Jedynie prawda jest ciekawa


Rybiński: Nie da się latać za 99 złotych!

06.08.2012

Profesor Krzysztof Rybiński, były wiceszef NBP w rozmowie z portalem wPolityce.pl i Stefczyk.info twierdzi, komentując sprawę Amber Gold twierdzi, że Polacy zbyt łatwo dają się oszukać.

  wPolityce.pl, Stefczyk.Info: Jak Pan ocenia sprawę Amber Gold? To piramida finansowa czy spisek przeciw biznesmenowi? 

Krzysztof Rybiński: Tego nie wiem. Z całą pewnością mogę jednak powiedzieć, że po dwudziestu latach pracy na rynkach finansowych, w różnej roli: regulatora i uczestnika, dobrze wiem, że w dzisiejszych warunkach nie istnieje możliwość zaoferowania lokaty na 16 czy 20 procent. W związku z tym, taki produkt musi być obarczony znacznym ryzykiem. To może być ryzyko różnego rodzaju, ale że ono jest, tego jestem pewny. Jaki jest charakter tego ryzyka, tego nie wiem. Czy to jest piramida finansowa, czy spekulacja – nie umiem powiedzieć. Po to drugie sięgały i nadal sięgają wielkie banki. Ryzyko polega na tym, że gdy się uda, to one zyskują, a jak się nie uda, to klienci tracą pieniądze. Po ofercie Amber Gold było widać od początku, że to jest bardzo ryzykowna inwestycja.

 

Komisja Nadzoru Finansowego działała więc słusznie?

Gdybym dziś był członkiem KNF (a byłem członkiem Komisji przez dwa lata), starałbym się doprowadzić do podjęcia działań dużo wcześniej i na dużo szerszą skalę. Choć Amber Gold nie podlega wprost nadzorowi KNF, to jednak uważam, że poprzez edukację i pokazywanie z jakim wielkim ryzykiem wiąże się lokowanie pieniędzy w tego typu instrumenty finansowe, Komisja powinna działać wcześniej.

 

Prezes Amber Gold tłumaczył na konferencji, że odbywa się atak instytucji państwowych na jego firmę, a OLT (którego Amber Gold był właścicielem) miało przeszkadzać LOT-owi. Przekonują pana te wyjaśnienia?

Bardzo bym chciał, żeby prywatnemu biznesmenowi w Polsce udało się stworzyć prężną instytucję finansową czy prężną linię lotniczą, która z sukcesami latałaby po polskim niebie. Jednak w tym przypadku jest inaczej. Byliśmy z żoną jednymi z ostatnich klientów OLT. Lecieliśmy do Goleniowa i z powrotem. W samolocie zastanawialiśmy się jak to jest możliwe, że kupiliśmy bilety za 99 złotych, kiedy sama opłata lotniskowa na Okęciu wynosi 60 złotych, a jeszcze na pokładzie zaserwowano nam poczęstunek. Biznesowo po prostu nie mogło to funkcjonować. Nie wiem jak to miało zarabiać pieniądze i kiedy oraz jaka była strategia inwestycyjna, bo mnie to nie interesowało. Jednak jeśli ktoś jest starym wyjadaczem, jak ja, i spojrzy na kilka szczegółów, wie od razu, że taka inicjatywa nie ma szans funkcjonowania w dłuższej perspektywie. I nie mam pojęcia czy chodzi o oszustwo, błąd biznesowy czy może raczej głupotę lub ślepotę. Ale po prostu nie da się latać na polskim niebie za 99 złotych i jeszcze na tym zarabiać. Nie można także oferować bezpiecznej lokaty na 16 procent. Niestety wykształcenie finansowe na wysokim poziomie ma może promil osób, więc 99,9 procenta Polaków można nabić w butelkę.

 Rozmawiała DLOS

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook