Jedynie prawda jest ciekawa

NASZ WYWIAD. Łaniewska: Oporniki? Kretynizm opanowuje ludzi

08.12.2015

Znana aktorka komentuje pomysł manifestacji pod domem Jarosława Kaczyńskiego.

Stefczyk.info: 13 grudnia Prawo i Sprawiedliwość organizuje V Marsz Niepodległości i Solidarności. Czy weźmie Pani w nim udział?

Katarzyna Łaniewska: Jeżeli to Prawo i Sprawiedliwość organizuje, to z pewnością wezmę udział. Może nie będę maszerowała rześkim krokiem, ale pojawię się na nim.

Tego samego dnia tzw. obrońcy demokracji, czyli zwolennicy Platformy Obywatelskiej i Ryszarda Petru zbierają się pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Jak Pani ocenia ten pomysł?

Zdaje sobie sprawę, że różnego rodzaju głupoty i kretynizmy opanowują ludzi. Przykładem tego jest przypinanie sobie oporników. Nie wiedzą niestety, że za opornik można było zginąć w Stanie Wojennym. W Poznaniu w 11 maja 1982 roku zginął Piotr Majchrzak, został zabity właśnie za opornik. Nie wiem kto tych ludzi do tego namawia i za jakie pieniądze. Pod domem Jaruzelskiego jakoś się nie zbierali. A ja tam bywałam w nocy. A teraz będą wystawać pod domem Kaczyńskiego? A co on takiego zrobił? Nie wiem co oni mają w mózgu. A potem będą się upominać od pana Petru-Swetru pieniędzy za wychodzenie na ulice. Bardzo mi się podobała siedemnastoosobowa manifestacja przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej w obronie demokracji. Przynieśli ze sobą konstytucję podpisaną przez Kwaśniewskiego. I bardzo dobrze, niech ją pogrzebią.

To i tak dobry wynik. Czasem pojawiają się i w trzy osoby.

Najwyraźniej nie płacą im wystarczająco. Antidotum na ten absurd zobaczyłam w Telewizji Trwam. Chodzi o wielką uroczystość Radia Maryja. Tam była Polska.

Dzięki staraniom niektórych polskich polityków, w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata nad łamaniem prawa w Polsce. Jak Pani ocenia ten pomysł?

To zwykłe donosicielstwo. Kiedyś gębę pokazywał ten z Biłgoraju, zdejmował Krzyż i to im wystarczało. Teraz jego miejsce zajmą eleganci w garniturach. To musi być efekt donosów i odpowiada za to jakaś partia, bo wątpię by Parlament Europejski już tak zgłupiał, że będzie się u nas doszukiwał braku demokracji. To zwykłe zastępcze bicie piany, które ma przykryć pozytywne zmiany nowego rządu. Rząd przecież opracowuje ustawy. M.in. 500 zł na dziecko, zmiany w więziennictwie, darmowe leki dla seniorów. Pojawia się też tramwajarka, której prąd wyłączyli, a teraz dzięki Tuskowi dostaje ogromną emeryturę. Trzeba to wszystko spuścić z wodą...

Widziała Pani materiał telewizji CNN, w którym opluwano Polskę?

Żeby się nie denerwować oglądam tylko Telewizję Republika i TV Trwam. Inaczej trzeba się potem spowiadać jak padną jakieś obelżywe słowa. Jestem zbyt impulsywna, by oglądać cokolwiek innego. Jeśli chodzi o telewizję, to tylko czekać aż zorganizują jakąś obronę Tomasza Lisa.

not. Tomasz Karpowicz

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook