Jedynie prawda jest ciekawa


Newsweekowy strach przed Polską

18.03.2014

Patriotyzm umarł? Żadnych złudzeń, panie i panowie. Biało-czerwona to najlepsza odpowiedź na dzisiejsze czasy.

Wydarzenia na Krymie, słowna (i, niestety, czynna) agresja Władimira Putina, coraz bardziej jaskrawe poczucie zagrożenia, a wreszcie zmiana nastawienia także w polskim rządzie – wszystkie te klocki złożyły się na powrót dyskusji o tym, czym jest patriotyzm i jak go przeżywać.

Lewicowo-liberalne media, na co dzień niechętne i wykrzywiające twarz do wszystkiego, co związane z biało-czerwoną, mają spory problem. Jak reagować na prężącego muskuły Putina, jak opowiadać o strachu i emocjach polsko-rosyjskich (z historią w tle), by równocześnie nie wpaść w buty prawicy.

Przykład próbuje dać „Newsweek”. W najnowszym wydaniu poza na poły błazeńską deklaracją Macieja Maleńczuka, który deklaruje chęć oddania zdrowia i życia za Polskę, mamy dwie rozmowy, które dobrze ilustrują problem. Pierwsza z nich to wywiad z Jakubem Gierszałem, aktorem „Pokolenia 89”, który całe swoje dzieciństwo przeżył w Niemczech. Drugi – rozmowa z grupą maturzystów, którzy stoją u progu dorosłości.

Bliźniacze to teksty. Prowadzący rozmowę skutecznie suflują odpowiedzi: by odciąć się od „prawicowej” wizji historii, by historię wyrzucić na śmietnik, by patriotyzm definiować w postaci sprzątania po swoim psie i jeżdżenia ze skasowanym biletem w autobusie. Ot, skoro mamy politykę ciepłej wody w kranie, to i patriotyzm powinien być na jej miarę: letni, bez poświęceń.

Proszę spojrzeć na kilka wycinków. Moda na historię?

„Właściwe ledwo to zauważyłem. Politycy chyba nie wiedzą, jak nikłe jest przełożenie ich planów na życie młodych ludzi. (…) Organizowano wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejmu. Nigdy nie pojechałem.”

Patriotyzm dziś?

„Jak słyszę „patriotyzm”, to od razu wyświetla mi się skojarzenie „polityka” i nabieram podejrzeń. W moim rozumieniu to prosta sprawa: najważniejszy jest człowiek, szacunek dla jego pochodzenia i wolności. (…) Patriotyzm nie przejawia się w pochodach, marszach, śpiewaniu, a raczej w poczuciu, że jesteśmy rówieśnikami z takiej samej gliny. Nikt z nas nie wyciąga flagi 2 maja, nikt nie idzie na demonstrację 11 listopada. Mazurek Dąbrowskiego to stanie w szkole na apelu, który trzeba odbębnić.”

Gotowość do śmierci za kraj?

„Oglądam czasem niemiecką telewizję i nie słyszałem, by przeprowadzano takie badanie: czy ty, Helmucie, jesteś gotowy oddać życie za ojczyznę?”

Wymieniać można długo. Młodzi ludzie, którym albo już się udało, albo za chwilę niewątpliwie uda, osiągnąć sukces w prywatnym życiu, przekonują, że ich pokolenie (ma się rozumieć – całe, bez wyjątków) nie ma nic wspólnego z biało-czerwoną. Że wiosną wiosnę chcą zobaczyć, a nie Polskę, że żaden Putin miłości do biało-czerwonej nie zbudzi, że inne priorytety, ideały i ambicje.

Być może to jakiś wycinek rzeczywistości. Wycinek jednak kompletnie nieadekwatny, nieprawdziwy i przekłamany w stosunku do rzeczywistości. Przezroczyści, oderwani od codziennego sushi redaktorzy „Newsweeka” przepytują młodych licealistów z równie daleko orbitujących artystycznych i elitarnych szkół. Zakładają nogę na nogę, zapalają slima i wyrokują: patrzcie, oto patriotyzm w Polsce: owszem, jest, ale gdzieś w pokoleniu naszych rodziców, dziadków, a nie naszym. Młodzi są ponad to. 

To atrakcyjna wizja codzienności, ale mająca się nijak do realiów. Wystarczy wstać z wygodnych kanap warszawskiego Wilanowa, by zobaczyć, jak patriotyzm pulsuje wśród młodych. Zobaczył to nawet inny mainstreamowy tygodnik „Polityka”, pisząc, że prawica wygrała wojnę o pamięć. Tłumy w Muzeum Powstania Warszawskiego, na marszach ku czci Żołnierzy Wyklętych i historycznych wykładach mówią same za siebie. Kibicowskie oprawy, kult bohaterów, coraz wyżej podnoszona głowa w popkulturze. A sukces "Czasu Honoru", "Kamieni na Szaniec", całego szeregu spektakli, filmów, komiksów i książek? Tylko ślepi, albo zamykający oczy na to, co się dzieje dookoła, mogą oznajmiać z pozycji mentora, że młodzi nie mają dziś nic wspólnego z patriotyzmem. 

Przykro to mówić, ale „Newsweek” bada mickiewiczowską skorupę naszego społeczeństwa i triumfuje, oznajmiając, że patriotyzm jest martwy. Żadnych złudzeń, panie i panowie. Biało-czerwona znów ludzi pociąga, a patrząc na okołowojenne dyskusje przy okazji Putina, nie ma wątpliwości, że to bardzo dobra odpowiedź na dzisiejsze czasy. A chyba jedyna skuteczna.

Marcin Fijołek

[Fo

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook