Jedynie prawda jest ciekawa


Naukowcy mają pełne prawo badać przyczyny katastrofy

25.10.2013

"Nie jest rolą pani minister oceniać zasadność ich zaangażowania w badanie przyczyn katastrofy smoleńskiej i oceniać wartość naukową ich wypowiedzi" - mówi senator Seweryński.

Stefczyk.info: Ostatnio obserwujemy wzmożony atak na naukowców biorących udział w konferencji smoleńskiej. Wczoraj prof. Czapiński zażyczył sobie aby nie nazywać go „profesorem”, bo ten tytuł został zbrukany. Czemu ma służyć ta nagonka?

Michał Seweryński, senator PiS: O to trzeba zapytać tych, którzy prowadzą nagonkę. To, jak się odbiera wypowiedzi i stwierdzenia ekspertów badających katastrofę smoleńską w zespole parlamentarnym to jest kwestia osobistej oceny. Mi się wydaje, że ten zespół uczciwie bada katastrofę, wkładając w to dużo wysiłku i mnie ta nagonka nie skłoni, aby stwierdzić, że tytuł profesorski został zbrukany czy poniewierany.

Także minister Kudrycka kilkukrotnie obrażała naukowców. Czy takie stwierdzenia z ust ministra szkolnictwa wyższego powinny padać?

W debacie publicznej powinniśmy mówić przede wszystkim o dorobku naukowym tych osób, o ich doświadczeniach i ekspertyzach. Nie jest rolą pani minister oceniać zasadność ich zaangażowania w badanie przyczyn tej katastrofy i oceniać wartość naukową ich wypowiedzi opartych na analizach. Jeżeli decydują się na naukowe badanie katastrofy smoleńskiej, to mają do tego pełne prawo.

Czy nie jest tak, że w tym momencie profesorów dzieli się na tych „dobrych”, czyli potwierdzających oficjalną wersję wydarzeń i tych „złych”, próbujących wciąż dochodzić do prawdy?

Należy unikać takich podziałów. Nie ma do tego żadnych podstaw, a tym bardziej takową nie mogą być ogłaszane wyniki badań naukowych. Przylepianie takich etykiet nie wnosi nic do debaty publicznej dotyczącej tego wielkiego dramatu, przez który Polska przeszła w 2010 r. To jak ktoś odbiera tą debatę, która w tej chwili się toczy i na tej podstawie ocenia czy są podziały czy nie, to jest jego subiektywne odczucie. Część profesorów zaangażowała się w wyjaśnianie katastrofy i mają do tego prawo. Odbiorcy mogą natomiast oceniać ich ekspertyzy, analizy i wnioski.

Osoby próbujące ośmieszyć naukowców powołują się głównie na przykład prof. Rońdy, który popełnił błąd. Czy na podstawie jednej pomyłki możemy oceniać dorobek wszystkich ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym Antoniego Macierewicza?

Abstrahuję od powodów dla których prof. Rońda tak postąpił. Nie można jednak, w logicznym rozumowaniu, stosować uogólnień. Pozwolę sobie na porównanie: jeżeli mamy jedno zgniłe jabłko to się je usuwa, ale nie wpływa to na zawartość reszty koszyka. Błąd jednego człowieka nie może być podstawą do dezawuowania i dyskwalifikowania wypowiedzi innych osób. Nawet gdyby niektóre dowody w dorobku zespołu parlamentarnego okazały się bezwartościowe, to nie można z tego prowadzić wniosków dezawuujących pozostałe dowody.

Czy takie określenia, jakie coraz częściej padają w mediach - „sekta zamachu”, powinny padać?

To jest kwestia uczciwości dziennikarzy. Uważam, że są to wypowiedzi bezpodstawne, które mają charakter inwektyw i jako takie nie powinny mieć miejsca w języku debaty publicznej.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. PAP/Tomasz Gzell]


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook