Jedynie prawda jest ciekawa


"Nazwijmy Stadion Narodowy imieniem Ryszarda Siwca"

08.09.2013

Zwracam się do polskich parlamentarzystów, aby Stadionowi Narodowemu nadać imię Ryszarda Siwca - z takim apelem zwrócił się dziś Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka "Karta" podczas uroczystości upamiętniającej 45. rocznicę samospalenia Ryszarda Siwca na Stadionie Dziesięciolecia.

Stefczyk.info: Czy nadanie imienia Ryszarda Siwca Stadionowi Narodowemu to realny pomysł, czy to tylko takie pańskie marzenie?

Zbigniew Gluza: Były już takie próby. Przed kilku laty, w momencie, kiedy powstał pomysł budowy Stadionu Narodowego, wraz z kilkoma osobami podpisywałem takie pismo. Grupa była niewielka i niestety to zlekceważono. Ale mam wrażenie, że tu na razie względy komercyjne spowodowały, że stadionowi nie nadano jeszcze żadnego imienia, mimo sugestii Sejmu RP, który jednogłośnie zdecydował, że to będzie stadion im. Kazimierza Górskiego. Dzieje się tak pewnie dlatego, że wciąż chyba jest rozważana taka opcja, obiekt nosił imię sponsora. Ale chyba w tym kierunku nie idzie, bo chyba nie ma takiego sponsora, który utrzymałby stadion, a tak by musiało być.

A jeśli nie będzie potężnego sponsora to szanse Siwca wzrastają?

Tak, bo on jest symbolem zupełnie uniwersalnym. Także symbolem dla samego stadionu, jego przemiany. Bo warto sobie uświadomić, że pełna jego nazwa to było Stadion Dziesięciolecia Manifestu PKWN, a zatem wprowadzenia systemu komunistycznego do Polski. Czyli był to stadion honorujący komunizm, a zmienił się na Stadion Narodowy, który jakby odbiera komunistom Polskę. W sensie symbolicznym to jest ten proces, który on wykrzyczał na tym stadionie.

Poza tym warto pamiętać, że Ryszard Siwiec protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego, ale to był jednocześnie krzyk o wolność, o wartość najbardziej uniwersalną ze wszystkich…

Bo on się czuł osobiście zniewolony i zaszczuty przez komunizm. Mimo, że jemu osobiście jako księgowemu komunizm jakby nic nie robił. Ale on był z wykształcenia filozofem, skończył studia we Lwowie, był niezwykle oczytany, dobrze znał historię Polski i nie mógł znieść tego, że ta Polskie się w żadną stronę nie przemienia. Jak twierdzi jego przyjaciel, Ryszard Siwiec wybuchł mniej więcej w 1960 roku. Do tej pory był milczącym człowiekiem, człowiekiem, który nie był gotowy do opowiadania o swoich emocjach, o swoich racjach. Nie dzielił się tym, że tego komunizmu nienawidzi. I mniej więcej w okolicach 1960 roku zaczął mówić, przekonywać znajomych i rodzinę. Zapewne uznał, że przełom 56 roku jest fikcyjny, że komunizm pozostał w swoich ramach i, że są to ramy nieznośne dla Polski.

Wtedy postanowił się podpalić?

Najpierw w 1968 roku bardzo boleśnie przyjął pałowanie studentów i to, że komunistom udało się całkowicie spacyfikować bunt studencki. Przeżył to bardzo ciężko. I potem nagle - Czechosłowacja, Polska uczestniczy w inwazji. On zapewne jeszcze nie wiedział, że PRL była inspiratorką inwazji, bo to Gomułka bardzo namawiał Kreml, żeby wejść do Czechosłowacji. Wtedy uznał, zresztą słusznie, że to jest znak całkowitego barbarzyństwa systemu i tego, że już się kompletnie z niczym nie liczy. Że jeśli gdzieś się pojawia wolność, to i tak ją zdławią. W związku z tym uznał, że jego życie jest mniej warte, że powinien je położyć na stos. Wiedząc, że będzie w tym osamotniony.

Właśnie dlatego ten skromny księgowy jako symbol godny jest upamiętnienia przez nadanie jego imienia Stadionowi Narodowemu?

On rzeczywiście nie był osobą publiczną, pracował przy księgowości, ale mentalnie wciąż był żołnierzem Armii Krajowej, opozycjonistą i to jednym z najważniejszych w Polsce powojennej. A jego czyn był jednym z najznamienitszych kroków ku niepodległości. On ją wykrzyczał, nawet w tym swoim posłaniu powiedział to wyraźnie, że on uważa, że "imperium takie jak sowieckie, które dławi wolność innych społeczeństw i narodów, musi upaść". Cała historia pokazuje, że takie imperia, nawet najtrwalsze nie mają szans. Przewidział upadek Związku Radzieckiego, nikt w Polsce wtedy by się pod tym nie podpisał.

Zatem mentalnie był żołnierzem Polski niepodległej, ale, co niezwykle ważne, był człowiekiem budującym swoją świadomość historyczną. Ja dlatego uważam, że on się nadaje na patrona Stadionu Narodowego, bo on nie występował w drobnej sprawie. Występował w najważniejszej sprawie społeczeństwa polskiego i jego posłanie zostało spełnione. Bo nie byliśmy jedynie beneficjentami geopolitycznych zmian na Kremlu, tylko Solidarnością myśmy te zmiany wywalczyli.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. IPN

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook