Jedynie prawda jest ciekawa

Nie bójcie się pamięci o Żołnierzach Wyklętych!

16.07.2017

O godne czczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych zaapelował prezes IPN (Instytutu Pamięci Narodowej) Jarosław Szarek do władz Włodawy, gdzie w niedzielę pochowano szczątki Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb. Prezes IPN zwrócił uwagę, że na ulicach Włodawy zabrakło choćby jednej biało-czerwonej flagi.

Na cmentarzu wojennym we Włodawie zostały pochowane szczątki Leona Taraszkiewicza ps. Jastrząb, ekshumowane w listopadzie ub. roku, z grobu znajdującego się na cmentarzu w Siemieniu (Lubelskie). Szczątki Taraszkiewicza zostały złożone w mogile będącej także symbolicznym grobem jego brata - również żołnierza WiN - Edwarda Taraszkiewicza ps. "Żelazny", którego faktyczne miejsce pochówku jest nieznane.

"Nie bójcie się tej pamięci! Dlaczego na tych ulicach, którymi dzisiaj maszerowaliśmy, władze Włodawy nie wywiesiły ani jednej biało-czerwonej flagi? Dlaczego?" - pytał Szarek.

"Nie bójcie się tej pamięci, bo z tą pamięcią i tymi bohaterami nie wygracie. Wasi ludowi spadkobiercy próbowali walczyć przez kilkadziesiąt lat, mieli wszystkie instrumenty i na nic to się zdało. Dzisiaj tutaj wraca w tym ogromnym tłumie ("Jastrząb") - jako bohater. Wracają bracia Taraszkiewiczowie" - podkreślił prezes IPN.

Ponadto przypomniał, że Leon Taraszkiewicz wraca do domu, do swej rodzinnej Włodawy po 70 latach od śmierci. "Dzisiaj to jest zwycięski dzień, zwycięstwa prawdy nad kłamstwem" – powiedział. Zapewnił, że IPN nie spocznie, nim nie znajdzie brata "Jastrzębia" - Edwarda Taraszkiewicza, jak i wielu innych żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy do dziś nie mają swoich grobów. "Oni nie zgodzili się na tą komunistyczną niewolę" - zaznaczył.

Jego zdaniem, do dzisiaj są "obszary zatrute przez to dziedzictwo" komunistycznej rzeczywistości, które to dziedzictwo należy odrzucić. Szarek powiedział, że w powojennej rzeczywistości byli tacy, są tacy co "udają się na kursy padania na kolana", uczą dzieci kłamać, a "świątynie wolności są zamieniane na pchli targ". "Ale są tacy ludzie, którzy temu się sprzeciwiają i do takich ludzi należał nie tylko Leon Taraszkiewicz - Jastrząb, ale całe to pokolenie" - zaznaczył Szarek.

PAP/MBB

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook