Jedynie prawda jest ciekawa

Nerwowe ruchy władzy

25.06.2015

Pozostające pod kontrolą państwa PZU inwestuje nagle w sektor bankowy, podlegli politykom urzędnicy nie ustają w wysiłkach zmierzających do demontażu systemu SKOKów, a do Sejmu trafia kolejna, rzekomo antylichwiarska ustawa.

Pozostające pod kontrolą państwa PZU inwestuje nagle w sektor bankowy, podlegli politykom urzędnicy nie ustają w wysiłkach zmierzających do demontażu systemu SKOKów, a do Sejmu trafia kolejna, rzekomo antylichwiarska ustawa. Wokół rynku finansowego i dotyczących go regulacji mamy więc ruch, jakiego nie widziano w Polsce bodaj od początku lat 90.

Wszystko to wzięte razem wygląda bardzo dziwnie. Bo co kieruje Zarządem PZU przy zakupach pakietów akcji banków, które najlepsze lata mają już za sobą? Chęć rozdysponowania nadwyżki, zanim politycy zechcą za nią kupować zniszczone przez siebie kopalnie? A może rekiny bankowości spodziewają się jakichś kłopotów – makroekonomicznych, frankowych? Oby tylko inwestycje naszego największego ubezpieczyciela nie skończyły się jak te KGHMu w Kongo czy ORLENu na Litwie.

Jeszcze bardziej niedorzeczne są zapisy nowelizacji ustawy Prawo bankowe, ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i kilku innych, które, jak pierwotnie zapowiadano, miały zabezpieczać nas przed powstawaniem i działalnością piramid finansowych w rodzaju Amber Gold. Tyle że, po pierwsze, projekt trafia do Sejmu dopiero po trzech latach od pamiętnej afery. Po drugie, dotyczy głównie rynku pożyczek, a nie bezpieczeństwa depozytów. Po trzecie, pełen jest rozwiązań tylko pozornie prokonsumenckich.

Proponuje się w nim na przykład wprowadzenie ograniczenia kosztów egzekucji pożyczki. Niby w porządku, ale dlaczego ma to być limit procentowy (liczony od wysokości długu), a nie kwotowy? SMS czy list polecony zawsze przecież kosztują tyle samo. Wygląda, jakby Ministerstwo Finansów, które jest autorem ustawy, chciało, byśmy pożyczali jak największe sumy. A co z mniejszymi? Ma je przejąć czarny rynek?

Podobnie rzecz się ma z postulowanym zakazem odnawiania umowy pożyczkowej, który spowoduje, że klient będzie zaciągał dług nie w jednej, a w wielu firmach. Alternatywnie – jego sprawa trafi do Sądu i ostatecznie poniesie on jeszcze wyższe koszty.

Pytań dotyczących tego projektu jest więcej. Dlaczego podczas prac nad nim zrezygnowano z ustanowienia państwowego rejestru firm pożyczkowych? Z jakiego powodu wyłączono spod oddziaływania proponowanych przepisów karty kredytowe, które banki rozdają dziś na lewo i prawo? Co stało się z pomysłem odwzorowania rozwiązań brytyjskich?

Na pewien trop naprowadzić nas może fakt, że 9 czerwca w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się duża, wspólna, publiczna konferencja organizacji Lewiatan, której członkiem jest firma Provident, i przewodniczącej Komisji Finansów Publicznych, posłanki PO Krystyny Skowrońskiej. Spotkanie dotyczyło oczywiście pożyczek…

Perspektywa zmian po jesiennych wyborach najwyraźniej sprawia, że niektórym zaczęło się bardzo spieszyć z finalizacją swoich interesów i spieniężaniem kończących się możliwości.

dr Marian Szołucha

fot.  YouTube

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook