Jedynie prawda jest ciekawa


Nie chodzi o wygraną, ale obalenie SYSTEMU

03.10.2011

„To nie jest system władzy, w którym chce się uczestniczyć. Nie chcemy wskakiwać do szamba – chcemy je odpompować” – pisze o nachodzących wyborach Wojciech Cejrowski.

Nie po to chodzimy na wybory, żeby wygrywać. Zawsze przegrywamy – pisze w swoim dzienniku pokładowym znany podróżnik Wojciech Cejrowski. Zaznacza, że obecna ordynacja wyborcza powoduje, że „ci od żłobu” nas ogrywają.

Wybory zdaniem Cejrowskiego służą organizowaniu się, zwieraniu szeregów. Wybory są dla nas TERMINEM, na który musimy zdążyć z różnymi rzeczami. Podobnie jak student nie nauczyłby się nigdy, gdyby nie miał zadanego z góry terminu egzaminu, tak i Polak nie zebrałby się w sobie, w grupę, do roboty, gdyby nie miał terminu wyborów – zaznacza podróżnik.

Zdaniem Wojciecha Cejrowskiego przyszłą przegraną nie powinniśmy się przejmować. Bo wygrywamy gdzie indziej – wygrywamy PRZED wyborami, bo się zbieramy do kupy, bo odżywają związki, a usychają waśnie – zaznacza. Podkreśla, że cieszy się z „powstania różnych środowisk, z „Solidarnych 2010”, z kibicowskich niepodległych armii, z „Gazety Polskiej Codziennie”, z kilku biskupów, którzy zaczęli mówić Non possumus”. Jest mi wesoło, bo widzę, jak każdego dnia przedwyborczego wygrywamy kolejne rzeczy i kolejnych ludzi dla naszej sprawy – przyznaje Cejrowski.

Zdaniem podróżnika, wygranie wyborów przy obecnym sposobie funkcjonowania polityki nie powinno być celem. Przy tej ordynacji, przy tej konstytucji, przy tym SYSTEMIE nie chodzi o zwycięstwo wyborcze, czyli o wejście do systemu, ale o jego OBALENIE. To nie jest system władzy, w którym chce się uczestniczyć. Nie chcemy wskakiwać do szamba – chcemy je odpompować – pisze dosadnie Cejrowski.

Podróżnik zaznacza, że dziś chodzi o poszerzanie wolności. Wolność rozumiana jako pewna przestrzeń, w której się człowiek swobodnie czuje i ma dość miejsca na wzrastanie, na rozprzestrzenianie się gospodarcze, ideowe, intelektualne, biologiczne. Wolność to przestrzeń, w której masz swobodę. Władza ci się nie wchrzania w twoją przestrzeń, procedury ci się nie wchrzaniają. Możesz powrzeszczeć, że nie cierpisz Michnika i chciałbyś, żeby przeprosił za ojca i brata, a przy okazji za Jedwabne. (bo to właśnie tacy ojcowie i bracia Jedwabne organizowali). Możesz krzyknąć sobie swobodnie i bezkarnie MATOŁ! pod adresem premiera, który – obiektywnie rzecz biorąc – zupełnie swobodnie wypełnia to słowo. Możesz – na tym polega wolność. Możesz, a nie musisz – na tym polega wolność – kwituje podróżnik.

Kończąc swój wpis zaznacza, że każdy powinien przygotować sobie bilans wolności o przymusu. Co Ci wyszło? Wolność czy niemożność? – pyta Cejrowski.

saż/Cejrowski.com

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook