Jedynie prawda jest ciekawa


Nawet na tranzycie koleją przez Polskę będzie zarabiała zagranica

03.11.2013

W poprzednim tygodniu miała miejsce największa publiczna oferta w tym roku na giełdzie w Warszawie. To grupa PKP S.A. sprzedała blisko 50% akcji swojej spółki PKP Cargo za około 1,4 mld zł aby w ten sposób spłacić dużą część swoich zobowiązań wobec skarbu państwa.

1. Tak więc to głównie potrzeby finansowe ministra Rostowskiego, zdecydowały o tym, że jakiś czas temu zdecydowano się sprzedać najbardziej zyskowną część majątku grupy PKP S.A.
Ostatecznie PKP razem z doradcami inwestycyjnymi wyceniła walory PKP Cargo po 68 zł za akcję i już wtedy pojawiły się zastrzeżenia wielu analityków, że wycena jest za niska bo przecież chodzi o drugą w Europie spółkę kolejową pod względem wielkości przewozów towarowych.
Na giełdowym debiucie przebicie wobec ceny ofertowej wyniosło blisko 18% w pierwszych transakcjach (80,2 zł za akcję), a cena maksymalna to 83,5 zł, a więc aż o 23% więcej, co potwierdza wcześniejsze wątpliwości wielu ekspertów.
2. Samo PKP i doradcy inwestycyjni (między innymi Goldman Sachs, Morgan Stanley) twierdzili, że wycena jest odpowiednia bo w ostatnich dwóch latach (2011-2012), spółka PKP Cargo odnotowała wyraźny spadek zysku (z ponad 400 mln zł do 260 mln zł) przy jednoczesnym wzroście wartości sprzedaży z 5,2 mld zł do prawie 5,7 mld zł.
Tyle tylko, że spadek zysku w spółce wynika po części z faktu, że po zmianie zarządu spółki, rozpoczęło generalne porządkowanie jej finansów i w konsekwencji tworzenie różnego rodzaju rezerw na przyszłe zobowiązania.
Jeszcze ważniejsze jednak dla przyszłości spółki i jej wyniku finansowego, są jednak przygotowywane od 2011 roku regulacje w ramach UE wynikające z dyrektywy w sprawie tzw. jednolitego obszaru kolejowego.
Po jej przeforsowaniu przez Komisję Europejską w Polsce będą musiały ulec poważnemu obniżeniu ceny korzystania z linii kolejowych (docelowo o blisko 2/3 w stosunku do obecnie obowiązujących stawek), a to będzie oznaczało podwyższenie zysku spółki co najmniej 3- krotnie, a w ten sposób i wartość przedsiębiorstwa może wzrosnąć o kolejne kilka miliardów złotych.
Nie wzięcie pod uwagę w wycenie spółki tego zbliżającego się szybkimi krokami prawa unijnego i brak reakcji właściciela na zgłaszane w tej sprawie postulaty choćby organizacji związkowych, jest co najmniej zastanawiające.
3. Na razie grupa PKP ma w spółce większościowy pakiet akcji ale ponieważ zdaniem jej prezesów i ich przełożonego ministra Nowaka, debiut giełdowy PKP Cargo był niezwykle udany, to wydaje się, że pojawi się pokusa sprzedaży inwestorom instytucjonalnym (na podstawie księgi popytu budowanej w ciągu 1-2 dni), kolejnych mniejszych pakietów akcji.
Tego rodzaju presja ze strony ministrów finansów i transportu, będzie zapewne rosła ponieważ przychody PKP z ubiegłotygodniowej sprzedaży, pozwolą zaledwie na uregulowanie 1/3 zobowiązań całej grupy.
Najprawdopodobniej będzie więc realizowana koncepcja sprzedawania kolejnych pakietów akcji nazywana metodą salami i jednocześnie forsowane w statucie spółki zapisy o ograniczeniu wykonywania praw z akcji innych inwestorów niż skarb państwa albo inne podobne do tzw. złotej akcji, które są coraz częściej są kwestionowane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości i tak naprawdę na gruncie krajowym są zwyczajnym mydleniem oczu opinii publicznej.
Szybko się pewnie okaże, że sporo udziałów w PKP cargo, mają państwowe koleje niemieckie, bo akurat ten kraj doskonale wie jak przyszłościowa może być firma przewożąca towary na terenie takiego kraju jak Polska.
4. Niezależnie od dalszego przebiegu wypadków tej sprawie, sprzedano dużą część drugiego w Europie przedsiębiorstwa z ogromnymi perspektywami rozwojowymi ponieważ jest bardzo mocno zakotwiczony w kraju który ma najlepsze położenie tranzytowe na naszym kontynencie.
Rządząca koalicja Platformy i PSL-u ustami ministra Nowaka, jednocześnie odtrąbiła wielki sukces ponieważ przy pomocy uzyskanych wpływów, udało się trochę pomóc ministrowi Rostowskiemu, który potrzebuje w końcówce roku pieniędzy jak przysłowiowa „kania dżdżu”.
Zbigniew Kuźmiuk
fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook