzebna jest refleksja przy podejmowaniu takich decyzji. Szczególnie, że część tych postaci, których dotyczy ta sprawa, to nie są ludzie anonimowi. Oni są dobrze znani historykom, czy ludziom żyjącym w tamtych czasach. Nie może być zgody na honory i asystę wojskową za publiczne pieniądze. To jest oczywiste.

Jak widać nie dla wszystkich.

Skoro szef MON, dowódca stołecznego garnizonu tego nie czuje, to ja wniosłem o zwołanie komisji obrony w tej sprawie. Chcę, by resort wypowiedział się w tej sprawie. Chcę wiedzieć, czy MON widzi w tej sprawie coś niestosownego, co zamierza zrobić. Mam nadzieję, że zwołanie tego posiedzenia będzie czymś oczywistym.

To nie jest jeszcze pewne?

Na koniec roku w komisji zawsze formułujemy plany na kolejny rok. Obecnie z mojej strony wyszła inicjatywa, by komisja zajęła się właśnie pogrzebami. Liczę, że nie będzie żadnej obstrukcji w tej sprawie ze strony władz komisji. Jeśli jednak będzie sprzeciw, będę wnosił o to samo w trybie regulaminowym, ale taka sytuacja świadczyłaby bardzo źle o członkach władz komisji.

Pojawią się na pewno zarzuty, że Pan nie daje spokoju biednym starym żołnierzom i nawet po ich śmierci ich niepokoi...

Na razie chodzi nie o tych, którzy umarli, ale o tych, którzy żyją. Ja im nie odmawiam prawa do pochówku, pogrzebu itd. Jednak nikt nie musi być chowany za pieniądze publiczne. A dodatkowo prawda historyczna, ocena naszej historii, szacunek do tych, którzy walczyli o wolną Polskę, wymaga tego, by nie zakłamywać historii. To jest fatalna lekcja dla następnych pokoleń. Weźmy przykład z tego, co robią organizacje żydowskie, np. w sprawie zbrodniarzy żydowskich. Oni, choć mają często ponad 90 lat, są wciąż ścigani i stawiani przed sądem. Ja się natomiast domagam jedynie tego, by władze niepodległego państwa nie honorowały tych ludzi.

Rozmawiał TK
[Pogrzeb F.Siwickiego. Fot. klubgeneralow.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook