Jedynie prawda jest ciekawa

NASZ WYWIAD. Łaniewska: Oporniki? Kretynizm opanowuje ludzi

08.12.2015

Znana aktorka komentuje pomysł manifestacji pod domem Jarosława Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: 13 grudnia Prawo i Sprawiedliwość organizuje V Marsz Niepodległości i Solidarności. Czy weźmie Pani w nim udział?

Katarzyna Łaniewska: Jeżeli to Prawo i Sprawiedliwość organizuje, to z pewnością wezmę udział. Może nie będę maszerowała rześkim krokiem, ale pojawię się na nim.

Tego samego dnia tzw. obrońcy demokracji, czyli zwolennicy Platformy Obywatelskiej i Ryszarda Petru zbierają się pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Jak Pani ocenia ten pomysł?

Zdaje sobie sprawę, że różnego rodzaju głupoty i kretynizmy opanowują ludzi. Przykładem tego jest przypinanie sobie oporników. Nie wiedzą niestety, że za opornik można było zginąć w Stanie Wojennym. W Poznaniu w 11 maja 1982 roku zginął Piotr Majchrzak, został zabity właśnie za opornik. Nie wiem kto tych ludzi do tego namawia i za jakie pieniądze. Pod domem Jaruzelskiego jakoś się nie zbierali. A ja tam bywałam w nocy. A teraz będą wystawać pod domem Kaczyńskiego? A co on takiego zrobił? Nie wiem co oni mają w mózgu. A potem będą się upominać od pana Petru-Swetru pieniędzy za wychodzenie na ulice. Bardzo mi się podobała siedemnastoosobowa manifestacja przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej w obronie demokracji. Przynieśli ze sobą konstytucję podpisaną przez Kwaśniewskiego. I bardzo dobrze, niech ją pogrzebią.

To i tak dobry wynik. Czasem pojawiają się i w trzy osoby.

Najwyraźniej nie płacą im wystarczająco. Antidotum na ten absurd zobaczyłam w Telewizji Trwam. Chodzi o wielką uroczystość Radia Maryja. Tam była Polska.

Dzięki staraniom niektórych polskich polityków, w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata nad łamaniem prawa w Polsce. Jak Pani ocenia ten pomysł?

To zwykłe donosicielstwo. Kiedyś gębę pokazywał ten z Biłgoraju, zdejmował Krzyż i to im wystarczało. Teraz jego miejsce zajmą eleganci w garniturach. To musi być efekt donosów i odpowiada za to jakaś partia, bo wątpię by Parlament Europejski już tak zgłupiał, że będzie się u nas doszukiwał braku demokracji. To zwykłe zastępcze bicie piany, które ma przykryć pozytywne zmiany nowego rządu. Rząd przecież opracowuje ustawy. M.in. 500 zł na dziecko, zmiany w więziennictwie, darmowe leki dla seniorów. Pojawia się też tramwajarka, której prąd wyłączyli, a teraz dzięki Tuskowi dostaje ogromną emeryturę. Trzeba to wszystko spuścić z wodą...

Widziała Pani materiał telewizji CNN, w którym opluwano Polskę?

Żeby się nie denerwować oglądam tylko Telewizję Republika i TV Trwam. Inaczej trzeba się potem spowiadać jak padną jakieś obelżywe słowa. Jestem zbyt impulsywna, by oglądać cokolwiek innego. Jeśli chodzi o telewizję, to tylko czekać aż zorganizują jakąś obronę Tomasza Lisa.

not. Tomasz Karpowicz

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook